https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_7d33034e9dd8415d1c10f905e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin və Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan BDU-nun rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı 200 il ərzində erməni millətçi-şovinistlərinin etnik təmizləmə, soyqırım siyasətinə məruz qalıb, xalqımız tarixi torpaqlarından qovulub, qaçqına, məcburi köçkünə çevrilib. Ötən əsrin sonunda baş vermiş Xocalı soyqırımı təkcə Azərbaycan xalqına deyil, insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır cinayətlərdən biridir. 1992-ci il fevralın 26-da Ermənistan hərbi birləşmələrinin 7 min əhalisi olan Xocalı şəhərində terror aktı nəticəsində 613 nəfər, o cümlədən 106 qadın, 63 azyaşlı uşaq, 70 qoca ödürülüb, 1000 nəfər dinc sakin aldığı güllə yarasından əlil olub. 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 nəfər valideynlərindən birini itirib. Faciə baş verən gecə 1275 nəfər dinc sakin girov götürülüb, onların 150-sinin taleyi indi də məlum deyil. Xocalı şəhərinin mərkəzində kütləvi insan qalıqlarının aşkar olunması onların taleyinin də fəlakətlə nəticələndiyini, erməni vandalizmini sübut edir.
Rektor Elçin Babayev vurğulayıb ki, bu faciəyə ilk dəfə hüquqi-siyasi qiyməti Ümummilli Lider Heydər Əliyev verib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü il fevralın 24-də Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi “Xocalı soyqırımı günü haqqında” qərar qəbul edib, BMT-yə, dünya dövlətlərinə bu qətliamın gerçək mahiyyətini açıqlayıb, beynəlxalq ictimaiyyəti erməni terrorizminə qarşı təsirli tədbirlər görməyə çağırıb. Bu gün artıq dünyanın bir çox ölkələrində erməni millətçilərinin törətdikləri qırğın soyqırım aktı kimi tanınır. Elçin Babayev Xocalı həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və beynəlxalq aləmdə yayılmasında Heydər Əliyev Fondunun müstəsna rolunu qeyd edib. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” kampaniyası soyqırımın təkcə xalqımıza qarşı deyil, bütövlükdə insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönələn ən ağır cinayətlərdən biri kimi tanıdılması baxımından mühüm işlər həyata keçirir. “Xocalıya ədalət” kampaniyası bu tədbirlərə daha çox insanın cəlb olunmasında və soyqırım həqiqətlərinin daha geniş coğrafiyaya yayılmasında ciddi rol oynayır. Artıq bu təbliğat kampaniyası Amerikadan Avropaya, Mərkəzi Asiya, Yaxın və Uzaq Şərq ölkələri, Avstraliya, hətta Afrikaya qədər geniş bir coğrafiyanı əhatə edir.
BDU rektoru Xocalı soyqırımının anım gününün Azərbaycan xalqının birliyinin, milli təəssübkeşliyinin rəmzinə çevrildiyini vurğulayıb: “Artıq dördüncü ildir ki, xalqımız Bakıdakı “Ana harayı” abidəsini alnıaçıq, başıuca ziyarət edir, çünki düşməndən bütün şəhidlərimiz kimi, Xocalı soyqırımı qurbanlarının da qisası alınıb. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın rəşadətli Ordusu canı-qanı bahasına Ermənistan ordusunun məğlubedilməzliyi barədə illərdir formalaşdırılmış mifi dağıtdı, bütün qüvvələri Azərbaycan xalqının iradəsi ilə hesablaşmağa vadar etdi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi bərpa olundu. Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə, o cümlədən Xocalı şəhərində cənab Prezidentin tapşırığı ilə böyük miqyaslı quruculuq-tikinti işləri aparılır. Xocalı faciəsində şəhid olmuş soydaşlarımızın xatirəsinə soyqırımı abidəsinin inşası, muzeyin yaradılması nəzərdə tutulur. Görülmüş işlər soydaşlarımızın Xocalıya qayıdacağı günü daha da yaxınlaşdırır”.
