https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_f89c7e9667ee3c353d399fe12_o.jpg
20 iyul 2022-ci il, Farnboro - “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) aviaşirkəti öz hava gəmiləri parkını dörd yeni müasir "Boeing 787-8 Dreamliner" avialayneri ilə genişləndirəcək.
Bu gün AZAL-ın prezidenti Cahangir Əsgərov və "Boeing Commercial Airplanes" şirkətinin prezidenti, mülki təyyarələr bölməsinin baş icraçı direktoru Sten Dil müvafiq anlaşma memorandumu imzalayıblar. Sənədin imzalanması Farnboroda keçirilən məşhur Aviasiya şousu ("Farnborough International Airshow" - Böyük Britaniya) çərçivəsində baş tutub.
Qeyd edilən növ hava gəmilərinin 2025 – 2030-cu illər ərzində Azərbaycana gətirilməsi nəzərdə tutulub.
“AZAL postsovet məkanında "Boeing 787-8 Dreamliner" təyyarələrinin istismarına başlayan ilk aviaşirkətdir. Hazırda aviaşirkətimizdə bu tip iki layner istismar edilir. İmzalanmış Memorandum yüksək səviyyədə qarşılıqlı faydalı aviasiya tərəfdaşlığının qurulması çərçivəsində AZAL və "Boeing"in fəal işinin sübutudur. İstismar edildiyi illər ərzində bu tip təyyarələr özünü əla tanıtmışdır. Aviaşirkətin hava gəmiləri parkına uzaqməsafəli yeni təyyarələrin daxil edilməsi “Azərbaycan Hava Yolları”nın dünyada iştirak coğrafiyasını daha da genişləndirəcək”, - deyə AZAL prezidenti Cahangir Əsgərov qeyd edib.
“Bugünki saziş bütün dünyada müşahidə etdiyimiz səyahətə artan tələbatı təmin etmək üçün hava gəmiləri parkını yeniləyən “Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkəti ilə uzunmüddətli əməkdaşlığımızın davamıdır. "Boeing-787" hava gəmiləri hava daşımaları bazarının tənəzzülü zamanı dünya aviaşirkətləri tərəfindən digər genişfüzelyajlı təyyarələrlə müqayisədə daha fəal istismar olunmuşdur. Biz bu tip hava gəmisinin imkanları və xüsusiyyətlərinə arxayınıq”, - deyə "Boeing Commercial Airplanes" şirkətinin prezidenti, mülki təyyarələr bölməsinin baş icraçı direktoru Sten Dil bildirib.
Qeyd edək ki, Farnboro Beynəlxalq Aviasiya Şousu ("Farnborough International Airshow" (FIA)) Farnboro hava limanı ərazisində iki ildən bir keçirilir. Bu tədbir aerokosmik avadanlıq və texnologiyalar sahəsində ən mühüm ümumdünya platformasıdır. 2016-cı ildə FİA dünyanın ən böyük aviakosmik sənayesi sərgisi statusunu qazanmışdır. FİA-da, ümumilikdə, 80 mindən çox ziyarətçinin, təxminən 1500 aviakosmik sənaye mütəxəssisinin iştirakı gözlənilir.

https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_f89c7e9667ee3c353d399fe12_o.jpg
The corresponding Memorandum of Understanding was signed today by the President of AZAL, Mr. Jahangir Asgarov, and Chief Executive Officer of Boeing Commercial Airplanes Stan Deal. The document was signed during the famous airshow in Farnborough (Farnborough International Airshow - UK).
Delivery of aircraft of this type to Azerbaijan is scheduled for the period from 2025 to 2030.
“Azerbaijan Airlines” was the first airline in the former Soviet Union to operate the 787-8 Dreamliner. We currently have two 787-8s in-service. This MoU is the evidence of joint efforts to scale up the mutually beneficial partnership between Azerbaijan Airlines and Boeing,” said Jahangir Asgarov, President of “Azerbaijan Airlines”. “Over the years, our 787 airplanes have provided impeccable performance, and the addition of more long-haul airplanes will further expand the geography of Azerbaijan Airlines’ route network.”
“Today’s agreement extends our long-term partnership with “Azerbaijan Airlines” as they renew their fleet to capitalize on the growing long-term travel demand that we are seeing globally,” said Stan Deal, President and CEO of Boeing Commercial Airplanes. “The global in-service 787 fleet has been the most-utilized widebody during the market downturn and we are confident in the proven performance capabilities of this airplane.”
The Farnborough International Airshow (FIA) is held every two years at the Farnborough Airport. It is the world's most important platform for aerospace equipment and technology. In 2016, the FIA received the status of the largest aerospace exhibition in the world. In total, more than 80 thousand visitors are expected to attend the FIA, of which approximately 1,500 are aerospace industry professionals.