https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_4e57535a2c0bacb643b6743e3_o.jpg
Fevralın 7-də keçirilən növbədənkənar Prezident seçkilərində türk dövlətlərində müvəqqəti yaşayan Azərbaycan vətəndaşları da fəal iştirak edib.
Seçki prosesi və xaricdəki Azərbaycan vətəndaşlarının səsvermədə iştirakı bu ölkələrin kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən geniş işıqlandırılıb.
Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərində 249 seçici qeydiyyatda olub. İlk saatlardan seçici aktivliyi müşahidə edilib.
Qırğız Respublikasının Bişkek şəhərindəki məntəqədə 88 seçici qeydiyyatda olub ki, onların da 60%-i saat 15:00-a qədər səsvermə hüququndan istifadə edib.
Qazaxıstanın Almatı şəhərində təşkil olunmuş məntəqədə 670 nəfər seçici qeydiyyat alınıb. Səhər saatlarından aktivlik müşahidə olunub.
Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində 564 seçicinin qeydiyyatda olduğu məntəqədə kəskin hava şəraitinə baxmayaraq, seçicilər aktivlik nümayiş etdirib.
Türkmənistanda yaşayan aktiv seçki hüquqlarına malik olan Azərbaycan vətəndaşları bu ölkədəki səfirliyimizdə yaradılan 48 saylı seçki məntəqəsində səs veriblər. Aşqabad şəhəri ilə yanaşı, ölkənin digər bölgələrində yaşayan vətəndaşlarımız da səsvermədə fəal iştirak ediblər. Səfirlikdən verilən məlumata görə, seçkilərdə seçicilərin 90 faizindən çoxunun məntəqəyə gələrək iştirak etdiyi məlum olub. Seçicilər Türkmənistandakı səfirliyimizdə ilk dəfə səsvermə üçün yaradılan şəraitə görə məmnun qaldıqlarını bildirib və məntəqə seçki komissiyasının işindən razılıqlarını diqqətə çatdırıblar.
Bütün bunlar soydaşlarımızın öz vətəndaşlıq borclarını dərk etdiklərini və Azərbaycandan kənarda yaşasalar da, vətəndaş məsuliyyəti hissini itirmədiklərini göstərir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_4e57535a2c0bacb643b6743e3_o.jpg
Граждане Азербайджана, временно проживающие в тюркских государствах, также приняли активное участие в проведенных 7 февраля внеочередных президентских выборах.
Процесс выборов и участие граждан Азербайджана за рубежом в голосовании широко освещались средствами массовой информации этих стран.
В городе Ташкент Республики Узбекистан были зарегистрированы 249 избирателей. С самого начала наблюдалась активность избирателей.
В участке города Бишкек Республики Кыргызстан были зарегистрированы 88 избирателей, из которых 60% до 15:00 воспользовались правом голоса.
В участке, организованном в казахстанском городе Алматы, зарегистрированы 670 избирателей. С утренних часов наблюдалась активность.
В участке столицы Казахстана Астаны, где зарегистрированы 564 избирателя, несмотря на неблагоприятные погодные условия, наблюдалась активность избирателей.
Проживающие в Туркменистане граждане Азербайджана, обладающие избирательным правом, проявили активность в избирательном участке номер 48, созданном в нашем посольстве в этой стране. Наряду с городом Ашгабад, активное участие в голосовании приняли наши граждане, проживающие в других регионах страны. Согласно переданному из посольства сообщению более 90 процентов избирателей пришли в участок и приняли участие в голосовании. Избиратели выразили удовлетворение впервые созданными в нашем посольстве в Туркменистане условиями, а также работой участковой избирательной комиссии.
Все это свидетельствует о том, что наши соотечественники осознают свой гражданский долг, и хотя проживают за пределами Азербайджана, не утратили чувства гражданской ответственности.