https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_6986319f516d35d16506908c5_o.jpg
Müdafiə nazirinin təsdiq etdiyi 2024-cü ilin hazırlıq planına uyğun olaraq, Azərbaycan Ordusunun Təlim və Tədris Mərkəzində hərbi qulluqçular arasında daşqaldırma birinciliyi keçirilib.
Əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin, eləcə də ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Hərbi orkestrin müşayiəti ilə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Birinciliyə start verilməmişdən öncə komandaların püşkatma mərasimi keçirilib, yarışın məqsədi və təhlükəsizlik qaydaları çatdırılıb. Hərbi qulluqçular arasında idmana olan marağın daha da artırılması məqsədilə keçirilən bu cür yarışların əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb.
Birdən və təkanla qaldırma üzrə keçirilən yarışda 39 nəfər hərbi qulluqçu 6 çəki dərəcəsində mübarizə aparıb.
Ümumilikdə doqquz komandanın iştirak etdiyi birincilikdə yekun nəticələrə əsasən, “Quru Qoşunları" komandası birinci, "Hərbi Hava Qüvvələri" komandası ikinci, "Hərbi Dəniz Qüvvələri" komandası isə üçüncü yerdə qərarlaşıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_6986319f516d35d16506908c5_o.jpg
В соответствии с планом подготовки на 2024 год, утвержденным министром обороны, в Учебно-тренировочном центре Азербайджанской Армии состоялось первенство по гиревому спорту среди военнослужащих.
Сначала минутой молчания была почтена память Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь во имя суверенитета и территориальной целостности нашей страны. В сопровождении Военного оркестра прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
До начала первенства состоялась жеребьевка команд, были разъяснены цель состязаний и правила безопасности. Была особо подчеркнута значимость подобных состязаний, проводимых в целях повышения интереса военнослужащих к спорту.
Участвовавшие в первенстве 39 военнослужащих соревновались в подъеме гирь в рывке и в толчке в 6 весовых категориях.
По итогам первенства, в котором принимали участие девять команд, первого места удостоилась команда Сухопутных войск, второе место заняла команда Военно-воздушных сил, третье - команда Военно-морских сил.
В заключение победителям были вручены почетные грамоты, дипломы и кубки, было сделано фото на память.