https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_679e78427daef031ea8352389_o.jpg
İyulun 18-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Almaniya Federal Parlamentinin (Bundestaq) vitse-prezidenti Katrin Görinq-Ekartın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Parlamentin sədri qonaqları salamlayaraq, bu səfərin ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin daha da dərinləşməsinə və genişləndirilməsinə töhfə verəcəyinə inamını bildirib. Spiker qeyd edib ki, bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30-cu ildönümü tamam olub. Münasibətlərimizin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlər və bu səfərlər zamanı aparılan danışıqlar mühüm rol oynayır.
Dövlətlərarası münasibətlər sistemində parlamentlərin rolunu vurğulayan Sahibə Qafarova hər iki ölkənin qanunvericilik orqanlarında dostluq qruplarının fəaliyyət göstərməsini təqdir edib, beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb.
Spiker bildirib ki, Azərbaycan 30 il Ermənistanın işğalı altında olmuş ərazilərini 2020-ci ildə Vətən müharibəsi nəticəsində azad etdi. Əgər ötən illər ərazində Azərbaycan torpaqlarının işğalı faktına dünya ictimaiyyəti tərəfindən lazımi diqqət göstərilsəydi, münaqişə daha tez və itkisiz həll oluna bilərdi.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Ermənistan işğal dövründə bu ərazilərdəki bütün şəhər və kəndlərimizi bilərəkdən dağıtmış, mədəni, tarixi, dini obyektləri vandalizmə məruz qoymuşdur. Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş 4 min azərbaycanlının taleyi barədə Ermənistan tərəfi hələ də məlumat vermir. Azərbaycan öz ərazilərini azad etdikdən sonra həmin bölgələrdə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinə başlayıb. Hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki bütün infrastruktur bərpa edilir. Ancaq Ermənistan tərəfindən həmin ərazilərin minalanması bu işlərin həyata keçirilməsinə və məcburi köçkünlərin öz doğma yurd-yuvalarına qayıtmasına böyük maneçilik törədir.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan regionda uzunmüddətli sülhün və sabitliyin təmin olunması istiqamətində səylərini davam etdirir. Azərbaycan xalqı sülh tərəfdarıdır.
Sahibə Qafarova bildirib ki, Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişelin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Prezidenti və Ermənistanın Baş naziri arasında üçtərəfli görüşlər keçirilib. Azərbaycan tərəfindən Sülh sazişinin imzalanması üçün məqsədyönlü addımlar atılır və ümid edirik ki, Ermənistan konstruktiv mövqe nümayiş etdirərək öz öhdəliklərini yerinə yetirəcək və tezliklə sülh müqaviləsi üzrə danışıqlar imzalanacaq.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, 1918-ci ildə Şərqdə ilk demokratik respublika kimi təşəkkül tapmış Azərbaycan Demokratik Respublikası qadınlara Şərqdə seçki hüququ verən ilk ölkə olub. Bu, bir sıra Avropa ölkələrindən də əvvəl baş verib. Sahibə Qafarova qonağa Azərbaycanda qadın hüquqlarının qorunması sahəsində qanunvericilik və görülmüş işlər, qadınların təhsili, onların cəmiyyət həyatında yaxından iştirakı barədə ətraflı məlumat verib.
Göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə və səmimi görüşə görə minnətdarlığını bildirən Almaniya Federal Parlamentinin (Bundestaq) vitse-prezidenti Katrin Görinq-Ekart görüşdən məmnunluğunu bildirib. O, ölkəsinin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğunu və Azərbaycanın Almaniyanın iqtisadi, enerji sahəsində mühüm tərəfdaşı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Katrin Görinq-Ekart qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin gücləndirilməsi, o cümlədən parlamentlərarası dostluq qrupları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyəti barədə fikirlərini açıqlayıb.
Söhbət zamanı qonaq Azərbaycandan Avropaya qaz ixracı, peşə təhsili, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq barədə fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-Almaniya parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Nurlan Həsənov, Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Ramin Həsənov, Almaniya səfirliyinin ölkəmizdəki müvəqqəti işlər vəkili Hayko Şvarts və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_679e78427daef031ea8352389_o.jpg
18-го июля председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с прибывшими в Азербайджан вице-президентом Федерального парламента Германии (Бундестага) Катрин Гёринг-Эккардт и возглавляемой ею делегацией.
Приветствуя гостей, г-жа Гафарова заметила им, что их визит обязательно послужит дальнейшему углублению и расширению наших дружеских уз. Двусторонние дипломатические отношения были налажены тридцать лет назад, а обмен визитами высокого уровня и проводимые в их ходе переговоры имеют огромное значение для развития азербайджано-германских связей, сказала также г-жа Гафарова.
Далее была подчёркнута роль парламентов в системе межгосударственных отношений, упомянута с одобрением деятельность групп дружбы в обоих законодательных собраниях и отмечена роль сотрудничества под крышей международных организаций.
Азербайджан освободил свои земли после тридцати десятилетий их оккупации Арменией по итогам Отечественной войны 2020-го года и, обрати мировое сообщество должное внимание факту оккупации азербайджанских земель в прошедшие годы, былой конфликт был бы решён скорее и без потерь, подчеркнула спикер азербайджанского парламента.
За время оккупации Армения специально разрушила все находившиеся в тех провинциях города и сёла, подвергла вандализму памятники культуры и истории, а также наши храмы. До сих армянская сторона не предоставила сведений о судьбе тех четырёх тысяч азербайджанцев, что числятся пропавшими без вести с самой Первой Карабахской войны, продолжала Сагиба Гафарова. Вызволив свои земли из неволи, Азербайджан начал широкомасштабную деятельность по их восстановлению и возрождению – например, заново отстраивается вся инфраструктура тех мест. Между тем, этим усилиям и скорейшему возврату бывших беженцев в свой кров изрядно мешает то, что Армений заминировала эти области.
Азербайджан продолжает усилия по установлению длительного мира и стабильности в регионе; азербайджанский народ – сторонник мира, сказала г-жа Гафарова.
По инициативе президента Совета ЕС Шарля Мишеля проведены трёхсторонние встречи с участием азербайджанского президента и армянского премьера. Азербайджанская сторона предпринимает целенаправленные шаги в направлении подписания мирного договора, и надеется, что Армения продемонстрирует конструктивный подход и исполнит свою часть обязательств, с тем, чтобы вскоре можно было начать переговоры о будущем мирном договоре.
Председатель Милли Меджлиса ещё заметила, что Азербайджанская Демократическая Республика, основанная в 1918-м году как первая демократическая республика Востока, также первой на том же Востоке – и ранее ряда европейских государств, причём, – предоставила женщинам право голоса. Вслед за этим г-жа Гафарова поведала гостье об азербайджанском законодательстве в области защиты прав женщин, о проделанной в этом направлении работе, о образовании женщин и об их плотном участии в общественной жизни нашей стране.
Вице-президент Федерального собрания Германии Катрин Гёринг-Эккардт поблагодарила за гостеприимство и искренний приём, подчеркнула заинтересованность своей страны в развитии двусторонних связей и охарактеризовала Азербайджан в качестве её важного партнёра в экономике и энергетике.
Г-жа Гёринг-Эккардт также поделилась своими соображениями об усилении межпарламентских связей, в том числе, взаимодействия между группами межпарламентской дружбы, а также об экспорте азербайджанского газа в Европу и сотрудничестве с нашей страной в сферах образования и культуры.
Во встрече также принимали участия, кроме всех прочих, глава рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Германия Нурлан Гасанов, азербайджанский посол в Берлине Рамин Гасанов и германский временный поверенный в делах в Баку Хайко Шварц.