Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və “Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu” MMC arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Memorandumu BDU-nun rektoru Elçin Babayev və “Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu” MMC-nin təsisçisi və baş icraçı direktoru Aydın Talıbov imzalayıb.
Mərasimdə çıxış edən rektor Elçin Babayev bildirib ki, sənaye müəssisələri və biznes qurumları ilə əlaqələrin genişləndirilməsi, Universitetdə aparılan elmi tədqiqatların istehsalata tətbiqi və alınan nəticələrin kommersiyalaşdırılması BDU-nun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biridir. Bu baxımdan “Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu” MMC ilə əməkdaşlıq memorandumu hər iki qurumun inkişafına fayda verəcək. Rektor xüsusilə qida təhlükəsizliyi, qida mühəndisliyi, akvakultura kimi sahələrdə geniş əməkdaşlıq imkanlarının olduğunu vurğulayıb.
“Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu” MMC-nin təsisçisi və baş icraçı direktoru Aydın Talıbov isə bildirib ki, biznes sektoru və universitetlərin əməkdaşlıq çərçivəsində çalışması günün tələblərindən biridir. Güclü universitetlər iqtisadiyyatın inkişafına öz töhfəsini verir. Bu baxımdan ölkənin ən qədim və böyük ali təhsil və elm ocağı olan BDU-nun böyük potensialı var. O, “Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu” MMC-nin BDU tələbələrinin yüksəkixtisaslı kadrlar kimi yetişməsinə və təcrübə keçməsinə dəstək verməyə hazır olduğunu deyib, hər iki qurumun müxtəlif sahələrdə birgə layihələr həyata keçirəcəyini bildirib.
Memoranduma əsasən, tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə birgə araşdırmalar aparacaq, konfranslar, seminarlar, qısamüddətli kurslar, təlimlər, təcrübəkeçmələr təşkil edəcək, müştərək layihə və proqramlar həyata keçirəcəklər.

Между Бакинским государственным университетом (БГУ) и ООО Группа компаний «Veyseloglu» подписан меморандум о сотрудничестве.
Документ подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и учредитель и генеральный исполнительный директор ООО Группа компаний «Veyseloglu» Айдын Талыбов.
Выступая на церемонии подписания, ректор Эльчин Бабаев сообщил, что расширение связей с промышленными предприятиями и бизнес-организациями, внедрение результатов исследований университета в производство и их коммерциализация является одним из основных направлений деятельности БГУ. В этом плане сотрудничество с ООО Группа компаний «Veyseloglu» пойдет на пользу развитию обоих структур. Ректор подчеркнул, что существуют возможности для интеграции в таких областях, как безопасность пищевых продуктов, пищевая инженерия и аквакультура.
Основатель и генеральный исполнительный директор ООО Группа компаний «Veyseloglu» Айдын Талыбов заявил, что сотрудничество между бизнес-сектором и вузами является одним из требований дня. Сильные университеты способствуют развитию экономики. В этом отношении большой потенциал имеет БГУ, который является старейшим и крупнейшим центром высшего образования и науки в стране. Айдын Талыбов сообщил, что ООО Группа компаний «Veyseloglu» готово поддержать обучение и стажировку студентов БГУ и стороны будут реализовывать совместные проекты.
Согласно меморандуму, стороны будут проводить совместные исследования, организовывать конференции, семинары, краткосрочные курсы, тренинги, стажировки, а также реализовывать совместные проекты и программы.