https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_c233001e7f143ef684fbd7861_o.jpg
Azərbaycan və Özbəkistan arasında bütün sahələrdə olduğu kimi təhsil sahəsində də əməkdaşlıq genişlənməkdədir.
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin dəstəyi ilə Azərbaycanın nüfuzlu ADA Universiteti 19-24 fevral tarixlərində Özbəkistanın ali və orta məktəblərində təhsil proqramlarını təqdim edəcəkdir.
Hazırda ADA Universitetində İctimai və Beynəlxalq münasibətlər, Hüquqşünaslıq, Biznes, Təhsil, Dizayn və Memarlıq, Kənd təsərrüfatı və Qida elmləri fakültələrində bakalavriat və magistratura səviyyələri üzrə mütəxəssislər üzrə ixtisaslar təklif olunur.
Bununla əlaqədar ADA Universitetinin mütəxəssislərindən ibarət nümayəndələrin Özbəkistanın Daşkənd və Səmərqənd şəhərlərində yerləşən ali və orta təhsil müəssisələrində görüşü və sərgidə iştirakı nəzərdə tutulur.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzindən verilən məlumata görə Özbəkistanın tədrisi ingilis və rus dillərində olan orta məktəblərin sonuncu sinif şagirdləri üçün ADA Universitetinin bakalavr proqramlarının, ali təhsil müəssisələrinin isə sonuncu kurs tələbələri üçün magistratura proqramlarının təqdimatı keçiriləcəkdir. Təqdimatlar paytaxt Daşkənd şəhəri ilə yanaşı, Səmərqənd şəhərindəki Universitetlər və orta məktəblərdə keçiriləcəkdir.
Qeyd edək ki, bu il 22 fevral tarixində Daşkənd şəhərində «International Hotel Tashkent»də baş tutacaq «Begin Edu Fairs» Beynəlxalq Təhsil sərgisində ADA Universiteti də iştirak edərək öz təhsil proqramlarını təqdim edəcəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_c233001e7f143ef684fbd7861_o.jpg
Сотрудничество между Азербайджаном и Узбекистаном расширяется как во всех областях, также и в области образования.
При поддержке Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане престижный Университет АДА Азербайджана 19-24 февраля представит образовательные программы в высших и средних школах Узбекистана.
В настоящее время Университет АДА предлагает специальности бакалавриата и магистратуры на факультетах общественных и международных отношений, права, бизнеса, образования, дизайна и архитектуры, сельского хозяйства и пищевых наук.
В связи с этим предусматривается встреча представителей Университета АДА в высших и средних учебных заведениях Ташкента и Самарканда Республики Узбекистан и участие на выставке.
По информации, предоставленной Азербайджанским Культурным Центром, презентация программ бакалавриата Университета АДА пройдет для учащихся выпускных классов общеобразовательных школ Узбекистана, где преподавание ведется на английском и русском языках, а магистерских программ – для студентов последних курсов высших учебных заведений. Презентации пройдут в университетах и средних школах столицы Ташкенте и в древнем городе Самарканд.
Отметим, что Университет АДА 22 февраля текущего года будет участвовать на Международной ярмарке образования «Begin Edu Fairs», которая пройдет в гостинице «International Hotel Tashkent» и представит свои образовательные программы.