https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_f06572d431923e386b10e08d8_o.jpg
Fevralın 19-da Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının (TÜRKPA) Baş katibi Mehmet Süreyya Er Avropa Şurası Parlament Assambleyasının (AŞPA) sədri Teodoros Rusopulosa məktub ünvanlayıb.
Məktubda Teodoros Rusopulosu AŞPA sədri seçilməsi münasibətilə təbrik edən TÜRKPA-nın Baş katibi ona bu vəzifədəki fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Məktubda deyilir ki, xüsusən parlament diplomatiyasının və dialoqunun bu gün daha böyük əhəmiyyət qazandığı bir dövrdə parlamentlərarası təşkilatlar ölkələr və xalqlar arasında körpülər qurmağa kömək edən vacib platforma rolunu oynayırlar. Türk əməkdaşlığının parlament ölçüsü olaraq, dünyanın hər yerindən olan parlamentarilər arasında konstruktiv və həqiqi dialoqun yüksək qiymətləndirildiyi məktubda AŞPA-da Azərbaycan nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin təsdiqlənməməsinə dair qətnamənin qəbul edilməsi ilə bağlı narahatlıq ifadə olunur.
Bildirilir ki, TÜRKPA bu qətnamənin qəbul edilməsindən dərin təəssüf hissi keçirir. Qeyd olunur ki, TÜRKPA-nın qurucu üzvlərindən biri kimi Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi türk dünyasında və onun hüdudlarından kənarda dialoq və əməkdaşlıq prinsiplərinin təşviqində mühüm rol oynayır.
Qoşulmama Hərəkatına Azərbaycan Respublikasının uğurlu sədrliyi və onun nailiyyətləri, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin yaradılması və şəbəkənin qısa müddət ərzində beynəlxalq səviyyədə parlamentlərarası dialoq üçün səmərəli platformaya çevrilməsi Azərbaycanın qlobal miqyaslı problemlərin həlli istiqamətində mühüm səylərindən xəbər verir. Azərbaycan mədəni müxtəlifliyin qorunmasında, mədəniyyətlər və sivilizasiyalar arasında dialoqun təşviqində əhəmiyyətli rol oynayır.
Məktubda deyilir ki, 2001-ci ildən Avropa Şurasının üzvü olan Azərbaycan son illər öz səyləri və əməkdaşlığı ilə təşkilatın təməl prinsiplərinin müdafiəsinə öz töhfəsini verib. İnanırıq ki, parlament diplomatiyası və AŞPA kimi çoxtərəfli təşkilatlar dünyada artan siyasi gərginlik və yeni çağırışlar fonunda dialoq və əməkdaşlıq mühitinin yaradılmasında daha böyük rol oynamalı, birləşdirici və inklüziv mexanizmlər kimi xidmət etməyə davam etməlidirlər. Qeyd olunur ki, bu kontekstdə Azərbaycan nümayəndə heyətinin AŞPA-nın işində iştirakının davam etməsi bütün parlamentarilər arasında konstruktiv və məhdudiyyətsiz dialoqun qorunub saxlanması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Məktubun sonunda yuxarıda göstərilənlərə əsaslanaraq, dialoq və əməkdaşlıq prinsiplərinə uyğun olmayan bu qətnaməyə yenidən baxılacağına və Azərbaycan nümayəndə heyətinin AŞPA-da fəaliyyətinin bərpa ediləcəyinə inam ifadə olunur.

Генеральный секретарь ТЮРКПА Мехмет Суреййа направил письмо председателю ПАСЕ Генеральный секретарь ТЮРКПА Мехмет Суреййа направил письмо председателю ПАСЕ
19-го февраля генеральный секретарь Парламентской ассамблеи Тюркских Государств (ТюркПА) Мехмет Суреййа направил письмо председателю Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Теодоросу Русопулосу.
В своем письме генеральный секретарь ТюркПА поздравляет Теодороса Русопулоса с избранием председателем ПАСЕ и желает ему успехов в работе.
Кроме того, в письме отмечается, что особенно в нынешнее время, когда парламентская дипломатия и диалог приобретают всё большее значение, межпарламентские организации выступают в качестве важных платформ, помогающих наводить мосты между странами и народами. Превознося конструктивный и искренний диалог между парламентариями со всего мира как парламентское измерение турецкого сотрудничества, г-н Суреййа, в то же время, выражает обеспокоенность принятием резолюции об отказе в ратификации полномочий азербайджанской делегации в ПАСЕ.
Выражается глубокое сожаление ТюркПА о принятии этой резолюции. Отмечается, что Милли Меджлис Азербайджанской Республики как один из членов-учредителей ТюркПА играет важную роль в продвижении принципов диалога и сотрудничества в Тюркском мире и за его пределами, подчёркнуто в письме.
Успешное председательство Азербайджанской Республики в Движении Неприсоединения и её достижения, а также учреждение по инициативе Азербайджана Парламентской сети ДН с её последующим превращением в короткие сроки в эффективную площадку для межпарламентского диалога свидетельствуют о значительных усилиях Азербайджана по решению проблем глобального масштаба. Кроме того, как отмечено в письме, Азербайджан играет существенную роль в сохранении культурного разнообразия, а также в содействии диалогу между культурами и цивилизациями.
Являясь членом Совета Европы с 2001-го года, Азербайджан в последние годы своими усилиями и сотрудничеством внёс вклад в защиту фундаментальных принципов Организации. Мы считаем, пишет г-н Суреййа, что парламентская дипломатия и многосторонние организации, такие как ПАСЕ, должны играть более значительную роль в создании атмосферы диалога и сотрудничества на фоне растущей политической напряженности и новых вызовов во всем мире, продолжая служить объединяющими и инклюзивными механизмами. В таком контексте  и для сохранения конструктивного и неограниченного диалога между всеми парламентариями важно, чтобы азербайджанская делегация продолжала участвовать в работе ПАСЕ, подчёркнуто в послании генерального секретаря ТюркПА.
В конце письма выражается уверенность в том, что, исходя из вышеизложенного, данная резолюция, не соответствующая принципам диалога и сотрудничества, будет пересмотрена, а деятельность азербайджанской делегации в ПАСЕ будет восстановлена.