https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_31b29c448cd337b2619781661_o.jpg
29 fevral 2024-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və “AzerGold” QSC arasında birgə əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanıb.
Dövlət Komitəsində keçirilən mərasimdə birgə sənədi Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova və QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov imzalayıblar.
Qarşılıqlı razılaşmanın əldə olunmasında əsas məqsəd gender bərabərliyi, qadınların məşğulluğunun artırılması, onların ictimai həyatda aktiv iştirakının təşviqi, aztəminatlı ailələrdə böyüyən qızların təhsilinə dəstək, fiziki məhdudiyyəti olan şəxslərin və onların övladlarının cəmiyyətə inteqrasiyası və digər aidiyyəti istiqamətlərdə birgə sosial əhəmiyyətli tədbirlərin həyata keçirilməsidir.
Mərasimdən öncə çıxış edən Bahar Muradova qonaqları salamlayıb və Dövlət Komitəsinin müvafiq təşəbbüsünə dəstək verdiklərinə görə “AzerGold” QSC-nin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
O, həmçinin Dövlət Komitəsinin fəaliyyətindən bəhs edərək, sosial layihələrin çərçivəsinin getdikcə genişləndirildiyini, həm müvafiq dövlət orqanları, həm biznes qurumları, həm beynəlxalq, həm də qeyri-hökümət təşkilatları ilə intensiv əməkdaşlığın aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Korporativ sosial məsuliyyət çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərə diqqət çəkən Komitə sədri, bu istiqamətdə görülən işlərin sistemli xarakter alması, nəticəyönümlü olması və hədəf qruplarının düzgün müəyyən edilməsi məqsədilə belə Sənədlərin imzalanmasının önəmini qeyd edib. Memorandum çərçivəsində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan layihələr və tədbirlər barədə söz açan sədr, birgə fəaliyyətin icrasından faydalanacaq həssas qrupların üzləşdiyi problemlərin həllinə vətəndaş cəmiyyətinin də cəlb olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
O, qarşılıqlı əməkdaşlığın gələcəkdə daha geniş spektrləri əhatə edəcəyinə inamını ifadə edib.
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov qeyd edib ki, Səhmdar Cəmiyyət BMT-nin 2030-cu ilədək dövrü əhatə edən 17 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi, həmçinin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə uyğun olaraq məsuliyyət zonalarında dayanıqlı inkişaf məqsədlərini diqqətdə saxlayır, dövlətimizin sosial sahədə yürütdüyü siyasətə töhfələrini verir. Bildirilib ki, hasilat və istehsalat fəaliyyəti həyata keçirilən bölgələrdə yerli icmaların hərtərəfli dəstəklənməsi, o cümlədən məşğulluq, təhsil, sağlamlıq və digər istiqamətlərdə inkişafı yönündə ardıcıl və sistemli layihələr icra edilir. Bu layihələr sırasında qadınların məşğulluğu, uşaqların fərdi inkişafı, fiziki məhdudiyyəti olan şəxslərin sosial həyata inteqrasiyası ilə bağlı məsələlər də xüsusi yer tutur.
Z.İbrahimov, həmçinin Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə tərəfdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasının qeyd olunan istiqamətlər üzrə fəaliyyətin daha da genişləndirməsi və effektivliyinin artırılmasına əlavə töhfələr verəcəyinə əmin olduğunu diqqətə çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_31b29c448cd337b2619781661_o.jpg
29 февраля 2024 года Государственный комитет по проблемам семьи, женщин и детей и ЗАО «AzerGold» подписали меморандум о сотрудничестве.
На церемонии, состоявшейся в Госкомитете, документ подписали председатель Госкомитета Бахар Мурадова и председатель Правления ЗАО Закир Ибрагимов.
Основной целью достижения взаимного согласия является реализация совместных социально значимых мероприятий в области гендерного равенства, повышения занятости женщин, поощрения их активного участия в общественной жизни, поддержки девочек из малоимущих семьях в получении образования, интеграции лиц с ограниченными физическими возможностями и их детей в общество и других соответствующих направлениях.
В своем выступлении перед церемонией подписания Бахар Мурадова поприветствовала гостей и поблагодарила руководство ЗАО «AzerGold» за поддержку соответствующей инициативы Госкомитета.
Она также рассказала о деятельности Государственного комитета, отметив, что масштабы социальных проектов расширяются, ведется интенсивное сотрудничество как с соответствующими госорганами, бизнес-структурами, так и с международными и неправительственными организациями.
Акцентировав внимание на мерах, осуществляемых в рамках корпоративной социальной ответственности, председатель комитета отметила важность подписания подобных документов для того, чтобы работа, проводимая в этом направлении, носила системный характер, была ориентирована на результат и правильно определяла целевые группы. Говоря о проектах и мероприятиях, которые планируется реализовать исходя из меморандума, председатель подчеркнула важность привлечения гражданского общества к решению проблем, стоящих перед уязвимыми группами лиц, которые воспользуются преимуществами от совместной деятельности Госкомитета и ЗАО.
Она выразила уверенность в том, что в будущем сотрудничество будет охватывать более широкий спектр различных направлений.
Председатель правления ЗАО «AzerGold» Закир Ибрагимов отметил, что Акционерное Общество держит в центре внимания 17 Целей устойчивого развития ООН, охватывающих период до 2030 года, а также цели устойчивого развития в зонах ответственности в соответствии с «Национальными приоритетами социально-экономического развития: Азербайджан 2030», вносит свой вклад в политику, проводимую государством в социальной сфере. До внимания было доведено, что в регионах, где осуществляется добыча и производственная деятельность, реализуются последовательные проекты по всесторонней поддержке местных общин, в том числе по развитию занятости, образования, здравоохранения и других направлений. Среди этих проектов особое место занимают вопросы, связанные с занятостью женщин, личностным развитием детей, интеграцией лиц с физическими ограничениями в социальную жизнь.
З.Ибрагимов также выразил уверенность в том, что установление партнерских отношений с Государственным комитетом по проблемам семьи, женщин и детей внесет дополнительный вклад в дальнейшее расширение и повышение эффективности деятельности по указанным направлениям.