https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_980f62cf2792dfa9fdbd4a8d1_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva dünyaşöhrətli fotoqraf Reza Deqatinin 70 illik yubileyinə həsr olunmuş “Keçmiş və gələcək bəşəriyyətin şahidi” adlı tədbirdə iştirak edib. Tədbir Heydər Əliyev Mərkəzində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət naziri Anar Kərimov, rəsmilər, səfirlər, mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Günay Əfəndiyeva Reza Deqati ilə bağlı xatirələrini bölüşüb. Fondun prezidenti indiki Azərbaycan Diaspor Komitəsinin təməlini qoymuş və əsas məqsədinin Azərbaycandan kənarda yaşayan soydaşlar arasında əlaqə yaratmaq, onları Azərbaycanda tanıtdırmaq olan ötən əsrin 80-ci illərində yaradılmış “Vətən” Cəmiyyətinin xətti ilə bir çox azərbaycanlıların ölkəyə dəvət olunduğunu vurğulayıb. Günay Əfəndiyeva Reza Deqatinin bu insanlar sırasında xüsusi yer aldığını diqqətə çatdırıb: “Beləcə onun Azərbaycanla bağlılığı, əməkdaşlığı yaranmışdır. O, həmin illərdə gənc olmasına baxmayaraq, öz sahəsində artıq sözünü deyən peşəkar bir fotojurnalist idi. Dünyanın ən qaynar nöqtələrindən fotolar çəkərək həqiqətləri dünya ictimaiyyətinə çatdırırdı. Daha sonra Qanlı Yanvarda və bütün məlum Qarabağ hadisələrində Azərbaycan gerçəklərini dünyaya cəsurluqla nümayiş etdirdi, Vətən borcunu vicdanla yerinə yetirdi. Onun fotoşəkillərinə baxarkən insanlar həm təsirlənir, həm də heyranlıq duyurlar”.
Günay Əfəndiyeva Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman Azərbaycan əsgərləri tərəfindən Türk dünyasının salnaməsinə yeni tarix yazıldığını və torpaqların geri qaytarılmasıyla qürurlu günlər yaşadıldığını vurğulayıb. Günay Əfəndiyeva Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın başçılığı ilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən müxtəlif ölkələrdə keçirilmiş bir çox tədbirlərdə, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə "Xocalıya ədalət" kampaniyasının layihələrində Reza Deqatinin yaxından iştirak etdiyini bildirib: “ Reza Deqati Azərbaycan həqiqətləri ilə yanaşı eyni zamanda Azərbaycan tarixini, mədəniyyətini, adət-ənənələrini beynəlxalq müstəvidə nümayiş etdirirdi.”
Günay Əfəndiyeva Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş bölgələrinə səfərlər çərçivəsində xarici dövlətlərin Azərbaycandakı təmsilçiləri ilə bərabər Reza Deqatinin daimi iştirakını xüsusi vurğulayaraq, onu əsl dünya insanı kimi qiymətləndirib.
Sonra Günay Əfəndiyeva Xalq rəssamı Arif Hüseynovun “Xarıbülbül” adlı rəsm əsərini, eləcə də Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və irsi Fondu adından rəsmi təbrik məktubunu dünyaşöhrətli fotoqrafa hədiyyə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_980f62cf2792dfa9fdbd4a8d1_o.jpg
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева приняла участие в мероприятии «Свидетель прошлого и будущего человечества», посвященном 70-летнему юбилею всемирно известного фотографа Резы Дегати. Мероприятие было организовано Министерством культуры Азербайджанской Республики в Центре Гейдара Алиева.
В мероприятии приняли участие министр культуры Азербайджанской Республики Анар Керимов, официальные лица, послы, деятели культуры и искусства.
Выступившая на мероприятии Гюнай Эфендиева поделилась своими воспоминаниями, связанными с Резой Дегати. Президент Фонда подчеркнула, что многие азербайджанцы были приглашены в страну по линии созданного в 80-х годах прошлого века целью которого являлось наладить связи между соотечественниками, проживающими за пределами Азербайджана, а также представить их в стране Общества «Ветен», заложившего основу нынешнего Государственного Комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой. Гюнай Эфендиева отметила, что в числе этих людей Реза Дегати занимал особое место: «Так зародилась его связь, сотрудничество с Азербайджаном. Несмотря на свою молодость в те годы, он уже был профессиональным фотожурналистом, сказавшим свое слово в этой области. Он доносил правду мировой общественности, фотографируя в самых горячих точках мира. Затем в трагическом Кровавом Январе и во всех известных Карабахских событиях он смело демонстрировал миру реалии Азербайджана, честно выполнял свой долг перед Родиной. Глядя на его фотографии, люди одновременно впечатляются и восхищаются».
Гюнай Эфендиева отметила, что под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева азербайджанские солдаты - герои вписали новую историю в летопись Тюркского мира, и с возвращение земель мы испытываем безмерную гордость. Гюнай Эфендиева отметила, что Реза Дегати принимал активное участие во многих мероприятиях, проводимых Фондом Гейдара Алиева в различных странах под руководством первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой, и в проектах кампании «Справедливость для Ходжалы», реализуемых по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой: «Наряду с азербайджанскими реалиями Реза Дегати в то же время демонстрирует на международной арене и азербайджанскую историю, культуру, традиции и обычаи».
Гюнай Эфендиева особо подчеркнула постоянное участие Резы Дегати вместе с представителями иностранных государств в Азербайджане в рамках визитов в освобожденные от оккупации регионы Азербайджана и оценила его как настоящего человека мира.
Затем Гюнай Эфендиева вручила всемирно известному фотографу картину народного художника Арифа Гусейнова «Харыбюльбюль», а также официальное поздравительное письмо от Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия.a