https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_763e8a959e7728bcc39e61a40_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Elmi fəaliyyətin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Coğrafiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti və Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun Beynəlxalq Münasibətlərin Məkan Təhlili Mərkəzinin direktoru İqor Okunev, elmi işçiləri Yevgeniya Zaxarova, Lidiya Jirnova, German Ostapenko və Müqayisəli politologiya kafedrasının baş elmi işçisi Marianna Şestakova arasında görüş keçirilib.
Görüşdə çıxış edən Coğrafiya fakültəsinin dekanı Məqsəd Qocamanov fakültənin strukturu, elmi-tədris fəaliyyəti haqqında məlumat verib, BDU-nun Rusiya universitetləri ilə əvvəlki dövrlərdən mövcud olan elmi-pedaqoji əlaqələrinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyinə toxunub. Qeyd edib ki, BDU xarici ölkə universitetləri ilə elmi-pedaqoji əlaqələrin qurulması, ikili diplom proqramlarının tətbiqi ilə kadr hazırlığına önəm verir. Bu baxımdan Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu ilə siyasi coğrafiya sahəsində mütəxəssis hazırlığı istiqamətində əməkdaşlıq uğurlu nəticələr verə bilər.
Sonra nümayəndə heyətinin rəhbəri, Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun Beynəlxalq Münasibətlərin Məkan Təhlili Mərkəzinin direktoru İqor Okunev rəhbərlik etdiyi qurumda Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin tapşırığı əsasında yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri haqqında görüş iştirakçılarını məlumatlandırıb. Hazırda dünyada mövcud olan geosiyasi vəziyyətin daimi təhlil edilməsində və diplomat hazırlığı işində sosial-iqtisadi coğrafiya və siyasi coğrafiyanın əhəmiyyətli olduğunu bildirib.
BDU-nun İqtisadi və sosial coğrafiya kafedrasının müdiri Çingiz İsmayılov, Azərbaycan coğrafiyası və coğrafiyanın tədrisi metodikası kafedrasının müdiri Saleh Nağıyev, Xarici ölkələrin iqtisadi-siyasi coğrafiyası və turizm kafedrasının müdiri Aydın İbrahimov, kafedranın dosenti İradə Əhmədova, Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun Müqayisəli politologiya kafedrasının baş elmi işçisi Marianna Şestakova çıxışlarında Siyasi coğrafiya fənninin tədrisinin önəmini vurğulayıb, birgə əməkdaşlıq istiqamətində təkliflərini səsləndiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_763e8a959e7728bcc39e61a40_o.jpg
Состоялась встреча сотрудников географического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) с сотрудниками Московского государственного института международных отношений (МГИМО) Игорем Окуневым, Евгенией Захаровой, Лидией Жирновой, Германом Остапенко и Марианной Шестаковой.
Выступая на встрече, декан географического факультета Мексед Годжаманов поделился информацией о структуре факультета, его научно-образовательной деятельности, а также коснулся важности развития связей БГУ с российскими вузами. Оратор отметил, что БГУ придает большое значение подготовке кадров, налаживая связи с зарубежными вузами и реализуя программы двойного диплома. В этой связи успешные результаты может принести сотрудничество с МГИМО в области подготовки специалистов по политической географии.
Затем глава делегации, директор Центра пространственного анализа международных отношений МГИМО Игорь Окунев проинформировал о научно-исследовательских работах, проводимых в учреждении на основании заказа Министерства иностранных дел России. Гость заявил, что социально-экономическая география и политическая география важны для постоянного анализа геополитической ситуации в мире и подготовки дипломатов.
На встрече также выступили заведующие кафедрами Чингиз Исмаилов, Салех Нагиев, Айдын Ибрагимов, доцент Ирада Ахмедова, старший научный сотрудник кафедры сравнительной политологии МГИМО Марианна Шестакова.