https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_cbc4e798585a56a71c8cd75ba_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Sankt-Peterburqda Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Vaqif Məmişov və həmin təşkilatın icraçı direktoru Rəşadə Orucovayla görüşüb.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri Azərbaycanla Rusiya arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında və iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin genişləndirilməsində Azərbaycan diasporunun rolunu yüksək qiymətləndirib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Vaqif Məmişov diaspora göstərilən diqqət və qayğıya görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlığını ifadə edib.
Görüş zamanı Rusiya Federasiyasındakı Azərbaycan diasporunun mövcud vəziyyəti, cari planlar, gələcək perpektivlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşün sonunda Vaqif Məmişova Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmləndirilməsindəki xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə təltif olunduğu “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı, Rəşadə Orucovaya isə Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə verdiyi mühüm töhfəyə görə “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim edilib.
Qeyd edək ki, Rusiyada Azərbaycan diasporunun inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verən Vaqif Məmişov Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin sərəncamı ilə dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyi sahəsində fəaliyyətinə görə 2006-cı ildə “Tərəqqi” medalı ilə, Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında qarşılıqlı əlaqələrin möhkəmləndirilməsindəki xidmətlərinə görə 2022-ci ildə “Dostluq” ordeni ilə təltif edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_cbc4e798585a56a71c8cd75ba_o.jpg
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с председателем Азербайджанской национально-культурной автономии Санкт-Петербурга Вагифом Мамишевым и исполнительным директором данной организации Рашадой Оруджевой.
Поприветствовав гостей, председатель комитета высоко оценил роль азербайджанской диаспоры в развитии двусторонних отношений между Азербайджаном и Россией и расширении культурных связей двух стран.
Вагиф Мамишев, поблагодарив за радушный прием, выразил Азербайджанскому государству признательность за внимание и заботу о диаспоре.
В ходе встречи был проведен обмен мнениями о нынешнем положении азербайджанской диаспоры в Российской Федерации, текущих планах, дальнейших перспективах.
По окончании встречи Вагифу Мамишеву была вручена юбилейная медаль “100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)”, присужденная ему распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева за заслуги в укреплении взаимных связей между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией, а Рашаде Оруджевой – медаль “За заслуги в диаспорской деятельности” за важный вклад в деятельность азербайджанской диаспоры.
Отметим, что в 2006 году Вагиф Мамишев, внесший существенный вклад в развитие азербайджанской диаспоры в России, распоряжением Президента Азербайджанской Республики был награжден медалью “Tерегги” за деятельность в области солидарности азербайджанцев мира, а в 2022 году – орденом “Достлуг” за заслуги в укреплении взаимных связей между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией.