https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_17d4c1503bc595787fc5d1136_o.jpg
Türkiyənin İstanbul Universitetinin rektoru Osman Bülent Zülfikar Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
BDU rektoru Elçin Babayev həmkarına Universitetin tarixi və fəaliyyəti barədə məlumat verib. O bildirib ki, 105 illik tarixə malik BDU Azərbaycanın ən böyük və qədim universitetidir. 25 mindən artıq tələbəsi olan BDU-nun 16 fakültəsində elmin bütün sahələri üzrə yüksəkixtisaslı mütəxəssislər hazırlanır. Tədqiqat istiqamətinə xüsusi önəm verən BDU-nun Hirş indeksi artıq 62-yə çatıb. Rektor İstanbul Universiteti ilə biotexnologiya, nanotexnologiya, biotibbi materiallar, kompüter elmləri, sosial elmlər, jurnalistika, arxeologiya istiqamətləri üzrə geniş əməkdaşlıq imkanlarının olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, xüsusilə arxeologiya sahəsi üzrə birgə ekspedisiyalar və laboratoriyalar yaradıla, seçilmiş istiqamətlərdə ikili diplom proqramları imzalana bilər.
İstanbul Universitetinin rektoru Osman Bülent Zülfikar da BDU ilə birgə tədqiqatlara, müəllim-tələbə mübadiləsinə ehtiyac duyulduğunu qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_17d4c1503bc595787fc5d1136_o.jpg
Ректор Стамбульского университета Турции Осман Бюлент Зульфикар посетил Бакинский государственный университет (БГУ).
Ректор БГУ Эльчин Бабаев рассказал коллеге об истории и деятельности университета. По его словам, БГУ со 105-летней историей является крупнейшим и старейшим университетом Азербайджана. 16 факультетов БГУ, на которых обучается более 25 000 студентов, готовят высококвалифицированных специалистов во всех областях науки. Индекс Хирша БГУ, придающий исследовательскому направлению особую значимость, уже достиг 62.
Эльчин Бабаев подчеркнул, что существуют широкие возможности для сотрудничества со Стамбульским университетом в области биотехнологий, нанотехнологий, биомедицинских материалов, компьютерных наук, социальных наук, журналистики и археологии. Отмечено, что могут быть созданы совместные экспедиции и лаборатории, особенно в области археологии, а в предпочтенных областях могут быть подписаны программы двойных дипломов.
Ректор Стамбульского университета Осман Бюлент Зульфикар также отметил необходимость совместных исследований, обмена преподавателями и студентами с БГУ.