https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_50e0208d266eae21533f93198_o.jpg
Azərbaycan Ordusunun bir qrup hərbi qulluqçusu iki qardaş ölkə arasında imzalanmış “Hərbi təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında” müqavilə çərçivəsində “AKINCI silahlı pilotsuz uçuş aparatının istismarı kursu"nda iştirak ediblər.
Türkiyənin Baykar Müdafiə sənayesi şirkətinin təşkilatçılığı ilə Təkirdağ şəhərində yerləşən Çorlu Təlim Uçuş Mərkəzində keçirilən kursun növbəti buraxılış mərasimi olub.
Mərkəzin rəhbəri cənab Halil Akar açılış nitqi ilə mərasim iştirakçılarını salamlayaraq, təlim mərkəzi haqqında geniş məlumat verib və məzunlara öz səmimi arzularını çatdırıb.
Sonda kursu müxtəlif ixtisaslar üzrə müvəffəqiyyətlə bitirən hərbi qulluqçulara sertifikat və hədiyyələr təqdim edilib, xatirə şəkli çəkilib.

https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_50e0208d266eae21533f93198_o.jpg
Within the framework of the agreement on cooperation in the field of military education signed between the two fraternal countries, a group of servicemen of the Azerbaijan Army participated in the AKINCI unmanned combat aerial vehicle operating courses.
The next graduation ceremony of the courses, organized by the Turkish Baykar Defense Industry Company at the Chorlu Flight Training Center located in Tekirdagh city, was held.
The head of the center, Mr. Halil Akar, welcomed the participants of the ceremony with his opening speech, gave detailed information about the training center and conveyed his sincere wishes to the graduates.
In the end, military personnel who successfully completed the course in various specialties were presented with certificates and gifts, and a photo was taken.