Əbu-Dabidə AYİB ilə yaşıl enerji tərəfdaşlığı müzakirə edilib
Əbu-Dabidə AYİB ilə yaşıl enerji tərəfdaşlığı müzakirə edilib Əbu-Dabidə AYİB ilə yaşıl enerji tərəfdaşlığı müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Əbu-Dabidə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Avropa Enerji Qrupunun direktoru Qrzeqorz Zielinski ilə görüşüb. Görüşdə enerji sektorunda Bankla əməkdaşlığın prioritet istiqamətləri üzrə müzakirələr aparılıb. AYİB ilə bərpa olunan enerji potensialının artırılması, şəbəkənin təkmilləşdirilməsi, enerji səmərəliliyi, aşağı karbonlu iqtisadiyyat və “Qaradağ” GES-in maliyyələşməsi üzrə əməkdaşlığın yaşıl enerji keçidinə töhfə verdiyi qeyd olunub.
Enerji Effektivliyi Fonduna, enerji səmərəliliyi sahəsində pilot layihələrin həyata keçirilməsinə AYİB-in dəstək imkanları, bərpa olunan enerji hərraclarının keçirilməsi layihəsinin, elektroenergetika sektorunda aşağı karbonlu həll yolları üzrə əməkdaşlığın cari vəziyyəti nəzərdən keçirilib. Günəş enerjisi üzrə ilk hərracın keçirilməsi ilə bağlı proseslərə tezliklə başlanacağı qeyd olunub. Azərbaycan (Naxçıvan)-Türkiyə-Avropa enerji xətti, Xəzər-Qara dəniz-Avropa yaşıl enerji dəhlizi layihələri, 1 QVt gücündə günəş-külək enerjisi stansiyalarının şəbəkəyə qoşulması, enerji sisteminin modernləşdirilməsi ilə bağlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. Söhbət zamanı “Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dəstək” layihəsi çərçivəsində müvafiq sahədə qanun layihəsinin hazırlanması ilə əlaqədar son vəziyyət də dəyərləndirilib. Həmçinin COP29 çərçivəsində  enerji sahəsində fəaliyyət planları nəzərdən keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_15635cc40ed7c891f6c544a35_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Grzegorz Zieliński, Director, Head of Energy Europe, for the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in Abu Dhabi. During the meeting, discussions were held on priority areas of cooperation with the Bank in the energy sector. It was noted that cooperation with the EBRD on increasing renewable energy potential, improving the network, energy efficiency, low-carbon economy and financing of Garadagh SPP contributes to the transition to green energy.
The EBRD support opportunities for the Energy Efficiency Fund, implementation of pilot projects in the field of energy efficiency, the project for holding renewable energy auctions, the current status of cooperation on low-carbon solutions in the energy sector were considered. It was noted that the processes related to the holding of the first auction on solar energy will begin soon. The Azerbaijan (Nakhchivan)-Türkiye-Europe energy line, the Caspian-Black Sea-Europe green energy corridor, connection of 1 GW solar-wind energy projects to the grid, cooperation on energy system modernization were discussed. During the conversation, the latest situation related to drafting law in the relevant field within the Support Project for the activities of the Energy Regulatory Agency was also assessed. Also, within the framework of COP29, action plans in the field of energy were reviewed.