https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_2f4e74a4966ae16f2f23e9de8_o.jpg
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti fiziki şəxslərin və kommersiya hüquqi şəxslərin qeydiyyatı prosesində “bulud”, “açıq açar” və “üztanıma” texnologiyalarına əsaslanan yeni nəsil gücləndirilmiş rəqəmsal imza olan “SİMA İmza”nın tətbiqinə start verib.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılan “SİMA İmza” 2023-cü ilin oktyabr ayından fiziki şəxslərin uçota alınmasında tətbiq edilir. Artıq bu elektron imza hüquqi şəxsin elektron qaydada dövlət qeydiyyatına alınması zamanı da istifadə ediləcək.
Dövlət Vergi Xidmətinin informasiya sistemində göstərilən texniki imkanları təmin etmək üçün müvafiq dəyişikliklər yerinə yetirilib. Görülən işlər çərçivəsində hüquqi şəxsin onlayn qeydiyyatı zamanı hüquqi şəxsin təsisçisinə və rəhbərinə Dövlət Vergi Xidmətinin İnternet Vergi İdarəsi portalına (new.e-taxes.gov.az) digər gücləndirilmiş elektron imzalarla yanaşı, “SİMA İmza” elektron imza vasitəsilə də daxil olmaq imkanı yaradılıb. Daxilolma prosesində biometrik yoxlama (“üztanıma”, canlılıq testi, rotasiya testi) təmin olunub.
Bununla yanaşı, “SİMA İmza” elektron imza ilə portala daxil olmuş istifadəçi üçün “Yerli investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyətlərin elektron dövlət qeydiyyatı” ərizəsi aktivləşdirilib.
Ərizə tam doldurulduqdan sonra təsisçiyə (təsisçilərə) və rəhbərə xüsusi ekranda ərizə məlumatlarına və nizamnaməyə baxış imkanı yaradılıb. Ərizənin və sənədlərin (nizamnamənin) imzalanması zamanı şəxslərin biometrik eyniləşdirməsi (“üztanıma”, canlılıq testi, rotasiya testi) təkrar aparılır. Yoxlama uğurla başa çatmadıqda mövcud prosedurlara uyğun olaraq ərizənin göndərilməsi məhdudlaşdırılır.
“SİMA İmza” elektron imza vasitəsilə imzalanmış nizamnaməyə, qeydiyyat ərizəsinə və ona əlavə edilmiş sənədlərə vergi orqanında baxış imkanının olması da təmin edilib.
Qeyd edilməlidir ki, “Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin (hazırkı adı Business Ready (B-Ready) “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2022 – 2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsi”ndə kommersiya hüquqi şəxsin elektron təsis edilməsi və elektron əməliyyatların həyata keçirilməsi üçün təhlükəsiz və etibarlı eyniləşdirmə alətlərinin tətbiqi ilə bağlı tədbirlər həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur. Belə tədbirlərdən biri də daha innovativ texniki imkanlardan, alternativ identifikasiya üsullarından (“üztanıma” üsulları) istifadə edilməklə kommersiya hüquqi şəxslərin elektron qeydiyyatının daha təkmil formada həyata keçirilməsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_2f4e74a4966ae16f2f23e9de8_o.jpg
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики запустила применение «SİMA İmza» — усиленной цифровой подписи нового поколения на основе облачных технологий, технологий открытого ключа и «распознавания лиц» в процессе регистрации физических и коммерческих юридических лиц.
«SİMA İmza», созданная ООО «AzInTelecom» при Министерстве цифрового развития и транспорта, применяется при регистрации физических лиц с октября 2023 года. Данная электронная подпись будет использоваться при электронной государственной регистрации юридического лица.
Внесены соответствующие изменения для обеспечения указанных технических возможностей в информационной системе Государственной налоговой службы. При онлайн-регистрации юридического лица учредитель юридического лица и руководитель юридического лица имеют возможность войти на интернет-портал налогового администрирования Государственной налоговой службы (new.e-taxes.gov.az) посредством электронной подписи «SİMA İmza» наряду с другими усиленными электронными подписями. Биометрическая проверка («распознавание лиц», тест на определение живости, тест с ротациией лица) осуществляется в процессе входа в систему.
Кроме того, для пользователей, вошедших на портал с электронной подписью «SİMA İmza», активировано приложение «Электронная государственная регистрация общества с ограниченной ответственностью с местными инвестициями».
После полного заполнения заявки учредитель (учредители) и руководитель имеют возможность просмотреть информацию заявки и устав на специальном экране. Биометрическая идентификация лиц («распознавание лиц», тест на определение живости, тест с ротациией лица) повторяется при подписании заявления и документов (устава). Если проверка не завершится успешно, подача заявки будет ограничена в соответствии с существующими процедурами.
Обеспечивается возможность проверки устава, заявления о регистрации и прилагаемых к нему документов налоговым органом с использованием электронной подписи «SİMA İmza».
Следует отметить, что в «Дорожной карте по реализации улучшений в соответствующих сферах проекта Группы Всемирного банка «Благоприятная бизнес-среда» на 2022-2023 годы (в настоящее время называется индикатором Business Ready (B-Ready) «Вход в бизнес»» планируется реализовать меры, связанные с применением безопасных и надежных средств идентификации для электронного учреждения коммерческого юридического лица и осуществления электронных сделок. Одной из таких мер является внедрение электронной регистрации коммерческих юридических лиц в более совершенной форме с использованием более инновационных технических возможностей, альтернативных методов идентификации (методов «распознавания лиц»).