https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_da3a4134098bbb0f1184154bb_o.jpg
“Bu il fevralın əvvəlində ölkəmizdə növbədənkənar prezident seçkiləri keçirildi və nəticədə İlham Əliyev inamlı qələbə qazandı. Bu seçkinin əsas əhəmiyyəti ondan ibarət idi ki, o, ilk dəfə Azərbaycanın bütün suveren ərazilərində keçirildi.”
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasında çıxışı zamanı səsləndirib. Onun sözlərinə görə, 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycan öz ərazilərini 30 illik erməni işğalından azad edib və ərazi bütövlüyünü bərpa edib. O, qeyd edib ki, ötən ilin sentyabrında keçirilən antiterror tədbirləri torpaqlarımızdakı separatizmi aradan qaldırdı və Azərbaycan bütün əraziləri üzərində öz suverenliyini bərpa etdi.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, bu gün Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə böyük investisiyalar hesabına genişmiqyaslı bərpa işləri aparır. Keçmiş məcburi köçkünlər artıq öz evlərinə qayıtmağa başlayıblar. 2026-cı ilin sonuna onların sayı 140 minə çatacaq.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_da3a4134098bbb0f1184154bb_o.jpg
«В феврале этого года в нашей стране были проведены внеочередные президентские выборы, по итогам которых уверенную победу одержал Ильхам Алиев. Основная суть этих выборов состоит в том, что они впервые прошли на всей суверенной территории Азербайджана».
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сказала вышеотмеченное в своём выступлении на 14-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи. Как она заметила, Азербайджан вызволил свои земли из 30-летней армянской оккупации и восстановил свою территориальную целостность в 44-дневную Отечественную войну 2020-го года. Г-жа Гафарова отметила, что предпринятые в сентябре прошлого года антитеррористические меры устранили сепаратизм с наших земель и Азербайджан восстановил свой суверенитет на всех собственных территориях.
Председатель Милли Меджлиса подчеркнула, что сегодня Азербайджан за счёт крупных инвестиций ведёт масштабную восстановительную работу на освобождённых от оккупации территориях. Бывшие вынужденные переселенцы уже начали возвращаться в свои дома. К концу 2026-го года их число достигнет 140 тысяч.