https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_9bc272ebe42819e8783bd4370_o.jpg
Qırmızı Ürəklər Fondu, Niderland Krallığının Azərbaycandakı Səfirliyi, Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyi və “VarYox” mədəniyyət və incəsənət platformasının birgə təşkilatçılığı ilə “Her Action in Art” adlı festival baş tutub.
Festivalda Gürcüstan, Qazaxıstan və Qırğızıstandan olan tanınmış rəssamlarla yanaşı seçilmiş 13 azərbaycanlı qadın rəssamın əsərləri də sərgilənib. Sərgidə rəsm əsərləri, instalyasiyaların nümayişi ilə yanaşı müxtəlif mövzularda seminarlar da baş tutub. Sitarə İbrahimbəyli, Lesli Qrey və Olqa Seleznyovanın kuratorluğu ilə keçirilən seminarların məqsədi regionda qadınların incəsənətə cəlbi və motivasiya edilməsi olub.
Festival çərçivəsində beynəlxalq fotoqraflar tərfindən iki fotoqrafiya seminarı keçirilib. Seminarlarda yerli qadın fotoqrafların portfolioları beynəlxalq mütəxəssislər tərəfindən dəyərləndirilib.
Bu ilhamverici festivalın yekunu olaraq Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın dəstəyi ilə 11 saylı inteqrasiya təlimli internat məktəbinin şagirdləri “Nine Senses” yaradıcılıq və özünüinkişaf mərkəzində əl işlərini nümayiş etdiriblər. Əl işlərindən ibarət sərgi və uşaqların moda nümayişi iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
1 ay davam edən “Her action in Art” festivalının məqsədi azərbaycanlı qadın rəssamların əsərlərini yeni tamaşaçılara təqdim etməklə onların peşəkar inkişafına dəstək olmaq idi.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_9bc272ebe42819e8783bd4370_o.jpg
“Her Action in Art” festival which aims to create a safe and inclusive space for women artists to showcase their artworks, jointly organized by Red Hearts Foundation, the Embassy of the Kingdom of the Netherlands to Azerbaijan, the Embassy of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan, and the "VarYox" Cultural and Art Platform.
During the festival, the artworks of 13 talented azerbaijani female artists who were selected through an open call, exhibited alongside Georgian, Kazakh and Kyrgyz artists who were invited to show works in response to the theme of how women’s lives are depicted in art. Through the curatorial framework, curators Olga Seleznyova, Sitara Ibrahimbayli and Lesley Gray intend to create seminars and activities about empowering women in art.
Throughout the festival, two photography workshops by international photographers have been organised for Azerbaijani artists to develop their practice, and they had also have the chance to have their portfolio reviewed by an international artists.
As the culmination of this inspiring festival, with the support of Vice President of the Heydar Aliyev Foundation, Leyla Aliyeva, students from the boarding school, Integration Training Boarding School No.11, demonstrated their handicrafts at Nine Senses Art Center. The exhibition of children was warmly received by the participants.
The aim of the "Her Action in Art" festival, which lasted for a month, was to present the artworks of azerbaijani female artist to fresh audiences and support their professional advancement.