Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişaf Proqramı və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin (PTDA) birgə təşəbbüsü ilə ölkədə peşə təhsilində ilk dəfə olaraq “Elektron qiymətləndirmə aləti” yaradılıb. “Elektron qiymətləndirmə aləti” peşə təhsili pilləsi üzrə təhsil alan tələbələrin biliklərinin onlayn qaydada qiymətləndirilməsi prosesini yerinə yetirir.
Sözügedən alət Aİ-nin maliyyələşdirdiyi “Gələcək üçün peşə təhsili və təlimi” layihəsi tərəfindən peşədə inklüziv tədrisə dəstək və peşə təhsilində innovativ yanaşmaların tətbiqi fəaliyyətləri çərçivəsində hazırlanıb. E-qiymətləndirmə platforması ilə internetə çıxışı olan istənilən müvafiq mühitdə imtahanların təşkil edilməsi mümkündür və qiymətləndirməni başa vuran namizəd öz nəticəsini dərhal ekranda görə bilir.
Qiymətləndirmə prosesi ilk dəfə pilot olaraq Mədəniyyət və Sənətkarlıq üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzi və Turizm və Sosial Xidmətlər üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzində “aşpaz” ixtisası üzrə tədris alan tələbələr üçün təşkil edilib. İmtahanda sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər olmaqla, ümumilikdə 31 nəfər iştirak edib.
Elektron qiymətləndirmə alətində suallar “Tək seçim”, “Çoxlu seçim” və “Doğru/Yanlış” sual növləri üzrə və çətinlik dərəcəsinə görə “1 bal”, “2 bal” və “3 bal” üzrə hazırlana bilər. İmtahanla bağlı bütün məlumatlar (fənnlər, modullar, suallar), o cümlədən iştirakçılar və nəticələrə dair təfərrüatlar sistemdə saxlanılır və sistemə müvafiq keçidi olan şəxslər istənilən vaxt bu məlumatları nəzərdən keçirə bilir.
Bu platforma PTDA-ya tələbələrin iştirakı, tərəqqisi, uğurlu nəticəsi və ya kəsiri, habelə ümumi performans çətinlikləri haqqında məlumatı hesabat formasında əldə etməyə imkan yaradacaq. Toplanmış məlumatlara əsasən, PTDA öyrənmənin qiymətləndirməsi hesabatlarını ümumiləşdirərək bütün prosesi qiymətləndirmək üçün onları təhlil edə biləcək. Qiymətləndirmə alətinin növbəti tətbiqi 4 avqust 2022-ci il tarixində Sənaye və Texnologiyalar üzrə Gəncə Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzində “dərzi” qrupu üzrə təşkil ediləcək.
Qeyd edilməlidir ki, platformanın istifadə edildiyi bu inklüziv təlimlər ödənişsizdir və hazırda 10-a qədər müxtəlif peşə istiqamətləri üzrə təşkil edilir. Təlim proqramını müvəffəqiyyətlə bitirən şəxslərə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin dövlət nümunəli sertifikatları təqdim ediləcək. Təlim proqramı Azərbaycanda ömürboyu təhsil yanaşmasına dəstək olacaq və gələcəkdə həmin istiqamət üzrə təlim keçmiş həssas qruplara, gənclərə, qadın və kişilərə yeni məşğulluq imkanları yaradacaq.
Peşə təhsilində müasir inklüziv tədrisə dəstək fəaliyyətləri, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələrinin modernləşdirilməsinə yardım etməkdir.

With the joint initiative of the European Union (EU), the United Nations Development Programme (UNDP) and the State Agency on Vocational Education (SAVE), an "Electronic assessment tool" was developed for the first time in vocational education & training (VET) in the country. The assessment tool performs online evaluation of the knowledge of students studying in VET areas.
The platform was developed by the EU-funded “VET for the Future” project and delivered under the project’s activities to support inclusive education and apply innovative approaches in VET. The e-assessment platform allows to organize exams in any relevant environment with the internet access, with an enabling feature to immediately see candidate’s result on the screen.
The assessment process is tested for the first time for the students of "chef" faculty at the Baku State VET Center for Culture and Crafts, and the Baku State VET Center for Tourism and Social Services.
Total of 31 people with all abilities participated in the exam.
In the assessment tool, questions can be prepared by "single choice", "multiple choice" and "true/false" question types and by "1 point", "2 points" and "3 points" according to the difficulty level. All information related to the exam (subjects, modules, questions), including details of participants and results, is stored in the system, and can be viewed at any time by users.
This platform will enable SAVE to get information about students' participation, progress, results, as well as overall performance challenges in the form of reports. Based on the collected data, SAVE will be able to summarize the learning assessment reports and analyze them to evaluate the entire process. The next exam using this assessment platform will be organized on 4 August 2022 at the Ganja State VET Center for Industry and Technologies for the "tailor" group.
These inclusive trainings where this new assessment tool is applied are free of charge and are currently organized in up to 10 different vocational areas. Those who have successfully completed the training programme will receive the official certificates of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. The training programme will support the lifelong education approach in Azerbaijan and will help create new employment opportunities for vulnerable groups, young people, women, and men who have been trained in this direction in the future.
The activities supporting modern inclusive vocational education & training are organised as part of the “VET for the Future: development of VET providers' excellence in Azerbaijan” project funded by the EU and implemented by UNDP in partnership with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET institutions in Azerbaijan to deliver competence-based training in order to increase the attractiveness and labour market relevance of VET.