Bu gün Parlamentlərarası İttifaqın Cenevrədə keçirilən 148-ci Assambleyası çərçivəsində Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi tərəfindən sənədi Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və Parlament Şəbəkəsinin sədri Sahibə Qafarova, Parlamentlərarası İttifaq tərəfdən isə qurumun baş katibi Martin Çunqonq imzalayıb.
İmzalanma mərasimindən sonra bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi parlament diplomatiyasının genişlənməsində, həmçinin Qoşulmama Hərəkatına üzv olan ölkələrin qanunvericilik orqanları arasında əməkdaşlığın dərinləşməsində mühüm rol oynayır. Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında əməkdaşlıq isə bu istiqamətdə fəaliyyətin şaxələndirilməsinə xidmət edəcəkdir.
Görüşdə həmçinin Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişafından məmnunluq ifadə olunub.
İmzalanmış memorandum bu iki qurum arasında əlaqələrin genişlənməsinə, parlament diplomatiyası çərçivəsində ümumi maraq kəsb edən məsələlər üzrə qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafına imkan yaradır.

Сегодня в рамка 148 Ассамблеи Межпарламентского Союза в Женеве между Парламентской сетью Движения Неприсоединения и Межпарламентским Союзом был подписан меморандум о взаимопонимании.
От лица Парламентской сети Движения Неприсоединения документ подписала спикер Милли Меджлиса Азербайджанской Республики и председатель Парламентской сети Сагиба Гафарова, а от имени Межпарламентского Союза генеральный секретарь МПС Мартин Чунгонг.
После церемонии подписания было отмечено, что Парламентская сеть Движения Неприсоединения, созданная по инициативе Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, играет важную роль в расширении парламентской дипломатии и в углублении сотрудничества между законодательными органами стран-членов Движения Неприсоединения. А сотрудничество между Парламентской сетью Движения Неприсоединения и Межпарламентским Союзом послужит диверсификации деятельности в этом направлении.
На встрече также выражалось удовлетворение развитием на высоком уровне взаимосвязей между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Межпарламентским Союзом.
Подписанный меморандум будет способствовать расширению связей между этими двумя структурами и развитию сотрудничества в рамках парламентской дипломатии в представляющих общий интерес вопросах.