https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_399e643a558384c520e15d16c_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb filologiyası kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən İslamşünaslıq elmi-tədqiqat mərkəzinin direktoru, professor Əsədulla Qurbanov vəfat edib.
Əsədulla Qurbanov 1936-cı ildə Balakən rayonunun Katex kəndində anadan olub. 1954-cü ildə Katex kənd orta məktəbini bitirib. 1961-ci ildə BDU-nun Şərqşünaslıq fakultəsinə daxil olub.
O, 1976-cı ildə fəlsəfə elmləri namizədi, 1978-ci ildə dosent, 1992-ci ildə fəlsəfə elmləri doktoru, 2002-ci ildə professor elmi adlarını qazanıb.
Görkəmli alim, tanınmış ictimai-siyasi xadim Əsədulla Qurbanovun tədqiqat sahəsi Azərbaycanda islamşünaslığın konsepsiyası olub.
O, 1957-1973-cü illərdə Azərbaycan SSR Mədəniyyət Nazirliyində məsul əməkdaş işləyib. 1973–1978-ci illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda elmi işçi, 1978-1984-cü illərdə isə Azərbaycan Dövlət və İncəsənət Universitetində dosent işləyib. 1984-cü ildən indiyədək BDU-da əvvəlcə dosent, sonra isə professor vəzifələrində çalışıb. 5 monoqrafiya, 10 kitabın müəllifi idi. Onun rəhbərliyi ilə 10 elmlər namizədi, 3 elmlər doktoru yetişib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_399e643a558384c520e15d16c_o.jpg
Скончался профессор Бакинского государственного университета (БГУ), директор научно-исследовательского центра исламоведения, действующего при кафедре арабской филологии БГУ Асадуллах Гурбанов.
А.Гурбанов родился в 1936 году в селе Катех Балакенского района. В 1954 году окончил среднюю школу в родном селе. В 1961 году поступил на факультет востоковедения БГУ. В 1976 году стал кандидатом наук, в 1978 году - доцентом, защитил докторскую диссертацию в 1992 году, получил звание профессора в 2002 году.
Областью исследований видного ученого и известного общественно-политического деятеля была концепция исламоведения в Азербайджане.
В 1957-1973 годах работал в Министерстве культуры Азербайджанской ССР. В 1973-1978 годах являлся научным сотрудником Института философии и права Национальной академии наук Азербайджана, а в 1978-1984 годах – доцент Азербайджанского государственного университета искусств. С 1984 года до последнего времени являлся доцентом, а затем профессором БГУ. А.Гурбанов является автором пяти монографий и 10 книг. Под его научным руководством подготовлено 10 кандидатов наук и 3 доктора наук.