https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_843720519bb400b2fd5d06522_o.jpg
Həmsədrlər Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazovun və Enerji məsələləri üzrə Avropa Komissarı Kadri Simsonun mətbuat üçün bəyanatı
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində Nazirlərin 10-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası çərçivəsində Nazirlərin 2-ci iclası 2024-cü il mart ayının 1-i Bakıda keçirilib. Bu mühüm tədbirdə 23 tərəfdaş hökumətin, 52 qurum və şirkətin nümayəndələri bir araya gəliblər. Görüşdə Avropa İttifaqı və Azərbaycan Respublikasının əlverişli, sabit və təhlükəsiz təbii qaz təchizatı, bərpa olunan enerji istehsalının stimullaşdırılması, enerji səmərəliliyi, hidrogen, metan emissiyalarının azaldılması və ətraf mühitin qorunması mövzularını əhatə edən energetika sahəsində strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinə mütləq şəkildə sadiq olduqları bir daha təsdiqləndi.
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlər iclasında Azərbaycan Respublikasından sabit və rəqabətcil enerji tədarükünü təmin edən etibarlı enerji ötürücü sistemi kimi CQD-nin mühüm rolu bir daha vurğulanıb və ardıcıl üçüncü ildir ki, uğurlu fəaliyyəti qeyd edilib. 2023-cü ildə Avropa İttifaqına Azərbaycandan təqribən 12 milyard kub metr təbii qaz tədarük edilib. Bu da 2021-ci ildən bəri 45 %-dən çox artım deməkdir. Ümumilikdə, Azərbaycan 2023-cü ildə Aİ, Türkiyə, Gürcüstan və Serbiya bazarlarına təqribən 23,9 milyard kub metr təbii qaz ixrac edib.
İştirakçılar Azərbaycandan Avropa İttifaqına tədarük olunan qazın həcmini daha da artırmaq məqsədilə müvafiq infrastrukturu və qaz yataqlarını inkişaf etdirmək üçün görülən cari işləri müzakirə ediblər. Görüşdə “Həmrəylik halqası” təşəbbüsü, o cümlədən Bolqarıstan-Serbiya İnterkonnektorundan da bəhs olunub. İştirakçılar Trans-Balkan boru kəməri kimi mövcud ötürmə sistemlərinin tam istismara verilməsini və vahid Avropa bazarına tədarükün şaxələndirilməsi prosesini daha da sürətləndirəcək cari layihələrin yekunlaşdırılmasını təşviq ediblər.
Görüşdə həmçinin CQD-nin enerji keçidi prosesindəki rolu, Qlobal Metan Vədi və Neft-Qaz Metan Tərəfdaşlığı 2.0 kimi yerli və beynəlxalq təşəbbüs və standartlara uyğun olaraq metan emissiyalarını azaltmaq üçün zəruri addımların atılmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Yaşıl Enerji Məşvərət Şurasının Nazirlər iclasında Azərbaycan Respublikası BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının növbəti tərəflər konfransına (COP29) ev sahibliyi münasibətilə təbrik edilib. İştirakçılar son hadisələri, o cümlədən enerji sistemindəki karbohidrogen yanacaqlardan digər yanacaq növlərinə nizamlı və bərabər formada keçidlə bağlı qlobal inventarlaşdırma (Stocktake) öhdəliklərini, elmin nailiyyətlərinə uyğun olaraq 2050-ci ilə qədər xalis sıfır emissiyaya nail olmaq üçün bu kritik onillikdə görülən tədbirlərin sürətləndirilməsini, BMT-nin sonuncu İqlim Dəyişikliyi Konfransının nəticəsi olaraq 2030-cu ilə qədər dünyada bərpa olunan enerji potensialının üç dəfə, enerji səmərəliliyinin isə ikiqat artırılması təşəbbüslərini müzakirə etdilər. Azərbaycan və Aİ arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu, həmçinin 17 dekabr 2022-ci ildə Buxarestdə imzalanan "Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş" kimi strateji sənədlərin əhəmiyyətini təsdiq edən görüşdə tərəfdaş ölkələr, maliyyə institutları və şirkətlər Xəzər regionunun bərpa olunan enerji potensialının səfərbər edilməsində, o cümlədən enerjinin istehsalı və ötürülməsi imkanlarının genişləndirilməsində və hidrogen və digər bərpa olunan yanacaq növlərinin rolunun nəzərə alınmasında fəal rol oynamağı öhdələrinə götürüblər.
Anlaşma Memorandumunun səmərəli həyata keçirilməsi üçün həmsədrlər qarşıdakı dövrdə əməkdaşlığı müəyyən edəcək bir sıra tədbirlər və prioritet tapşırıqları razılaşdırıblar.
İclas enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə və iqlim dəyişikliklərinə qarşı birgə fəaliyyətə mühüm töhfələr verən səmərəli dialoqun davam etdirilməsi əzminin olduğunu göstərdi.
Cənub Qaz Dəhlizinin iclası çərçivəsində Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan arasında “yaşıl” enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq mövzusunda nazirlərin 6-cı iclası baş tutdu. Sonda həmsədrlər (biz) Aİ və Azərbaycan tərəfləri arasında dənizdə külək enerjisinin inkişafına dair biznes və investisiya dəyirmi masasını çağırdılar.
Tərəflər Azərbaycanın Bərpa Olunan Enerji üzrə Dövlət Agentliyi ilə “WindEurope” Assossasiyası arasında külək enerjisi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun imzalanmasını yüksək qiymətləndiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_843720519bb400b2fd5d06522_o.jpg
Press statement of Co-Chairs Parviz Shahbazov, Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan, and Kadri Simson, Member of the European Commission, co-chairs of the Advisory Council.
The 10th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor (SGC) Advisory Council and the 2nd Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council were convened in Baku on 1 March 2024. Representatives from 23 partner governments and 52 institutions and companies joined for this important occasion. The meeting demonstrated the unwavering commitment of the European Union and the Republic of Azerbaijan to our Strategic Partnership in the field of energy, which covers cooperation in various areas, including affordable, stable, and secure natural gas supply, promotion of renewable energy generation, energy efficiency, hydrogen production, reduction of methane emissions, and environmental protection.
The ministerial meeting of the SGC Advisory Council reaffirmed the important role of the SGC as a reliable transmission system which secures stable and competitive energy supplies from the Republic of Azerbaijan and recognised its successful operations for the third consecutive year. In 2023, Azerbaijan exported to EU around 12 billion cubic meters of natural gas from Azerbaijan, which represents more than 45% increase since 2021. In total Azerbaijan exported around 23.9 billion cubic meters of natural gas in 2023 to the EU, Turkish, Georgian and Serbian markets.
Participants discussed on-going efforts to develop relevant infrastructure and gas fields to further increase gas supplies from Azerbaijan to the European Union. The Solidarity Ring initiative was mentioned, as well as Bulgaria-Serbia Interconnector. Participants encouraged the full utilization of existing transmission systems, such as the Trans Balkan pipeline, and the completion of ongoing projects that will further enhance the diversification of supplies to the integrated European market.
The meeting also highlighted the role of the SGC in the energy transition and the importance of undertaking the necessary steps to mitigate and abate methane emissions in line with domestic and international initiatives and standards, such as the Global Methane Pledge and the Oil and Gas Methane Partnership 2.0.
The Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council congratulated the Republic of Azerbaijan for hosting the next UN Climate Change Conference (COP29). Participants discussed recent developments, including the Global Stocktake commitments to transition away from fossil fuels in energy systems, in a just, orderly and equitable manner, accelerating action in this critical decade, so as to achieve net zero by 2050 in keeping with the science, to triple renewable energy capacity and double energy efficiency improvements worldwide by 2030 as a result of the latest UN Climate Change Conference. Reiterating the importance of strategic documents such as the Memorandum of Understanding on a Strategic Partnership in the field of Energy between Azerbaijan and EU, as well as the “Agreement on a strategic partnership in the field of green energy development and transmission between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary” signed in Bucharest on December 17, 2022, the meeting demonstrated robust commitment from partner countries, financial institutions, and companies to take an active role in untapping the renewable energy potential of the Caspian region, including in power generation and transmission capacity development, and considering the role of hydrogen and other renewable fuels.
For the effective implementation of the Memorandum of Understanding, the co-chairs agreed on a number of steps and priority tasks to guide the collaboration in the coming period.
The meeting promised a strong will to maintain effective dialogue and close cooperation to tackle issues of energy security and climate change.
In the margins of the Southern Gas Corridor meeting the 6th Ministerial Meeting under the Strategic Partnership in the field of Green Energy Development and Transmission took place between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary. Finally, the co-chairs convened an EU-Azerbaijan business and investment roundtable on off-shore wind energy development. They welcome the signature of a Memorandum of Understanding on wind energy cooperation between the Azerbaijan Renewable Energy Agency and WindEurope. They welcome the signature of a Memorandum of Understanding on wind energy cooperation between the Azerbaijan Renewable Energy Agency and WindEurope.