https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_9bc272ebe42819e8783bd4370_o.jpg
Qırmızı Ürəklər Fondu, Niderland Krallığının Azərbaycandakı Səfirliyi, Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyi və “VarYox” mədəniyyət və incəsənət platformasının birgə təşkilatçılığı ilə “Her Action in Art” adlı festival baş tutub.
Festivalda Gürcüstan, Qazaxıstan və Qırğızıstandan olan tanınmış rəssamlarla yanaşı seçilmiş 13 azərbaycanlı qadın rəssamın əsərləri də sərgilənib. Sərgidə rəsm əsərləri, instalyasiyaların nümayişi ilə yanaşı müxtəlif mövzularda seminarlar da baş tutub. Sitarə İbrahimbəyli, Lesli Qrey və Olqa Seleznyovanın kuratorluğu ilə keçirilən seminarların məqsədi regionda qadınların incəsənətə cəlbi və motivasiya edilməsi olub.
Festival çərçivəsində beynəlxalq fotoqraflar tərfindən iki fotoqrafiya seminarı keçirilib. Seminarlarda yerli qadın fotoqrafların portfolioları beynəlxalq mütəxəssislər tərəfindən dəyərləndirilib.
Bu ilhamverici festivalın yekunu olaraq Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın dəstəyi ilə 11 saylı inteqrasiya təlimli internat məktəbinin şagirdləri “Nine Senses” yaradıcılıq və özünüinkişaf mərkəzində əl işlərini nümayiş etdiriblər. Əl işlərindən ibarət sərgi və uşaqların moda nümayişi iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
1 ay davam edən “Her action in Art” festivalının məqsədi azərbaycanlı qadın rəssamların əsərlərini yeni tamaşaçılara təqdim etməklə onların peşəkar inkişafına dəstək olmaq idi.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_9bc272ebe42819e8783bd4370_o.jpg
Фестиваль «Her Art in Action» («Её искусство в действии») был организован совместно фондом Red Hearts, посольством Королевства Нидерландов в Азербайджане, посольством Федеративной Республики Германия в Азербайджане и культурно-художественной платформой «VarYox».
Наряду с известными художниками из Грузии, Казахстана и Кыргызстана на фестивале также были представлены 13 избранных работ азербайджанских художниц. Помимо выставки произведений искусства и инсталляций, также проводились семинары на различные темы. Целью семинаров, которые курировали Ситара Ибрагимбейли, Лесли Грей и Ольга Селезнева, было мотивация и привлечения женщин в регионах к искусству.
В рамках фестиваля прошли два семинара по фотограции от международных фотографов. Портфолио местных женщин-фотографов оценивали международные кураторы.
В завершение этого вдохновляющего фестиваля при поддержке вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой учащиеся школы-интерната № 11 с интегрированным обучением продемонстрировали свои работы в центре творчества и саморазвития “Nine Senses”.
Целью фестиваля «Her Art in Action», который проходил на протяжении месяца была поддержка профессионального развития азербайджанских женщин-художниц путем представления их работ новой аудитории.
Следует отметить, что фонд «Red Hearts» был создан в 2019 году по инициативе сотрудников Kapital Bank. Фонд, зарегистрированный государством в 2020 году, служит формированию культуры благотворительности в нашей стране. Фонд активно участвует в решении таких актуальных и важных вопросов, как охрана окружающей среды, восстановление экологического баланса, образование, обучение и просвещение, принимая участие в различных социальных инициативах. Чтобы узнать больше о деятельности фонда и поддержать упомянутые сферы, сделав пожертвование, достаточно посетить сайт https://redhearts.az