https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_0107410f218b91ae905d4d164_o.jpg
Bu barədə Qazaxıstan Respublikasının Prezidentinin Müşaviri – Prezidentin Beynəlxalq Ekoloji Əməkdaşlıq üzrə Xüsusi Nümayəndəsi Zülfiyyə Süleymenovanın Azərbaycana işgüzar səfəri zamanı bildirilib.
2024-cü ilin noyabrında Bakıda iqlim maliyyələşdirilməsi məsələlərinə həsr olunacaq BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının 29-cu sessiyası (COP29) baş tutacaq. Konfrans qərarları qəbul edən Konvensiyanın ali orqanıdır. Hər il dünyanın hər yerindən olan hökumət nümayəndələri iqlim dəyişikliyinin qarşısının alınması və fəsadlarının aradan qaldırılması işində səylərini birləşdirmək üçün konfransa toplaşırlar.
Səfər çərçivəsində Zülfiyyə Süleymenova və Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycan Prezidentinin Xarici Siyasət Məsələləri üzrə Köməkçisi H. Hacıyevlə, Energetika Naziri P. Şahbazovla, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Naziri, COP29 Prezidenti M. Babayevlə, Milli Məclisin deputatı, COP29-da BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Yüksək Səviyyəli Lideri N. Arpadarai, Xarici İşlər Nazirinin Müavini, COP29-un Baş Danışıqçısı Yalçın Rəfiyevlə görüş keçiriblər. Görüşlər zamanı COP29-a hazırlığı və keçirilməsi ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.
Z. Süleymenova Azərbaycanı qarşıdan gələn olduqca əhəmiyyətli tədbirin keçirilməsi ilə əlaqədar təbrik edib və dəstək göstərilməsinə, sıx əməkdaşlığa hazır olduğunu ifadə edib.
Öz növbəsində, azərbaycanlı tərəfdaşlar dəstəyə görə Qazaxıstana minnətdarlığını bildiriblər və Azərbaycanın COP29-da sədrliyi çərçivəsində prioritetləri və təşəbbüsləri, mötəbər tədbirə hazırlıq işi, dövlətlərlə və beynəlxalq təşkilatlarla danışıqlar prosesi haqqında məlumat veriblər.
Baş tutan görüşlər zamanı tərəflər daha ekoloji inkişaf modelinə keçidi ilə bağlı təcrübə mübadiləsi aparıblar. Xüsusilə, azərbaycanlı həmkarlar, Qarabağ regionu da daxil olmaqla, ekoloji cəhətdən təmiz enerjinin istehsalı üzrə apardığı işlər haqqında məlumat veriblər. Vurğulanıb ki, Avropaya yaşıl elektrik enerjisinin ixracı məqsədilə Qara və Xəzər dənizlərin dibi ilə elektrik kabellərinin çəkilməsi yaşıl gündəliyinin təşviqində ölkələrimizin önəmli töhfəsi olacaq.
QR-nın Prezidentinin Müşaviri Qazaxıstanın lideri ətraf mühitin qorunması məsələlərinə xüsusi diqqət yetirdiyini vurğulayıb və Qazaxıstanın yaşıl energetikasına keçidi ilə təşəbbüslər, o cümlədən, layihələr portfelini formalaşdırmağa başlayan və Almatıda yaradılmaqda olan İqlim və Yaşıl Energetika Məsələləri üzrə Mərkəzi Asiya Ölkələrinin Layihə ofisi haqqında məlumat verib. Azərbaycanın COP29-da sədrliyə dəstək verməsi məqsədilə Z. Süleymenova iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə üzrə birgə layihələrin hazırlanmasına başlamağı təklif edib. Təklif Qazaxıstanın ekoloji təşəbbüslərin təşviqində və müvafiq qanunvericiliyin formalaşmasında mühüm nailiyyətlərini qeyd edən azərbaycanlı həmkarları tərəfindən dəstəklənib.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_0107410f218b91ae905d4d164_o.jpg
Об этом было заявлено в ходе рабочего визита Советника Президента – Специального представителя Президента Республики Казахстан по международному экологическому сотрудничеству Зульфии Сулейменовой в Азербайджан.
В ноябре 2024 года в Баку состоится 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая будет посвящена вопросам климатического финансирования.
Конференция является высшим органом Конвенции, принимающим решения. Ежегодно представители правительств со всего мира собираются на Конференцию, чтобы объединить усилия в работе по предотвращению изменения климата и ликвидации его последствий.
В рамках визита Зульфия Сулейменова и Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель провели встречи с Помощником Президента Азербайджана по вопросам внешней политики Х. Гаджиевым, Министром энергетики П. Шахбазовым, Министром экологии и природных ресурсов, президентом СОР29 М. Бабаевым, депутатом Милли Меджлиса, лидером высокого уровня ООН по климату на COP29 Н. Арпадараи, Заместителем министра иностранных дел, главным переговорщиком COP29 Я. Рафиевым. В ходе встреч были обсуждены вопросы по подготовке и проведению COP29.
З. Сулейменова поздравила Азербайджан с предстоящим проведением столь значимого мероприятия и выразила готовность к поддержке и тесному сотрудничеству.
В свою очередь, азербайджанские партнеры поблагодарили Казахстан за поддержку и проинформировали о приоритетах и инициативах Азербайджана в рамках председательства в COP29, подготовительной работе к этому престижному мероприятию, переговорном процессе с государствами и международными организациями.
В ходе состоявшихся встреч стороны также обменялись опытом по переходу к более экологичной модели развития. В частности, азербайджанские коллеги рассказали о проводимой работе по производству экологически чистой энергии, в том числе в Карабахском регионе. Было подчеркнуто, что прокладка электрокабелей по дну Черного и Каспийского морей с целью экспорта зеленой электроэнергии в Европу станет значительным вкладом наших стран в продвижение зеленой повестки.
Советник Президента РК подчеркнула, что лидер Казахстана уделяет особое внимание вопросам защиты окружающей среды, проинформировала собеседников об инициативах Казахстана по переходу к зеленой энергетике, в том числе о создаваемом в Алматы Проектном офисе стран Центральной Азии по вопросам климата и зеленой энергетики, в рамках которого уже началось формирование портфеля проектов. В целях поддержки азербайджанского председательства в СОР29 З. Сулейменова предложила начать разработку совместных проектов по борьбе с изменением климата. Предложение было поддержано азербайджанскими коллегами, которые отметили значительные достижения Казахстана в продвижении экологических инициатив и формировании соответствующего законодательства.