https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_98c0332e7e60b8f951c68d3fd_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən Azərbaycan klassiklərinin əsərlərinin tərcüməsi və nəşrinə dair daha bir layihə həyata keçirilib.
Görkəmli yazıçı Məmməd Səid Ordubadinin “Qılınc və qələm” tarixi romanının özbək dilinə tərcüməsi nəşrinin təqdimatı ilə bağlı Xarəzm vilayətinin mərkəzi şəhəri olan Ürgəncdə yerləşən Ürgənc Dövlət Universitetində tədbir keçirilib.
Universitetin Yusif Vəzir Çəmənzəminli adına Azərbaycan mədəniyyəti və ədəbiyyatı mərkəzində baş tutan tədbiri Ürgənc Dövlət Universitetinin prorektoru professor Sərdar Xocaniyazov açaraq “Qılınc və qələm” tarixi romanının özbək dilində nəşrinin Özbəkistan-Azərbaycan ədəbi-mədəni əlaqələrinin möhkəmlənməsi istiqamətində atılmış yeni bir addım kimi qiymətlənirib.
Çıxış edən Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin inspektoru Kərimulla Məmmədzadə iki ölkə arasında ədəbi-mədəni əlaqələrdən söz açaraq bu istiqamətdə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihələrindən danışıb. Özbəkistanlı oxucularda Azərbaycan yazıçılarının əsərlərinə böyük maraq olduğunu qeyd edən K. Məmmədzadə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən indiyə qədər müxtəlif mövzulara çox sayda əsərin özbək dilinə tərcümə edilərək nəşr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Özbəkistanda Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin apardığı sistemli iş nəticəsində Azərbaycan yazıçılarının əsərlərinin tərcümə və çapının həyata keçirildiyini qeyd edən natiq bu sahədə mövcud olan boşluqların böyük ölçüdə aradan qaldırıldığını vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru, professor Erkin Nuriddinov iki qardaş ölkə arasında əlaqələrinin dərin, qədim tarixi köklərindən söz açaraq ədəbi əlaqələrin də mədəni əlaqələr kimi yüksək səviyyədə olduğunu, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən bu sahə üzrə məqsədyönlü işlərin aparıldığını qeyd edib.
Ürgənc Dövlət Pedaqoji İnstitutunun Pedaqogika fakültəsinin dekan müavinin Şadyar Dostcanov, ədəbiyyat fakültəsinin dekanı Dilşod Qayipov, pedaqogika fakültəsinin dekan müavini Şadyar Dostcanov çıxış edərək, “Qılınc və qələm” tarixi romanını özbək dilində tərcüməsinin nəşrini ədəbiyyatşünaslıq baxımından mühüm hadisə kimi qiymətləndirərək Azərbaycanın tarixinin, mədəniyyətinin, ədəbiyyatının öyrənilməsi baxımından çox dəyərli bir mənbə olduğunu vurğulayıblar.
Qeyd edək ki, Daşkənd şəhərində fəaliyyət göstərən “Niso naşriyot va matbaa uyi” poliqrafiya mərkəzində nəfis şəkildə çap olunan “Qılınc və qələm” tarixi romanının özbək dilinə tərcüməçiləri – Nazira Aliyeva, Muhsin Hamidov və Rustam Komilovdur, nəşrin redaktoru və ön sözün müəllifi isə Özbək alim Abdulla Uluqovdur.
Özbək dilində nəşr olunmuş “Qılınc və qələm” romanının Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən Özbəkistanın aparıcı kitabxanalarına, ali təhsil ocaqlarına əvəzsiz olaraq paylanması nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_98c0332e7e60b8f951c68d3fd_o.jpg
Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева в Узбекистане реализовал еще один проект по переводу и изданию произведений азербайджанских классиков.
В Ургенчском государственном университете Хорезмской области города Ургенч, состоялось мероприятие, посвященное презентации переведённого на узбекский язык исторического романа известного писателя Мамеда Саида Ордубади «Меч и перо».
Мероприятие, проведенное в Азербайджанском Центре культуры и литературы имени Юсифа Вазира Чаманзаминли Университета, открыл проректор Ургенчского государственного университета, профессор Сардар Ходжаниязов и оценил издание исторического романа «Меч и перо» на узбекском языке как новый шаг, предпринятый в направлении укрепления литературных и культурных связей Узбекистана-Азербайджана.
Инспектор Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Каримулла Маммадзаде рассказал о литературных и культурных связях между двумя странами и дал сведения о проектах Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане в этом направлении. Отметив, что узбекские читатели очень интересуются творчеством азербайджанских писателей, К.Маммадзаде отметил, что большое количество произведений на различные темы переведено на узбекский язык и издано Азербайджанским Культурным Центром. Отметив, что в результате систематической работы, проводимой Азербайджанским Культурным Центром в Узбекистане, произведения азербайджанских писателей переведены и изданы, К.Маммадзаде подчеркнул, что пробелы в этой области во многом устранены.
Затем выступил исполнительный директор Общества дружбы «Узбекистан-Азербайджан», профессор Эркин Нуриддинов, рассказавший о глубоких, древних исторических корнях отношений между двумя братскими странами, также отметил, что культурные и литературные связи между двумя странами находятся на высоком уровне и, что Азербайджанский Культурный Центр проводит целенаправленную работу в этой области.
Далее выступили заместитель декана педагогического факультета Ургенчского государственного педагогического института Шадяр Достьянов, декан литературного факультета Дилшод Гаипов и заместитель педагогического факультета Шадяр Достжано, которые отметили, что публикация исторического романа «Меч и перо» на узбекском языке важна с точки зрения литературоведения. Оценивая это как важное событие, они подчеркнули, что это очень ценный источник для изучения истории, культуры и литературы Азербайджана.
Следует отметить, что переводчиками исторического романа «Меч и перо» на узбекский язык являются Назира Алиева, Мухсин Хамидов и Рустам Комилов. Роман был напечатан в действующем в Ташкенте полиграфическом центре «Нисо нашрийот ва матбаа уйи», редактор издания и автор предисловия – узбекский учёный Абдулла Улугов.
Азербайджанский Культурный Центр предусматривает распространить изданный на узбекском языке роман Меч и перо» среди ведущих библиотек и высших учебных заведений Узбекистана.