https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_44cfaffa5994087067f6cde1d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin Nanoaraşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyasının elmi seminarı keçirilib. Laboratoriyanın böyük elmi işçisi Sevinc Nuriyeva “Hibrid günəş elementləri üçün nanomateriallar” mövzusunda çıxış edib.
Məruzəçi alternativ enerji mənbələrinə, əsasən də günəş elementlərinin istehsal sahəsinə marağın artması və bu sahədə tədqiqatların inkişafından bəhs edib, belə cihazların performansının onların materiallarının xassələrindən asılı olduğunu vurğulayıb. Sevinc Nuriyeva səmərəli və dayanıqlı enerji təchizatı üçün təkmilləşdirilmiş tələblərə cavab verən, yeni xüsusiyyətlərə malik innovativ materialların sintezi və modifikasiyasını, günəş elementlərinın inkişaf xronologiyasını izah edib. O bildirib ki, ən çox tətbiq edilən müxtəlif metal, metal oksid, yarımkeçirici nanoquruluşlar və karbon nanoklasterləri əsasında alınan elektrod materiallarının əhəmiyyəti böyükdür.
Seminarda Nanoaraşdırmalar ETL-də sintez olunan günəş elementlərinin elektrod materialı üçün həcmli heterokeçid konsepsiyalı Cu/Cu2S NN və karbon nanoboru əsaslı hibrid materialın quruluşu və optik xüsusiyyətləri barədə müzakirə aparılıb. Laboratoriyada karbon nanoboruları və ZnO kvant nöqtələri, həmçinin, CH3NH3Sn(Cl,J) nanoquruluşlu perovskit təbəqələr əsasında çoxkeçidli, tandemli hibrid fotovoltaiklərin yaradılmasının nəzərdə tutulduğu qeyd edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_44cfaffa5994087067f6cde1d_o.jpg
Состоялся научный семинар научно-исследовательской лаборатории наноисследований Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям Бакинского государственного университета (БГУ).
Старший научный сотрудник лаборатории Севиндж Нуриева выступила на тему «Наноматериалы для гибридных солнечных элементов». Она говорила о возрастающем интересе к альтернативным источникам энергии, в основном к сфере производства солнечных батарей, исследованиях в этой области, подчеркнув, что производительность таких устройств зависит от свойств их материалов. Севиндж Нуриева рассказала о синтезе и модификации инновационных материалов, отвечающих повышенным требованиям и обладающих новыми свойствами, а также о хронологии развития солнечных элементов. По её словам, большое значение имеют электродные материалы на основе металлов, оксидов металлов, полупроводниковых наноструктур и углеродных нанокластеров.
На семинаре обсуждались структура и оптические свойства гибридного материала для электродов солнечных элементов, синтезированного в лаборатории наноисследований. Отмечено, что в лаборатории планируется создание многопроходной, тандемной гибридной фотовольтаики на основе слоев перовскита.