https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_58548e96d4c0108c0aa3b579f_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Federal Milli Şurası sədrinin birinci müavini Tariq Altayer ilə görüşüb.
Spiker Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının üzv dövlətlər arasında dialoq və əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi baxımından əlverişli platforma olduğunu qeyd edərək, paytaxtımızda keçirilən plenar sessiya çərçivəsində məhsuldar müzakirələr aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirən Milli Məclisin sədri deyib ki, dövlət başçıları səviyyəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlər və görüşlər əlaqələrimizin dinamik inkişafında mühüm rol oynayır. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə sıx əməkdaşlıq mövcuddur. Bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də sıx əməkdaşlıq var. Azərbaycan və BƏƏ BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində bir-birinə qarşılıqlı dəstək göstərirlər.
Söhbətdə vurğulanıb ki, ikitərəfli münasibətlərdə parlamentlərimiz də mühüm rol oynayır. Bu mənada, Azərbaycan və BƏƏ-nin qanunverici orqanları arasında mövcud olan əməkdaşlıq müsbət qiymətləndirilib. Qeyd olunub ki, parlamentlərimiz həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlıq edirlər. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi, APA, İƏT PA kimi təşkilatlarda fəal əməkdaşlığın bir sıra məsələlərin həllinə töhfəsi qeyd edilib. Görüşdə, həmçinin bildirilib ki, hər iki ölkənin qanunverici orqanında fəaliyyət göstərən dostluq qrupları münasibətlərin inkişafında körpü rolunu oynayır. Tərəflər, həmçinin əlaqələrimizin daha da dərinləşməsi, parlament komitələrinin əməkdaşlığı haqqında da fikir mübadiləsi aparıblar.
Azərbaycanda 7 fevral tarixində keçirilmiş növbədənkənar prezident seçkilərində Prezident İlham Əliyevin qalib gəlməsi münasibətilə təbriklərini çatdıran Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Federal Milli Şurası sədrinin birinci müavini ölkəsinin Azərbaycanla bir çox sahələrdə əməkdaşlığı daha da genişləndirmək niyyətində olduğunu söyləyib.
Bu il COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi münasibətilə də təbriklərini çatdıran qonaq deyib ki, ölkəmizdə belə bir tədbirin keçirilməsi beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycana etimadının təzahürüdür. O, ölkəsinin ötən il bu mühüm tədbirə evsahibliyi etdiyini xatırladaraq, tədbirin təşkili ilə bağlı geniş təcrübəyə malik olduqlarını, dost və qardaş Azərbaycana hər cür dəstəyi göstərməyə hazır olduqlarını bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_58548e96d4c0108c0aa3b579f_o.jpg
Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with First Deputy Chairman of the Federal National Council of the United Arab Emirates Tariq Altayer who is in our country for the 14th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly.
Speaker Sahiba Gafarova remarked that the Asian Parliamentary Assembly was a useful platform to broaden dialogue and co-operation amongst its Member States, and mentioned the fruitful discussions going on at the Plenary Session in progress in our capital city.
Having highlighted the elevated level of relations between Azerbaijan and the United Arab Emirates then, the Chair of the Milli Majlis brought up the substantial role that the reciprocal visits and meetings of the Heads of State play in the dynamic advancement of our linkage. The close co-operation between our countries in the political, economic, humanitarian and other areas, and the existence of fine opportunities to deepen those connexions further were mentioned as well.
The hands-on interaction of our countries in international organisations was touched upon, too. Azerbaijan and the UAE support each other in the UN, the Non-Aligned Movement and the Organisation of Islamic Co-operation.
It was emphasised as the conversation continued what important roles our parliaments had in the bilateral relationship. The collaboration of the legislative bodies of Azerbaijan and the UAE was commended in this context. Then, it was said that our legislatures co-operated bilaterally as well as in international parliamentary organisations. The contributions to addressing certain active interaction issues in such organisations as the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, established at the initiative of President Ilham Aliyev of Azerbaijan, and the APA and the OIC PA were mentioned duly. It was also noted that the friendship groups operating in the parliaments of both countries serve as a bridge in the development of relations. The interlocutors then exchanged views on further deepening our ties and on co-operation between parliamentary committees.
Expressing his congratulations to the Azerbaijani side on the victory of President Ilham Aliyev in the extraordinary presidential election held in Azerbaijan on 7 February, the First Deputy Chairman of the Federal National Council said that his country intended to further expand the co-operation with Azerbaijan in many fields.
The guest also congratulated on the upcoming COP29 in Azerbaijan this year, saying that holding such an event to be hosted by our country was a manifestation of the international community's trust in Azerbaijan. He reminded that his country had hosted this important event last year and therefore had vast organisational experience in this field, being ready to provide the friendly and brotherly Azerbaijan with all possible support.