https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_f06572d431923e386b10e08d8_o.jpg
Fevralın 19-da Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının (TÜRKPA) Baş katibi Mehmet Süreyya Er Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) sədri Teodoros Rusopulosa məktub ünvanlayıb.
Məktubda Teodoros Rusopulosu AŞPA sədri seçilməsi münasibətilə təbrik edən TÜRKPA-nın Baş katibi ona bu vəzifədəki fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Məktubda deyilir ki, xüsusən parlament diplomatiyasının və dialoqunun bu gün daha böyük əhəmiyyət qazandığı bir dövrdə parlamentlərarası təşkilatlar ölkələr və xalqlar arasında körpülər qurmağa kömək edən vacib platforma rolunu oynayırlar. Türk əməkdaşlığının parlament ölçüsü olaraq, dünyanın hər yerindən olan parlamentarilər arasında konstruktiv və həqiqi dialoqun yüksək qiymətləndirildiyi məktubda AŞPA-da Azərbaycan nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin təsdiqlənməməsinə dair qətnamənin qəbul edilməsi ilə bağlı narahatlıq ifadə olunur.
Bildirilir ki, TÜRKPA bu qətnamənin qəbul edilməsindən dərin təəssüf hissi keçirir. Qeyd olunur ki, TÜRKPA-nın qurucu üzvlərindən biri kimi Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi türk dünyasında və onun hüdudlarından kənarda dialoq və əməkdaşlıq prinsiplərinin təşviqində mühüm rol oynayır.
Qoşulmama Hərəkatına Azərbaycan Respublikasının uğurlu sədrliyi və onun nailiyyətləri, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin yaradılması və şəbəkənin qısa müddət ərzində beynəlxalq səviyyədə parlamentlərarası dialoq üçün səmərəli platformaya çevrilməsi Azərbaycanın qlobal miqyaslı problemlərin həlli istiqamətində mühüm səylərindən xəbər verir. Azərbaycan mədəni müxtəlifliyin qorunmasında, mədəniyyətlər və sivilizasiyalar arasında dialoqun təşviqində əhəmiyyətli rol oynayır.
Məktubda deyilir ki, 2001-ci ildən Avropa Şurasının üzvü olan Azərbaycan son illər öz səyləri və əməkdaşlığı ilə təşkilatın təməl prinsiplərinin müdafiəsinə öz töhfəsini verib. İnanırıq ki, parlament diplomatiyası və AŞPA kimi çoxtərəfli təşkilatlar dünyada artan siyasi gərginlik və yeni çağırışlar fonunda dialoq və əməkdaşlıq mühitinin yaradılmasında daha böyük rol oynamalı, birləşdirici və inklüziv mexanizmlər kimi xidmət etməyə davam etməlidirlər. Qeyd olunur ki, bu kontekstdə Azərbaycan nümayəndə heyətinin AŞPA-nın işində iştirakının davam etməsi bütün parlamentarilər arasında konstruktiv və məhdudiyyətsiz dialoqun qorunub saxlanması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Məktubun sonunda yuxarıda göstərilənlərə əsaslanaraq, dialoq və əməkdaşlıq prinsiplərinə uyğun olmayan bu qətnaməyə yenidən baxılacağına və Azərbaycan nümayəndə heyətinin AŞPA-da fəaliyyətinin bərpa ediləcəyinə inam ifadə olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_f06572d431923e386b10e08d8_o.jpg
The Secretary General of the Parliamentary Assembly of the Turkic States (TURKPA) Mehmet Süreyya sent a letter on 19 February to the President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Theodoros Rousopoulos.
In his letter, the Secretary General of the TURKPA extends congratulations to Theodoros Rousopoulos on his election as the PACE President and wishes him success in his activities.
Further, it is pointed out in the letter that Inter-parliamentary organisations serve as essential platforms helping to build bridges between countries and peoples, particularly at the time when parliamentary diplomacy and dialogue have gained even more importance today. Praising the constructive and genuine among parliamentarians from around the world as a parliamentary dimension of the Turkic co-operation, Mr Süreyya, at the same time, Mr Süreyya shares the concern of the TURKPA over the adoption of the resolution by the PACE regarding the non-ratification of the credentials of the Azerbaijani delegation.
‘The Parliamentary Assembly of Turkic States (TURKPA) expresses its deep regret over the adoption of this resolution. As one of the founding members of TURKPA, the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan plays a crucial role in promoting the principles of dialogue and co-operation in the Turkic world and beyond,’ the letter reads.
‘The Successful chairmanship of the Republic of Azerbaijan in the Non-Aligned Movement and its achievements, establishment of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network at the initiative of Azerbaijan and the fact that the Network has become an efficient platform for inter-parliamentary dialogue at the international level in a short period of time testifies to the considerable efforts of Azerbaijan for addressing the issues of global scale. Azerbaijan has been playing a prominent role in preserving cultural diversity and promotion of dialogue among cultures and civilisations.
‘As a member of the Council of Europe since 2001, Azerbaijan has contributed to upholding the fundamental principles of the Organization through its efforts and co-operation over the past years. We believe that parliamentary diplomacy and multilateral organizations such as PACE should play a greater role in creating an atmosphere of dialogue and co-operation against the backdrop of rising political tension and new challenges in the world, and should continue to serve as unifying and inclusive mechanisms. In this context, continued participation of Azerbaijani delegation in the work of PACE is essential for maintaining of constructive and unrestricted dialogue among all parliamentarians.
‘In the light of the foregoing, we express our hope that with your support, this resolution that does not serve the principles of dialogue and co-operation will be reconsidered and Azerbaijani delegation will resume its activities in PACE.’