https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_a398cf431ee476f47619d3145_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) SABAH qruplarının Hüquqşünaslıq ixtisasının IV kurs tələbəsi Rüstəm Əzimzadə Serbiyanın paytaxtı Belqrad şəhərində “Diplomatiya və hüquq” mövzusunda Qış Hüquq Məktəbində iştirak edib. Qış Məktəbi “ELSA (Avropa Hüquqşünas Tələbələr Assosiasiyası) Belgrade” tərəfindən keçirilib. Burada dünyanın 17 ölkəsindən 50 hüquq tələbəsi müxtəlif akademik və sosial proqramlara cəlb edilib.
Qeyd edək ki, proqram çərçivəsində “Qloballaşma”, “Avropa Birliyi ilə Serbiya Respublikası arasında diplomatik əlaqələr”, “Avropa Birliyinin statusu, perspektivləri və gələcəyi”, “Rəqəmsal diplomatiya”, “Avropaya inteqrasiya proseslərinin yenidən qurulması”, “İnsan hüquqları diplomatiyası və sosial prosedurlar” kimi mövzularda təlim və seminarlar keçirilib. Serbiyanın Diplomatiya Muzeyi, Milli Bankı, Xarici İşlər Nazirliyi, Konstitusiya Məhkəməsi və Belqrad şəhərinin müxtəlif görməli yerlərinə səfərlər təşkil edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_a398cf431ee476f47619d3145_o.jpg
Студент группы SABAH Бакинского государственного университета (БГУ) специальности «Правоведение» Рустам Азимзаде принял участие в Зимней юридической школе «Дипломатия и право» в столице Сербии Белграде.
Зимняя школа была организована ELSA Belgrade (Европейская ассоциация студентов-юристов). Здесь в различных программах приняли участие 50 студентов-юристов из 17 стран.
Отметим, что в рамках программы проведены тренинги и семинары по таким темам, как «Глобализация», «Дипломатические отношения между Европейским Союзом и Республикой Сербия», «Статус, перспективы и будущее Европейского Союза», «Цифровая дипломатия», «Перестройка интеграционных процессов в Европу», «Правозащитная дипломатия и социальные процедуры».
Были организованы посещения Дипломатического музея Сербии, Национального банка, Министерства иностранных дел, Конституционного суда и достопримечательностей Белграда.