https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_36279debff2989e88837c6256_o.jpg
2024-cü ilin 1-ci rübü üzrə operativ məlumatlara əsasən, yanvar-mart ayları ərzində respublikada 12,6 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 3,3 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”, 6,9 milyard kubmetri “Şahdəniz”, 0,4 milyard kubmetri “Abşeron”, 2 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 0,4 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
3 ay ərzində xaricə qaz satışı 6,4 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən eynidir. Avropaya 3,2 milyard kubmetr, Türkiyəyə 2,3 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 0,9 milyard kubmetr qaz satılıb. Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 1,3 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 aprel 2024-cü il tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 219,6 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 216 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 153,4 milyard kubmetri ixraca nəql edilib.
2024-cü ilin yanvar-mart ayları üzrə ölkədə 7,3 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft hasilatının 4,2 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 1,1 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,14 milyon tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 1,9 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 6 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 5,2 milyon tonu konsorsiumun, 0,8 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşüb.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 aprel 2024-cü il tarixinədək 634,5 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 588,9 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 45,6 milyon tona yaxın kondensat çıxarılıb. Bundan 01 aprel 2024-cü il tarixinədək 632,5 milyon tonu ixraca nəql edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_36279debff2989e88837c6256_o.jpg
According to operational data for the first quarter of 2024, 12.6 bcm of natural gas were produced in the republic during January-March. 3.3 bcm of gas production extracted from ACG, while 6.9 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 0.4 bcm and 2 bcm gas respectively. Gas was transported with an increase of approximately 0.4 billion cubic meter compared to the relevant period last year.
During three months, gas sales amounted to 6.4 bcm, which was almost the same compared to the same period previous year. 3.2 billion cubic meters of gas were sold to Europe, 2.3 billion cubic meters to Türkiye, and 0.9 billion cubic meters to Georgia. It should be noted that, during this period nearly 1.3 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 April 2024, about 219.6 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 219.6 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 153,4 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 7.3 million tons of oil (including condensate) in January-March 2024. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 4.2 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 1.1 million tons (condensate) and Absheron for 0.14 million tons. SOCAR's oil output amounted to 1,9 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 6 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 5.2 million tons, SOCAR for 0.8 million tons.
Since its commissioning till 1 April 2024, 634.5 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 588.9 million tons of crude oil were extracted from ACG, while about 45.6 million tons condensate from Shah Deniz. Till 1 April 2024, more than 632.5 million tons were exported.