https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_c48639d0443a7eca23246530b_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, dosent Azad Rzayev və Slavyan ölkələri tarixi kafedrasının müdiri, dosent Abutalıb Cəlilov Rusiyanın Yekaterinburq şəhərində XXI əsrdə tarix-filologiya üzrə komparativ tədqiqatlara həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfransda iştirak ediblər. Səfər 2019-cu ildə Ural Federal Universiteti ilə bağlanmış müqavilə əsasında baş tutub.
Dosent Abutalıb Cəlilov konfransın plenar iclasında “BDU-nun Tarix və Filologiya fakültələri: tarix və müasirlik” mövzusunda çıxış edib.
“Heydər Əliyev - dirçəliş dövrü” mövzusunda məruzə edən dosent Azad Rzayev isə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərlik etdiyi bütün zamanlarda həyata keçirdiyi uğurlu daxili və xarici siyasət, iqtisadi islahatlar, demokratikləşmənin Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafına zəmin yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Səfər çərçivəsində Yekaterinburqda aktiv fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporasının sədri Şahin Şıxlınski ilə də görüş keçirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_c48639d0443a7eca23246530b_o.jpg
Заведующие кафедрами факультета истории Бакинского государственного университета (БГУ), доценты Азад Рзаев и Абуталыб Джалилов приняли участие в V Международной научной конференции «Компаративные историко-филологические исследования в XXI веке».
Конференция прошла в Уральском Федеральном университете в городе Екатеринбурге России, и визит ученых БГУ состоялся на основании соглашения, подписанного в 2019 году между двумя вузами.
Абуталыб Джалилов выступил на мероприятии на тему «Исторический и филологический факультеты БГУ: история и современность», а Азад Рзаев на тему «Гейдар Алиев – эпоха возрождения».
В рамках визита состоялась встреча с председателем азербайджанской диаспоры Екатеринбурга Шахином Шихлинским.