https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_411b8d915c0b60c7c9d47294f_o.jpg
Kaspersky tədqiqatçıları uşaqlar üçün interaktiv robotda potensial olaraq təcavüzkarlara valideynlərin xəbəri olmadan uşaqla ünsiyyət qurmaq üçün oyuncaqdakı kameradan istifadə etməyə imkan verə biləcək zəifliklər aşkar ediblər. Şirkətin mütəxəssisləri bu barədə istehsalçıya məlumat verib və hazırda həmin təhlükəsizlik problemlərini aradan qaldırılıb. Kaspersky-nin araşdırmasının əsas nəticələri “Mobile World Congress 2024” tədbirində təqdim olunub.
Kaspersky mütəxəssisləri tərəfindən daxili strukturu təhlil edilən robot Android əməliyyat sisteminə əsaslanan interaktiv cihazdır. O, böyük rəngli ekran, mikrofon, video kamera ilə təchiz olunub və hərəkət edə bilir – sözün əsl mənasında "təkərli planşet"dir. Robotun funksionalına uşaqlar üçün oyun və təhsil proqramları, səsli köməkçi, internetə çıxış və smartfonlarındakı proqramlar vasitəsilə valideynlərlə ünsiyyət qurmaq imkanları daxildir.
Robotdan istifadə etməzdən əvvəl onu böyüklərin hesabları ilə əlaqələndirmək lazımdır. Bunun üçün istifadəçi öz mobil cihazına xüsusi proqram quraşdırmalıdır. Onu ilk dəfə işə saldığınız zaman oyuncaq sizdən Wi-Fi şəbəkəsi seçməyi, valideynin mobil cihazı ilə bağlantı yaratmağı və uşağın adını və yaşını daxil etməyi istəyir.
Hansı boşluqlar aşkar edilib. Kibertəhlükəsizlik nöqteyi-nəzərindən ilk ciddi qüsur uşaq haqqında məlumatın HTTP protokolu vasitəsilə açıq mətnlə ötürülməsi olub. Beləliklə, nəzəri olaraq, təcavüzkarlar şəbəkə trafikinin təhlili proqramından istifadə edərək onu ələ keçirə bilərlər. Amma HTTP protokolu robotun proqram təminatını cari versiyaya yeniləməzdən əvvəl istifadə edilib; yenilənmədən sonra HTTPS istifadəsi dayandırılıb.
Mütəxəssislər bəzi şəbəkə sorğularını da araşdırıb və aşkar ediblər ki, onlardan biri aşağıdakı autentifikasiya məlumatlarına əsaslanaraq API giriş tokenini qaytarır: istifadəçi adı, şifrə və açar. Üstəlik, bu, sorğuda sərbəst simvollar dəstindən ibarət qəsdən səhv şifrə daxil edildiyi halda da baş verib.
Növbəti şəbəkə sorğusu unikal doqquz simvollu identifikatordan istifadə edən xüsusi robot üçün konfiqurasiya parametrlərini qaytarıb. Lakin bu simvollar toplusu qısa və proqnozlaşdırıla bilən olduğundan, təcavüzkarlar potensial olaraq onu tez bir zamanda götürə və nəticədə oyuncağın sahibi haqqında, o cümlədən IP ünvanı, yaşayış ölkəsi, adı, cinsi və yaşı haqqında məlumatı, həmçinin başqa bir sorğu ilə böyüklərin e-poçt ünvanı, telefon nömrəsi və mobil cihazını robotla əlaqələndirmək üçün kodu əldə edə bilərdilər.
Təcavüzkarlardan gələn zənglər. Video zəng seansını qurarkən lazımi təhlükəsizlik yoxlamaları mövcud olmayıb. Təcavüzkarlar valideynlərin hesabından verilən icazə olmadan uşaqlara zəng etmək üçün robotun kamerası və mikrofonundan istifadə edə bilərdilər. Bu vəziyyətdə, uşaq zəngi qəbul edərsə, arzuolunmaz şəxsi böyüklərin xəbəri olmadan onunla ünsiyyətə başlaya bilər.
Uzaqdan nəzarət. Altı rəqəmli birdəfəlik şifrəni bərpa etmək üçün “brute-force”-dan (şifrələrin tam ələ keçirilməsi) istifadə edərək və uğursuz cəhdlərin sayında heç bir məhdudiyyət olmadan təcavüzkar robotu valideynin hesabı əvəzinə öz hesabı ilə uzaqdan əlaqələndirə bilər. Bu halda, bağlantını qanuni şəkildə bərpa etmək üçün istehsalçının texniki dəstəyi ilə əlaqə saxlamaq lazımdır.
Kaspersky istehsalçıya təhlükəsizlik problemləri barədə məlumat verdikdən sonra onları aradan qaldırılıb.
“Ağıllı cihazlar alarkən onların təkcə əyləncə və təhsil funksiylarına deyil, həm də təhlükəsizlik səviyyəsinə diqqət yetirmək lazımdır. Bununla belə, qiymətə etibar etməməlisiniz - hətta ən bahalı ağıllı cihazlarda da təcavüzkarlar tərəfindən istifadə edilə bilən zəifliklər ola bilər. Valideynlərə ağıllı oyuncaqların icmallarını diqqətlə öyrənməyi, proqram yeniləmələri ilə bağlı xəbərləri izləməyi və mümkünsə, övladı belə qadcetlə əlaqə qurarkən onu nəzarətdə saxlamağı tövsiyə edirik”, - deyə Kaspersky ICS CERT-in baş elmi işçisi Nikolay Frolov bildirir.
