https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_221749502a88c10664142376b_o.jpg
“Ümid edirik ki, Ermənistan təxribatlardan, qərəzli üçüncü tərəfləri cəlb etməkdən çəkinəcək və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı davam edən iddialarından imtina edəcək".
Bunu Asiya Parlament Assambleyasının 14-cü plenar sessiyasında çıxışı zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib. Spikerin sözlərinə görə, bu, Ermənistanın Konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında öz əksini tapıb. Regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyin yeganə yolu qonşularla beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında münasibətlərin qurulmasıdır.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycan regionda uzunmüddətli sülhün və sabitliyin təmin olunması üçün böyük səylər göstərir. Azərbaycanın Ermənistana münasibətlərin normallaşdırılması və sülh sazişinin imzalanması təklifi beynəlxalq hüququn əsas prinsiplərinə əsaslanır. Ermənistanın üç ildən artıq siyasi və hərbi təxribatlarından sonra sülh sazişinin imzalanması hələ də mümkündür. Spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, bir neçə gün əvvəl Münhen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti ilə Ermənistan Baş nazirinin ikitərəfli görüşü olub. Sülh müqaviləsi üzrə danışıqlar və sərhədlərin delimitasiyası üzrə görüşlər barədə əldə edilmiş razılaşmalar müsbət addım kimi qiymətləndirilə bilər.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_221749502a88c10664142376b_o.jpg
‘We hope that Armenia will abstain from provocations, bringing in third parties with vested interests, and will cease from the continuing claims against the territorial integrity of Azerbaijan.’
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova said so in her speech at the 14th Plenary Session of the Asian Parliamentary Assembly. Those are reflected in the Constitution and other legislative acts of Armenia, according to the Speaker. The only path that leads to lasting peace and stability regionally lies through establishing relations with neighbours on the basis of international law’s norms and principles.
The Chair of the Milli Majlis remarked that Azerbaijan was taking great pains to ensure lasting peace and stability in the region. Azerbaijan’s proposals to normalise relations with Armenia and to sign a peace treaty are based on the staple principles of international law. It is still possible to sign a peace treaty, even with more than three years of Armenia’s political and military provocations. Speaker Sahiba Gafarova reminded the assembly of the meeting of the President of Azerbaijan and the Armenian PM on the sidelines of the Munich Security Conference a few days ago. The achieved arrangements regarding peace treaty conversations and meetings about border delimitation can be viewed as a positive step taken.