https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_ec9804a132b2c296181c9a30b_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov İordaniya Haşimilər Krallığına rəsmi səfər edib.
Səfər çərçivəsində general-polkovnik Z.Həsənov İordaniya Silahlı Qüvvələrinin Birləşmiş Qərargah Rəisləri Komitəsinin sədri general-mayor Yusif Əhməd Al-Hnaiti ilə görüşüb.
Əvvəlcə rəsmi qarşılanma mərasimi keçirilib. Fəxri qarovulun önündən keçdikdən sonra, protokola uyğun olaraq general-polkovnik Z.Həsənov ziyarətçilər kitabını imzalayıb.
Geniş tərkibdə keçirilən görüşdə hərbi, hərbi texniki sahədə əməkdaşlıq, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_ec9804a132b2c296181c9a30b_o.jpg
The Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov is on an official visit to the Hashemite Kingdom of Jordan.
As part of the visit, Colonel General Z.Hasanov met with the Chairman of the Joint Chiefs of Staff of the Jordanian Armed Forces, Major General Yousef Ahmad Al Hunaiti.
First, an official welcoming ceremony was held. Colonel General Zakir Hasanov passed along the guard of honor and signed the Visitors’ Book in accordance with the protocol.
At the expanded meeting, the sides discussed cooperation in the military and military-technical spheres, as well as other issues of mutual interest.