https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_2f4e74a4966ae16f2f23e9de8_o.jpg
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti fiziki şəxslərin və kommersiya hüquqi şəxslərin qeydiyyatı prosesində “bulud”, “açıq açar” və “üztanıma” texnologiyalarına əsaslanan yeni nəsil gücləndirilmiş rəqəmsal imza olan “SİMA İmza”nın tətbiqinə start verib.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılan “SİMA İmza” 2023-cü ilin oktyabr ayından fiziki şəxslərin uçota alınmasında tətbiq edilir. Artıq bu elektron imza hüquqi şəxsin elektron qaydada dövlət qeydiyyatına alınması zamanı da istifadə ediləcək.
Dövlət Vergi Xidmətinin informasiya sistemində göstərilən texniki imkanları təmin etmək üçün müvafiq dəyişikliklər yerinə yetirilib. Görülən işlər çərçivəsində hüquqi şəxsin onlayn qeydiyyatı zamanı hüquqi şəxsin təsisçisinə və rəhbərinə Dövlət Vergi Xidmətinin İnternet Vergi İdarəsi portalına (new.e-taxes.gov.az) digər gücləndirilmiş elektron imzalarla yanaşı, “SİMA İmza” elektron imza vasitəsilə də daxil olmaq imkanı yaradılıb. Daxilolma prosesində biometrik yoxlama (“üztanıma”, canlılıq testi, rotasiya testi) təmin olunub.
Bununla yanaşı, “SİMA İmza” elektron imza ilə portala daxil olmuş istifadəçi üçün “Yerli investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyətlərin elektron dövlət qeydiyyatı” ərizəsi aktivləşdirilib.
Ərizə tam doldurulduqdan sonra təsisçiyə (təsisçilərə) və rəhbərə xüsusi ekranda ərizə məlumatlarına və nizamnaməyə baxış imkanı yaradılıb. Ərizənin və sənədlərin (nizamnamənin) imzalanması zamanı şəxslərin biometrik eyniləşdirməsi (“üztanıma”, canlılıq testi, rotasiya testi) təkrar aparılır. Yoxlama uğurla başa çatmadıqda mövcud prosedurlara uyğun olaraq ərizənin göndərilməsi məhdudlaşdırılır.
“SİMA İmza” elektron imza vasitəsilə imzalanmış nizamnaməyə, qeydiyyat ərizəsinə və ona əlavə edilmiş sənədlərə vergi orqanında baxış imkanının olması da təmin edilib.
Qeyd edilməlidir ki, “Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin (hazırkı adı Business Ready (B-Ready) “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2022 – 2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsi”ndə kommersiya hüquqi şəxsin elektron təsis edilməsi və elektron əməliyyatların həyata keçirilməsi üçün təhlükəsiz və etibarlı eyniləşdirmə alətlərinin tətbiqi ilə bağlı tədbirlər həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Belə tədbirlərdən biri də daha innovativ texniki imkanlardan, alternativ identifikasiya üsullarından (“üztanıma” üsulları) istifadə edilməklə kommersiya hüquqi şəxslərin elektron qeydiyyatının daha təkmil formada həyata keçirilməsidir.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_2f4e74a4966ae16f2f23e9de8_o.jpg
The State Tax Service under the Ministry of the Economy has launched the application of "SİMA İmza", a new generation digital signature based on cloud, public key and "face recognition" technologies in the process of registration of individuals and commercial legal entities.
"SİMA İmza" created by "AzInTelecom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport is applied in the registration of individuals from October 2023. This electronic signature will be used during the electronic state registration of a legal entity.
Changes have been made to ensure the specified technical capabilities in the information system of the State Tax Service. During the online registration of the legal entity, the founder and director of the legal entity have the opportunity to enter the Internet Tax Administration portal of the State Tax Service (new.e-taxes.gov.az) through the electronic signature "SİMA İmza" along with other enhanced electronic signatures. Biometric verification (facial recognition, liveness detection test, test with face rotation) is provided in the login process.
In addition, the "Electronic state registration of limited liability company with local investments" application has been activated for users who have entered the portal with "SİMA İmza" electronic signature.
After completing the application completely, the founder(s) and the manager have the opportunity to view the application information and the charter on a special screen. Biometric identification of persons (“face recognition”, liveness test, face rotation test) is repeated when signing the application and documents (charter). If the verification is not completed successfully, the application will be restricted in accordance with existing procedures.
It is ensured that the charter, registration application and documents attached to it can be reviewed by the tax authority using the electronic signature "SIMA Imza".
It should be noted that the “Roadmap for Implementing Improvements in Relevant Areas of the World Bank Group’s Enabling Business Environment Project for 2022-2023 (currently called the Business Ready (B-Ready) Entry into Business Indicator" plans to implement measures related to the use of secure and reliable means of identification for the electronic establishment of a commercial legal entity and the implementation of electronic transactions. One of such measures is the implementation of electronic registration of commercial legal entities in a more advanced form using more innovative technical capabilities, alternative identification methods ("face recognition" methods).