Bu gün Parlamentlərarası İttifaqın Cenevrədə keçirilən 148-ci Assambleyası çərçivəsində Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi tərəfindən sənədi Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarova, Parlamentlərarası İttifaq tərəfdən isə qurumun baş katibi Martin Çunqonq imzalayıb.
İmzalanma mərasimindən sonra bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi parlament diplomatiyasının genişlənməsində, həmçinin Qoşulmama Hərəkatına üzv olan ölkələrin qanunvericilik orqanları arasında əməkdaşlığın dərinləşməsində mühüm rol oynayır. Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlıq isə bu istiqamətdə fəaliyyətin şaxələndirilməsinə xidmət edəcəkdir.
Görüşdə həmçinin Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə olunub.
İmzalanmış memorandum bu iki qurum arasında əlaqələrin genişlənməsinə, parlament diplomatiyası çərçivəsində ümumi maraq kəsb edən məsələlər üzrə qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafına imkan yaradır.

A Memorandum of Understanding was signed between the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement and the Inter-Parliamentary Union on the margins of the 148th Inter-Parliamentary Union Assembly in Geneva today.
The document was signed on behalf of the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement by the Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and Chairwoman of the Parliamentary Network Sahiba Gafarova, and on behalf of the Inter-Parliamentary Union by IPU Secretary General Martin Chungong
It was said following the signing ceremony that the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, established on the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, plays an important role in expanding parliamentary diplomacy and deepening co-operation between the legislative bodies of the Non-Aligned Movement Member States. The co-operation between the Non-Aligned Movement Parliamentary Network and the Inter-Parliamentary Union will serve to diversify activities in this direction.
They also voiced satisfaction with the excellent progress of the relations between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Inter-Parliamentary Union.
The signed memorandum will enhance ties between the two entities and promote co-operation through parliamentary diplomacy on issues of common concern.