Sonra BDU-nun Hüquq fakültəsinin İnsan hüquqları və informasiya hüququ UNESCO kafedrasının müdiri Turqay Hüseynov, Kitabşünaslıq və nəşriyyat işi kafedrasının müdiri Knyaz Aslan, Xocalı soyqırımının canlı şahidi, “Soyqırım Həqiqətlərinin Tanıdılması” İctimai Birliyinin koordinatoru Mürvət Məmmədov, əslən Xocalıdan olan tələbələr Aysel Quliyeva, Arzu Abdullazadə çıxış ediblər. Çıxışlarda Ermənistanın hərbi-siyasi cinayətləri, tarixən həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasəti barədə məlumat verilib, Xocalı soyqırımının dəhşətlərinin unudulmaması və gənclərin vətənpərvərlik ruhunda böyüməsi üçün təkliflər səsləndirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_7d33034e9dd8415d1c10f905e_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 32-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Вначале мероприятия минутой молчания почтена память шехидов, павших за территориальную целостность Азербайджана и жертв Ходжалинской резни.
Выступая на мероприятии, ректор БГУ Эльчин Бабаев сказал, что Ходжалинский акт геноцида был одним из самых страшных и трагических дней в истории Азербайджана и частью политики этнических чисток и агрессии, проводимой армянскими националистами-шовинистами на протяжении 200 лет. Эльчин Бабаев подчеркнул, что эта трагедия является одним из тягчайших преступлений не только против азербайджанского народа, но и всего человечества.
26 февраля 1992 года вооруженные формирования Армении учинили беспрецедентную расправу над гражданским населением Ходжалы. В ходе Ходжалинского акта геноцида зверски убиты 613 человек, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 стариков, 1275 человек взяты в заложники, судьба 150 из них до сих пор неизвестна. 8 семей истреблены полностью, 25 детей остались круглыми сиротами, 130 детей потеряли одного из родителей. От огнестрельных ранений 1000 мирных жителей стали инвалидами. Обнаружение массовых человеческих останков в центре города Ходжалы также является доказательством армянского вандализма.
Ректор напомнил, что впервые правовую и политическую оценку этой трагедии дал общенациональный лидер Гейдар Алиев. По его инициативе 24 февраля 1994 года Милли Меджлис, приняв решение «О дне Ходжалинского геноцида», разъяснил ООН и мировому сообществу суть резни, призвал принять действенные меры против армянского терроризма.
Эльчин Бабаев отметил роль Фонда Гейдара Алиева в доведении правды о Ходжалы до мировой общественности. По словам ректора, в рамках компании «Справедливость для Ходжалы!», инициированной вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой, проводится последовательная работа над тем, чтобы этот акт геноцида был признан одним из самых тяжких преступлений против человечества. Кампания «Справедливость для Ходжалы» играет большую роль в распространении реалий геноцида на более широкую географию. Эта пропагандистская кампания уже охватывает географию от Америки до Европы, Центральную Азию, страны Ближнего и Дальнего Востока, Австралию и Африку.
Ректор подчеркнул: «Уже четвертый год наш народ посещают памятник «Крик матери» в Баку с поднятой головой, ибо враг отомщен, в том числе и за жертвы Ходжалинского геноцида. Отважная наша Армия под руководством Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева разрушила годами формировавшийся миф о непобедимости армянской армии, заставила все силы считаться с волей азербайджанского народа, территориальными целостность и суверенитет нашей страны были восстановлены. В настоящее время на освобожденных территориях, в том числе в городе Ходжалы, ведутся масштабные строительные работы. В память о наших соотечественниках, погибших в Ходжалинской трагедии, планируется построить памятник и создать музей. Проделанная работа еще больше приблизит день возвращения наших соотечественников в Ходжалы», - резюмировал Эльчин Бабаев.
Затем на мероприятии выступили заведующие кафедрами БГУ Тургай Гусейнов, Князь Аслан, живой свидетель Ходжалинского геноцида, координатор Общественного объединения «Пропаганда реалий геноцида» Мурвет Мамедов, студенты родом из Ходжалы - Айсель Гулиева и Арзу Абдуллазаде.