https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_bfd0a2c2721896c3844fcddbd_o.jpg
Avropa İttifaqı, innovasiyaları və rəqabəti dəstəkləməklə “yaşıl” və rəqəmsal texnologiyalara keçid məqsədilə ömürboyu öyrənmə, insanların və şirkətlərin güclənməsinə yeni təkan vermək məqsədilə 2023-2024-cü illəri “Avropa Bacarıqlar İli” bəyan etmişdir. Bununla əlaqədar olaraq, Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycan Respublikasında Nümayəndəliyi “Doğru bacarıqlar qazan” şüarı altında silsilə tədbirlərin başlanmasını bəyan etmişdir. Bu tədbirlər, Aİ-nin “Gənc Avropa səfirləri” təşəbbüsü ilə tərəfdaşlıq çərşivəsində təşkil edilmiş təqaüd və digər imkanlarla bağlı məlumatlandırma mövzusunda bir sıra seminarların sayca birincisi ilə başlamışdır.
“Avropa İttifaqı və Azərbaycan Respublikası insan inkişafına aid edilən təhsil, o cümlədən peşə təhsili kimi bir çox sahələrdə güclü tərəfdaşlığa malikdir” - deyə Aİ-nin Azərbaycan Respublikasında səfiri Peter Mixalko bildirmişdir. “Yaşıl” və rəqəmsal texnologiyalara keçid dövründə insanlar və iqtisadiyyat üçün yeni imkanlar yaratmaq, həmçinin dəyişən əmək bazarına daha yaxşı çıxış təmin etmək əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdir. Daha yaxşı iş və əmək haqqı naminə doğru bacarıqlar qazanmaq üçün vaxtın heç zaman gec olmadığını bu silsilə tədbirləri vasitəsilə bir daha xatırlatmaq istəyirik” - deyə səfir Mixalko əlavə etmişdir.
İlk seminara Aİ daxilində müxtəlif səpkidə təhsil və məşğulluq imkanlarına, o cümlədən “Erazmus+”, “European Solidarity Corp” (gənclər üçün Avropa həmrəylik) təşəbbüsü, “College of Europe” Avropaşünaslıq İnstitutuna dair bilik əldə etmək üçün 100-dən artıq iştirakçı qatılmışdır. Tədbirlər silsiləsi, “Gənc zəkalar yarışması”, sosial şəbəkələr və bloqerlər mövzusunda seminar, peşəkar karyera mövzusunda seminar və gələcək nəsilləri ilhamlandıracaq xüsusi qonarların iştirakı ilə təntənəli “Aqora” toplantısı kimi əlavə tədbirlərin keçirilməsi ilə davam edəcəkdir.
Silsilə tədbirlərdə bütün yaş qrupları və bir-birindən fərqli hazırlıq səviyyəsində olan şəxslərdə həvəs oyatmaq üçün müxtəlif sahələri təmsil edən və bacarıqlar dəstinə yiyələnmiş “ulduzlar” iştirak edəcəklər. Bunun məqsədi gələcək işlər naminə yeni, yaxud doğru bacarıqlar qazanmaq üçün vaxtın heç zaman gec olmadığını bariz qaydada göstərməkdir. Avropa İttifaqı ali təhsil, peşə təhsili, bölgələrin inkişafı, mədəniyyət, səhiyyə və əhəmiyyət kəsb edən bir sıra digər sahələrdə Azərbaycan Respublikasının uzunmüddətli və strateji tərəfdaşıdır. Aİ-nin dəstəyi ilə çox sayda insan biznes qurmuş, kənd təsərrüfatı istehsalına başlamış, yeni bacarıqlar əldə etmiş və təlimlərdən keçmişdir.
Silsilə tədbirlər zamanı Aİ Nümayəndəliyinin sosial şəbəkə ünvanlarında “Avropa Bacarıqlar İli” təşəbbüsünə dair məlumat, uğurlu şəxslərin gerçək tarixçələri və müvafiq video çarxlar yayımlanacaq. “ASAN Radionun” 100 FM dalğasında yayımlanan “AvropadaASAN” radio proqramında bu silsilə tədbirləri işıqlandıran xüsusi buraxılış ərsəyə gətiriləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_bfd0a2c2721896c3844fcddbd_o.jpg
The European Union announced 2023-2024 as the European Year of Skills, which aims to give a fresh impetus to lifelong learning, empowering people and companies to contribute to the green and digital transitions, supporting innovation and competitiveness. On this occasion the Delegation of the European Union to Azerbaijan announced the start of a campaign under the slogan “Get the right skills”. The campaign started with the first in a series of workshops designed to raise awareness about EU scholarships and opportunities organized in partnership with the Young European Ambassadors (YEA).
“The European Union and Azerbaijan have strong partnership in many fields related to human development like education and vocational training,” said Peter Michalko, Ambassador of the European Union to the Republic of Azerbaijan. “In the age of green and digital transitions, it is important to open new opportunities for people and the economy, as well as to help people to get better access to a changing labour market. Through this campaign we want to remind that it is never late to get right skills for better jobs and better salaries.” the EU Ambassador added.
The first workshop attracted 100 participants who came to learn about different study and work opportunities within the EU including Erasmus+, European Solidarity Corp, College of Europe and many others. The campaign will continue with many more activities including the Youth Intellectual Competition, a Social Media & Blogger workshop, Career Workshop and a culminating “Agora” event with special guests who will inspire future generations.
The campaign will also feature “motivators” from different fields and with different sets of skills to inspire people of all ages and backgrounds. The aim is to show that it is never too late to gain new skills or the right skills for the jobs of the future. The European Union is a longstanding and strategic partner of Azerbaijan in many important areas such as higher education, vocational education, regional development, culture, health and others. With EU support many people have started businesses, engaged in agricultural production, learned new skills, and received training.
During the campaign, information about the European Year of Skills, success stories and videos will also be featured on the social media platforms of the EU Delegation. A dedicated edition will also be prepared for AvropadaASAN radio programme series on ASAN Radio 100 FM.