https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_58548e96d4c0108c0aa3b579f_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Federal Milli Şurası sədrinin birinci müavini Tariq Altayer ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının üzv dövlətlər arasında dialoq və əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi baxımından əlverişli platforma olduğunu qeyd edərək, paytaxtımızda keçirilən plenar sessiya çərçivəsində məhsuldar müzakirələr aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirən Milli Məclisin sədri deyib ki, dövlət başçıları səviyyəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlər və görüşlər əlaqələrimizin dinamik inkişafında mühüm rol oynayır. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə sıx əməkdaşlıq mövcuddur. Bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də sıx əməkdaşlıq var. Azərbaycan və BƏƏ BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində bir-birinə qarşılıqlı dəstək göstərirlər.
Söhbətdə vurğulanıb ki, ikitərəfli münasibətlərdə parlamentlərimiz də mühüm rol oynayır. Bu mənada, Azərbaycan və BƏƏ-nin qanunverici orqanları arasında mövcud olan əməkdaşlıq müsbət qiymətləndirilib. Qeyd olunub ki, parlamentlərimiz həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlıq edirlər. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi, APA, İƏT PA kimi təşkilatlarda fəal əməkdaşlığın bir sıra məsələlərin həllinə töhfəsi qeyd edilib. Görüşdə, həmçinin bildirilib ki, hər iki ölkənin qanunverici orqanında fəaliyyət göstərən dostluq qrupları münasibətlərin inkişafında körpü rolunu oynayır. Tərəflər, həmçinin əlaqələrimizin daha da dərinləşməsi, parlament komitələrinin əməkdaşlığı haqqında da fikir mübadiləsi aparıblar.
Azərbaycanda 7 fevral tarixində keçirilmiş növbədənkənar prezident seçkilərində Prezident İlham Əliyevin qalib gəlməsi münasibətilə təbriklərini çatdıran Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Federal Milli Şurası sədrinin birinci müavini ölkəsinin Azərbaycanla bir çox sahələrdə əməkdaşlığı daha da genişləndirmək niyyətində olduğunu söyləyib.
Bu il COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi münasibətilə də təbriklərini çatdıran qonaq deyib ki, ölkəmizdə belə bir tədbirin keçirilməsi beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycana etimadının təzahürüdür. O, ölkəsinin ötən il bu mühüm tədbirə evsahibliyi etdiyini xatırladaraq, tədbirin təşkili ilə bağlı geniş təcrübəyə malik olduqlarını, dost və qardaş Azərbaycana hər cür dəstəyi göstərməyə hazır olduqlarını bildirib.

Сагиба Гафарова на встрече с первым зампредседателя Федерального Национального Совета Объединённых Арабских Эмиратов
Сагиба Гафарова на встрече с первым зампредседателя Федерального Национального Совета Объединённых Арабских Эмиратов Сагиба Гафарова на встрече с первым зампредседателя Федерального Национального Совета Объединённых Арабских Эмиратов
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с первым заместителем председателя Федерального Национального Совета Объединённых Арабских Эмиратов Тариком Альтайером, который находится в нашей стране для участия в 14-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи.
Спикер Сагиба Гафарова отметила, что Азиатская Парламентская Ассамблея является удобной площадкой для расширения диалога и сотрудничества между её государствами-членами, и отметила плодотворные обсуждения, идущие в ходе пленарной сессии в нашей столице.
Указав на высокий уровень взаимоотношений Азербайджана и Объединённых Арабских Эмиратов, председатель Милли Меджлиса отметила существенную роль встречных визитов и бесед глав государств в динамичном развитии наших связей. Кроме того, было упомянуто тесное сотрудничество наших стран в политической, экономической, гуманитарной и прочих сферах. Имеются хорошие возможности для ещё большего углубления этих взаимосвязей.
Далее было отмечено плотное сотрудничество между нашими странами и в международных организациях. Азербайджан и ОАЭ оказывают друг другу взаимную поддержку в ООН, Движении Неприсоединения и Организации Исламского Сотрудничества.
В беседе было подчёркнуто, что важную роль в двусторонних отношениях играют и наши парламенты. В этом контексте положительно было оценено сотрудничество между законодательными органами Азербайджана и ОАЭ. Как было отмечено, наши парламенты сотрудничают как на двусторонней основе, так и в рамках международных парламентских организаций. Отмечался вклад в решение ряда вопросов активного сотрудничества в таких организациях, как Парламентская сеть Движения Неприсоединения, созданная по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева, а также АПА и ПА ОИС. Было отмечено и то, что группы дружбы, действующие в парламентах обеих стран, служат мостом в развитии отношений. Потом собеседники обменялись мнениями о дальнейшем углублении наших связей и о сотрудничестве между парламентскими комитетами.
Озвучив свои поздравления азербайджанской стороне с победой Президента Ильхама Алиева на внеочередных президентских выборах, состоявшихся 7 февраля в Азербайджане, первый заместитель председателя Федерального национального совета сказал, что его страна намерена ещё больше расширить сотрудничество с Азербайджаном во многих сферах.
Гость также поздравил с предстоящим в этом году проведением в Азербайджане COP29, заметив, что проведение такого мероприятия в нашей стране является проявлением доверия международного сообщества к Азербайджану. Он напомнил, что его страна принимала это важное мероприятие у себя в прошлом году и потому обладает большим организационным опытом в этой области, будучи готовой оказать дружественному и братскому Азербайджану всяческую поддержку.