https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_87b052b999b60f31341535b0f_o.jpg
Fevralın 21-də Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) ilə Gürcüstan Milli Enerji və Su Təchizatını Tənzimləmə Komissiyası (GMETK) arasında enerji tənzimlənməsi sahəsində anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və GMETK-in sədri Davit Narmania imzalayıblar.
Memorandum energetika sahəsində tənzimləmə üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və möhkəmləndirilməsi, habelə qurumlar arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafı üçün əlverişli şəraitin yaradılması məqsədini daşıyır.
Anlaşma memorandumu çərçivəsində tərəflər energetika sahəsində tənzimləmə üzrə təcrübələrini bölüşəcək, bu sahədə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dair məlumat mübadiləsi aparacaq, müxtəlif təlim proqramları üzrə, o cümlədən bərpa olunan enerjinin və enerji səmərəliliyinin tənzimlənməsi istiqamətində təlimlər təşkil edəcəklər.
Qeyd edək ki, EMTA və GMETK arasında uzunmüddətli tərəfdaşlıq əlaqələri mövcuddur. Bu iki tənzimləyici qurum Enerji Tənzimləyiciləri Regional Assosiasiyası (ETRA) çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq edir.
İmzalanmış memorandum Azərbaycan və Gürcüstanın tənzimləyici qurumları arasında məhsuldar tərəfdaşlığın genişləndirilməsində mühüm mərhələnin başlanğıcıdır.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_87b052b999b60f31341535b0f_o.jpg
The Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC) signed a Memorandum of Understanding in the Field of Energy Regulation on February 21.
The document was inked by Chairman of the Board of AERA Mr. Samir Akhundov and Chairman of GNERC Mr. Davit Narmania.
The memorandum is aimed at developing and strengthening cooperation in the field of energy regulation, as well as creation of favourable conditions for the development of bilateral relations between AERA and GNERC.
As part of the MOU, the sides will exchange experience in energy regulation, share information on development of legislation in this field, as well as organize training programs on various topics, including the regulation of renewable energy and energy efficiency.
It should be noted that AERA and GNERC enjoy longstanding partnership ties. They have been successfully collaborating within the Energy Regulators Regional Association (ERRA).
The MOU marks a significant milestone in the enhancement of productive partnership between the two regulatory bodies of Azerbaijan and Georgia.