https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_ef515314474d7bf6b99a96f7f_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, “Qarabağ” Etnomədəni Birliyinin təşkilatçılığı ilə Qazaxıstanın Türküstan vilayətində Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaranmasının 100 illiyi qeyd edilib. Tədbirdə Qazaxıstanın rəsmi şəxsləri, Dövlət Komitəsinin əməkdaşları, digər icmaların nümayəndələri və soydaşlarımız iştirak ediblər.
Novruz bayramı ərəfəsində baş tutan tədbirdə Naxçıvan mətbəxindən nümunələr Azərbaycanın milli adətləri, o cümlədən Naxçıvana məxsus ənənələr nümayiş etdirilib. Tədbirdə qonaq qismində iştirak edən Türküstan vilayəti “Koğamdık Kelisim” (İctimai Müqavilə) dövlət müəssisəsinin sədr müavini Elmira Janqazieva “Qarabağ” Etnomərkəzinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Qonaqlara Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin salamlarını çatdıran Komitə əməkdaşı Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaranmasının 100 illiyinin xarici ölkələrdə qeyd olunmasının əhəmiyyətindən, Azərbaycan diasporunun fəaliyyətindən, eləcə də xaricdə yaşayan azərbaycanlıların “Azərbaycançılıq” ideyası ətrafında sıx birləşməsindən danışıb.
Daha sonra Sayram rayonu icra nümayəndəsi və digər icmaların rəhbərləri çıxış ediblər.
Tədbirin bədii hissəsində Qarabağ məktəbinin şagirdlərinin əl işləri, Azərbaycandan dəvət edilmiş musiqiçilərin ifasında Azərbaycan musiqiləri, “Naxçıvan” rəqs ansamblının ifasında milli rəqslərimiz qonaqlar tərəfindən maraqla qarşılanıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_ef515314474d7bf6b99a96f7f_o.jpg
Этнокультурное объединение “Карабах” организовало при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой проведение в Туркестанской области Казахстана 100-летия создания Нахчыванской Автономной Республики. В мероприятии приняли участие официальные лица Казахстана, сотрудники Государственного комитета, представители других общин и наши соотечественники.
На церемонии, состоявшейся накануне Новруз байрамы, были представлены образцы нахчыванской кухни, национальные обычаи Азербайджана, в том числе присущие Нахчывану традиции. Присутствовавшая на мероприятии в качестве гостьи заместитель председателя государственного предприятия “Когамдык Келисим” (Общественный договор) Tуркестанской области Эльмира Жангазиева высоко оценила деятельность Этноцентра “Карабах”.
Сотрудник Государственного комитета по работе с диаспорой, передав гостям приветствия председателя комитета, говорил о значении проведения в зарубежных странах 100-летия создания Нахчыванской Автономной Республики, работе азербайджанской диаспоры, а также тесном сплочении проживающих за рубежом азербайджанцев вокруг идеи азербайджанства.
Затем выступили председатель Исполнительной власти Сайрамского района и руководители других общин.
В художественной части мероприятия большой интерес у гостей вызвали работы учащихся школы “Карабах”, азербайджанская музыка в исполнении приглашенных из Азербайджана музыкантов, наши национальные танцы в исполнении танцевального ансамбля “Нахчыван”.