Araşdırmanın necə keçirilməsi və onun nəticələri haqqında buradan ətraflı öyrənə bilərsiniz: securelist.ru/smart-robot-security-research/109035/.
Kaspersky ağıllı cihazlar, o cümlədən ağıllı oyuncaqların sahiblərinə tövsiyə edir:
- bütün qoşulmuş cihazların funksionallıq və proqram təminatını mütəmadi olaraq yeniləyin, çünki yeniləmələr tez-tez məlum zəiflikləri aradan qaldıran mühüm təhlükəsizlik yamaqlarını ehtiva edir;
- satın almazdan əvvəl cihaz və tərtibatçı haqqında məlumatları öyrənin: özünü etibarlı istehsalçı kimi sübuta yetirmiş bazar oyunçularına etibar etmək daha yaxşıdır;
- ağıllı cihazı idarə etmək üçün mobil proqramlara verilən icazələrə baxın və onları məhdudlaşdırın;
- etibarlı təhlükəsizlik həllərindən istifadə edərək ağıllı qadcetlərin idarə olunduğu mobil cihazların təhlükəsizliyini təmin edin.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_411b8d915c0b60c7c9d47294f_o.jpg
Исследователи «Лаборатории Касперского» обнаружили в детском интерактивном роботе уязвимости, которые потенциально могли позволить злоумышленникам использовать камеру в игрушке для общения с ребёнком без ведома родителей. Эксперты компании уведомили производителя, и к настоящему моменту он устранил описанные проблемы безопасности. Основные результаты исследования «Лаборатория Касперского» представила на Mobile World Congress 2024.
Робот, «начинку» которого проанализировали специалисты «Лаборатории Касперского», — это интерактивное устройство на базе операционной системы Android. Он оснащён большим цветным экраном, микрофоном, видеокамерой и может передвигаться — условный «планшет на колёсах». Функциональность робота включает игровые и обучающие приложения для детей, голосовой ассистент, возможность выхода в интернет и связи с родителями через приложения на их смартфонах.
Перед началом использования робота его необходимо связать с аккаунтом взрослых. Для этого пользователь должен установить на своём мобильном устройстве специальное приложение. При первом включении игрушка просит выбрать сеть Wi-Fi, привязать робота к мобильному устройству родителя и ввести имя и возраст ребёнка.
Какие уязвимости были найдены. Первый серьёзный недостаток с точки зрения кибербезопасности заключался в том, что информация о ребёнке передавалась по протоколу HTTP в открытом виде. Таким образом, теоретически злоумышленники могли бы перехватить её, используя программное обеспечение для анализа сетевого трафика. При этом протокол HTTP использовался до обновления прошивки робота до актуальной версии, после обновления стал использоваться HTTPS.
Также эксперты изучили некоторые сетевые запросы и увидели, что один из них возвращает токен доступа к API на основе следующих аутентификационных данных: имя пользователя, пароль и ключ. Причём происходило это даже в том случае, если запрос содержал заведомо неправильный пароль из произвольного набора символов.
Следующий сетевой запрос возвращал параметры конфигурации для конкретного робота по уникальному идентификатору, состоящему из девяти символов. Но, поскольку этот набор символов был коротким и предсказуемым, то потенциально злоумышленники могли быстро подобрать его и в результате получить информацию о владельце игрушки, в том числе IP-адрес, страну проживания, имя, пол и возраст ребёнка, а также, с помощью ещё одного запроса, адрес электронной почты, номер телефона взрослого и код для привязки его мобильного устройства к роботу.
Звонки от злоумышленников. При установке сеанса видеосвязи отсутствовали должные проверки безопасности. Злоумышленники потенциально могли бы использовать камеру и микрофон робота для звонков детям без авторизации с родительского аккаунта. В таком случае, если бы ребёнок принял звонок, недоброжелатель мог бы начать общаться с ним без ведома взрослых.
Удалённый контроль. Используя метод брутфорса (полного перебора паролей) для восстановления шестизначного одноразового пароля и не имея ограничений на количество неудачных попыток, злоумышленник потенциально мог удалённо привязать робота к своей учётной записи вместо родительского аккаунта. В таком случае, чтобы восстановить связь легитимным путём, пришлось бы обратиться в техподдержку производителя.
После того как «Лаборатория Касперского» сообщила о проблемах безопасности производителю, он исправил их.
«При покупке „умных“ устройств необходимо обращать внимание не только на их развлекательные и образовательные опции, но и на уровень защищённости. При этом не стоит полагаться на цену — даже самые дорогие смарт-устройства могут иметь уязвимости, которыми могут воспользоваться злоумышленники. Мы рекомендуем родителям внимательно изучать обзоры умных игрушек, следить за новостями об обновлениях программного обеспечения и по возможности присматривать за ребёнком, пока он взаимодействует с таким гаджетом», — советует Николай Фролов, старший исследователь Kaspersky ICS CERT.
Больше узнать о том, как проводилось исследование, и его результатах, можно на сайте: securelist.ru/smart-robot-security-research/109035/.
«Лаборатория Касперского» рекомендует пользователям умных устройств, в том числе умных игрушек:
- регулярно обновлять прошивку и программное обеспечение всех подключённых устройств, поскольку обновления часто содержат важные исправления безопасности, устраняющие известные уязвимости;
- перед покупкой изучать информацию об устройстве и разработчике: доверять лучше проверенным игрокам рынка;
- просматривать и ограничивать разрешения, предоставляемые мобильным приложениям для управления умным устройством;
- обеспечивать безопасность мобильных устройств, через которые происходит управление умными гаджетами, с помощью надёжного защитного решения.