Bakı Dövlət Universiteti (BDU) 2024-cü il üçün doktorant və dissertant hazırlığı üzrə qəbul elan edir.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə 101 ixtisasa əyani təhsil forması ilə 53, qiyabi təhsil forması ilə 81, dissertanturaya 39 ixtisas üzrə 39 yer ayrılıb. Elmlər doktoru proqramı üzrə 20 ixtisasa əyani təhsil forması ilə 2, qiyabi təhsil forması ilə 19, dissertantura yolu ilə 12 yer ayrılıb.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə “Əmək hüququ, sosial təminat hüququ” ixtisasından Naxçıvan Dövlət Universiteti üçün 1, “Beynəlxalq münasibətlər” ixtisasından Bakı Mühəndislər Universiteti üçün 1, elmlər doktoru proqramı üzrə “Jurnalistika” ixtisasından Naxçıvan Dövlət Universiteti üçün 1 məqsədli yer nəzərdə tutulub.
Bu il BDU-nun doktoranturasında 11 yeni ixtisas açılıb. Bunlar “Əməliyyatlar tədqiqi”, “Ehtimal nəzəriyyəsi”, “Topologiya”, “Neft kimyası”, “Petrologiya, vulkonologiya”, “Xəritəşünaslıq, geoinformatika”, “Aqrokimya”, “Materiallar texnologiyası”, “Türk xalqları ədəbiyyatı”, “Dinin tarixi və fəlsəfəsi”, “Korreksiya pedaqogikası” ixtisaslarıdır.
İddiaçılar sənədlərin yerləşdirilməsi üçün Elm və Təhsil Nazirliyinin saytından doktoranturaya elektron sənəd qəbulu üzrə portala daxil ola bilərlər:

Бакинский государственный университет (БГУ) объявил набор в подготовку на докторантуру и диссертантуру в этом году.
По 101 специальности по программе доктора философии на очной форме обучения выделено 53 места, на заочной - 81, а на диссертантуру - 39 мест по 39 специальностям. По 20 специальностям по программе доктора наук выделено 2 места на очной форме обучения, 19 - на заочной форме и 12 - на диссертантуре.
По программе доктора философии Нахчыванскому государственному университету выделено 1 место по специальности "Трудовое право, право социального обеспечения", Бакинскому инженерному университету - 1 место по специальности "Международные отношения", а по программе доктора наук Нахчыванскому государственному университету выделено 1 место по специальности "Журналистика".
В этом году в докторантуре БГУ открыто 11 новых специальностей. Это "Исследование операций", "Теория вероятностей", "Топология", "Нефтехимия", "Петрология, вулканология", "Картоведение, геоинформатика", "Агрохимия", "Технология материалов", "Литература тюркских народов", "История и философия религии", "Коррекционная педагогика".
Для загрузки документов претенденты могут получить доступ к порталу электронного приема документов в докторантуру на сайте Министерства науки и образования: