https://www.innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_7e9a794cf0a73e4d48cbd6423_o.jpg
051 prefiksi ilə başlayan nömrələrdən nömrənizin balansınıza köçürmə edildiyini bildirən SMS mesajları gəlir, bundan dərhal sonra həmin vəsaiti balansa köçürən nömrə istifadəçiyə zəng edir və pulun səhvən göndərildiyini, geri qaytarılmalı olduğunu bildirir. İstifadəçiyə bank kart nömrəsi göndərilir və bu tələyə düşənlər həmin karta köçürmə edirlər.
Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov qeyd edir:
“Bu cür vəziyyətlərdə sayıqlığı əldən verməmək lazımdır və əgər şübhəniz varsa, təkrarən yoxlamalısınız. Üstəlik, müasir texnologiyalar balansınıza məbləğ yüklənən zaman sizə bildirişlər almağa imkan verir. Bütün mobil operatorların mobil tətbiqi var, həmçinin zəng edib birbaşa operatorlardan da öyrənə bilərsiniz ki, fırıldaqçıların qurbanı olmayasınız”.
Telefon fırıldaqçılığından qorunmaq üçün Kaspersky mütəxəssisləri tövsiyə edir:
- hər hansı zəng və mesaj zamanı, hətta dostlardan gəlsə belə, ayıq-sayıq olun: şübhəniz varsa, başqa rabitə kanalı vasitəsilə təkrar yoxlamaq və aydınlaşdırmaq daha yaxşı olar;
- konfidensial məlumatları, o cümlədən hesabın loqin və şifrələrini, SMS və “push” bildirişlərindən gələn kodları, bank kartı rekvizitlərini, PİN kodlarını telefonla heç kimə ötürməyin;
- təcili nəyisə etməli olduğunuz barədə tələblərdən ehtiyatlı olun: bu, saxtakarlığın əsas əlamətlərindən biridir. Söhbət vacib bir məsələdən getsə belə, məlumatları təkrar yoxlamaq daha yaxşıdır, məsələn, şəxsən bank filialı ilə əlaqə saxlayın. Emosional təzyiq altındasınızsa, sizi qorxutmaq istəyirlər, ehtiyatlı olmalısınız;
- e-poçtdan, messencerlərdən və ya SMS mesajlarından gələn şübhəli linklərə keçid etməyin;
- telefon fırıldaqlarından və spamdan qorunmaq üçün daxil olan zəngin arzuolunmaz olduğunu bildirən xüsusi həllərdən istifadə edin;

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_7e9a794cf0a73e4d48cbd6423_o.jpg
С номеров, начинающихся с префикса 051, приходят СМС-сообщения о том, что баланс вашего номера пополнен, сразу после этого пользователю поступает звонок с номера, который осуществляет перевод средств на его баланс и заявляют о том, что деньги были отправлены по ошибке и их следует вернуть. Пользователю отправляют номер карты и те, кто попадаются на эту ловушку, отправляют деньги.
Официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане Мушвиг Мамедов:
«К подобного рода ситуациям надо относиться скептически и если у вас есть подозрения, то надо перепроверять. Тем более, что современные технологии позволяют получать уведомления при пополнении баланса. У всех мобильных операторов существующие мобильные приложения, также можно позвонить и узнать, чтобы не стать жертвой мошенников»
Чтобы защититься от телефонного мошенничества, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- сохранять бдительность при любых звонках и сообщениях, даже от знакомых: если есть сомнение, лучше перепроверить и уточнить по другому каналу связи;
- не сообщать никому по телефону конфиденциальную информацию, в том числе логины и пароли от учётных записей, коды из СМС и push-уведомлений, данные банковской карты, пин-коды;
- осторожно относиться к просьбам выполнить что-то срочно: это один из главных признаков мошенничества. Даже если речь идёт о важном деле, лучше перепроверить информацию, например лично обратиться в отделение банка. Стоит также насторожиться, если на вас оказывают эмоциональное давление, запугивают;
- не переходить по подозрительным ссылкам из электронной почты, сообщениям в мессенджерах и СМС;
- для защиты от телефонного мошенничества и спама использовать специальные решения, которые подскажут, что входящий вызов — нежелательный;