https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_49823272e94edbb459fd41ba5_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) birgə təşkilatçılığı ilə “Çovdar” qızıl yatağının yaxınlığında növbəti ağacəkmə aksiyası keçirilib.
“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Təbiətə qayğı missiyamızdır” şüarı ilə bölgənin yaşıllıq sahələrinin artırılması, ekoloji tarazlığın qorunmasına töhfə verilməsi məqsədilə təşkil edilən aksiyada “AzerGold” QSC-nin əməkdaşları, RİİB nümayəndələri və könüllüləri iştirak ediblər.
Aksiya zamanı 1 hektar ərazidə yerli şəraitə uyğun 1000 ədəd cökə ağacı əkilərək, aqrotexniki qaydada qulluq göstərilib. Həmçinin tədbir çərçivəsində ərazidə müvafiq abadlıq işləri aparılıb.
Xatırladaq ki, ölkəmizdə qeyri-neft-qaz sektorunun önəmli sahələrindən olan dağ-mədən sənayesinin inkişafı istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirən “AzerGold” QSC ətraf mühitin mühafizəsinə ardıcıl və sistemli töhfələrini verir. Bugünədək QSC Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, İDEA İctimai Birliyi, eləcə də digər hökumət və qeyri-hökumət təşkilatları ilə əməkdaşlıq şəraitində Daşkəsən rayonunda 16 mindən çox ağac və kol bitkisinin əkini həyata keçirib. Həmçinin nadir və nəsli kəsilməkdə olan bitki növlərinin, eyni zamanda biomüxtəlifiyin qorunması məqsədilə çoxsaylı layihələr, göl və çay kənarlarında təmizlik aksiyaları icra edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_49823272e94edbb459fd41ba5_o.jpg
При совместной организации Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» и Общественного Объединения (ОО) «Региональное развитие» (RİİB) вблизи месторождения золота «Човдар» состоялась очередная акция по посадке деревьев.
В акции, организованной в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» под девизом «Забота о природе – наша миссия», приняли участие сотрудники ЗАО «AzerGold», представители RİİB и волонтеры.
В ходе акции на участке площадью 1 га было посажено 1 000 саженцев липы, соответствующих местным условиям, проведен агротехнический уход. Также в рамках мероприятия были осуществлены соответствующие работы по благоустройству территории.
Напомним, что ЗАО «AzerGold», успешно продолжающее свою деятельность в направлении развития горнодобывающей промышленности, которая является одной из важнейших отраслей ненефтегазового сектора страны, вносит последовательный и системный вклад в охрану окружающей среды. На сегодняшний день Акционерное Общество в сотрудничестве с Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджана, ОО «Региональное развитие», ОО IDEA, а также другими правительственными и неправительственными организациями осуществило посадку более 16 000 деревьев и кустарников в Дашкесанском районе. Кроме того, реализованы многочисленные проекты с целью сохранения редких и исчезающих видов растений, биоразнообразия, а также акции по очистке берегов озер и рек.