https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_d63ca74fd2101820ed9179fd1_o.jpg
İyulun 29-da ADA Universitetinin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutunun (IDD), Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR), “BP Azerbaijan”, “Kolin”, “Мasdar” və “TotalEnergies” şirkətlərinin birgə təşkilatçılığı, o cümlədən ADA Universiteti Fondunun (Azərbaycan) dəstəyi ilə təşkil olunan 16-cı Bakı Yay Enerji Məktəbinin bağlanış mərasimi keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Bakı Yay Enerji Məktəbi Xəzər bölgəsinə xüsusi diqqət yetirməklə enerji və ekologiya məsələlərinin araşdırılması və daha dəqiq tədqiq edilməsi üçün dünyanın tanınmış alimlərini, siyasətçi və mütəxəssislərini bir araya gətirən və ənənəvi olaraq keçirilən ikihəftəlik sertifikat proqramıdır.
Proqram çərçivəsində iştirakçılara həm enerji, həm də ətraf mühitlə bağlı geniş məlumat təqdim olunub. Bunlar enerji iqtisadiyyatı, enerji hüququ, təbii sərvət gəlirlərinin idarə edilməsi, bərpa olunan mənbələr, davamlılıq, iqlim dəyişikliyi və enerji geosiyasəti daxil olmaqla geniş mövzuları əhatə edir. Bakı Yay Enerji Məktəbinin müəllim və məruzəçiləri akademiya, dövlət və özəl sektorun aparıcı yerli və beynəlxalq ekspertləridir.
Builki Bakı Yay Enerji Məktəbinə 13 ölkəni təmsil edən 43 iştirakçı seçilib. Proqramda enerji şirkətlərinin kiçik və orta mütəxəssisləri, müxtəlif dövlət qurumlarının, səfirliklərin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və dövlət qulluqçuları, habelə enerji və ətraf mühit məsələlərini araşdıran alim, jurnalist və aspirantlar iştirak ediblər.
Proqram çərçivəsində iştirakçılar Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilmiş qədim Şuşa şəhərini və paytaxt Bakının bir çox görməli yerlərini ziyarət ediblər.
Proqramı bitirən iştirakçılara ADA Universitetinin rektoru və Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti tərəfindən imzalanmış sertifikatlar təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_d63ca74fd2101820ed9179fd1_o.jpg
A closing ceremony of the 16th Baku Summer Energy School, organized by the Institute for Development and Diplomacy (IDD) of ADA University in partnership with the State Oil Company of the Azerbaijan Republic (SOCAR), bp Azerbaijan, Kolin, Masdar, and TotalEnergies, and supported by the ADA University Foundation (Azerbaijan), has been held at the ADA University.
BSES is an annual two-week certificate program that brought together world-renowned scholars, academicians, and policymakers to examine and gain a better understanding of the energy and environmental issues with a particular focus on the Caspian region.
The program provided a balanced approach in studying energy and the environment. It covered a wide range of topics, including energy economics, energy law, natural resource revenues governance, renewables, sustainability, climate change, and energy geopolitics. BSES instructors and speakers were the leading national and international experts from academia, public and private sectors.
Forty-three participants from 13 countries have been selected to participate in the 16th BSES. The participants were junior and mid-career professionals from energy companies, policymakers and civil servants from governmental institutions, embassies and international organizations, as well as scholars, journalists and graduate students investigating energy and environmental issue.
As part of the program, the participants also visited Shusha, the culture capital of Azerbaijan, as well as must-see destinations of capital Baku.
They were awarded a certificate signed by the Rector of ADA University and the President of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan upon the successful completion of the program.