https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_3eba24536b72f22f96b0af558_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin lV kurs tələbələri Elm və Təhsil Nazirliyinin Həsən Abdullayev adına Fizika İnstitutunda istehsalat təcrübəsi keçirlər.
İstehsalat təcrübəsinin əvvəlində tələbələrə institutun fəaliyyəti, buradakı laboratoriyalar və aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verilib. Tələbələr nanoquruluşlar, aşqarlar haqqında məlumatlar əldə edib, institutun laboratoriyalarında eksperimentlər aparıblar. Onlara “Perki Elmer LS-55 Luminessent” spektrometri, sintez peçi, multimetr avadanlıqlarının iş prinsipləri izah olunub. Tələbələr təcrübə müddətində CaS, Ga2S3 kimi müxtəlif metodlarla sintez oluna bilən birləşmələrin alınma texnologiyaları ilə də tanış olublar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_3eba24536b72f22f96b0af558_o.jpg
Студенты физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) проходят производственную практику в Институте физики имени Гасана Абдуллаева Министерства науки и образования.
В начале практики студенты ознакомлены с деятельностью института, имеющимися здесь лабораториями и проводимыми научно-исследовательскими работами. Студенты проинформированы насчет наноструктур, присадок, проводили эксперименты в лабораториях института. Им разъяснены принципы работы спектрометра «Perki Elmer LS-55 Luminessent», печи синтеза, мультиметрового оборудования. Студенты также ознакомились с технологиями получения соединений, таких как CaS, Ga2S3.