https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_2c60561c35647c77e30f8a409_o.jpg
Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solisti Urfan Cəfərov "American Protégé-2022” beynəlxalq vokal müsabiqəsinin qalibi olub.
Bu barədə məlumat müsabiqənin https://americanprotege.com saytında yerləşdirilib.
Nyu-York şəhərində baş tutan müsabiqədə 21 ölkənin – ABŞ, Azərbaycan, Avstriya, Kanada, Bosniya və Herseqovina, Çin, Danimarka, Honq-Konq, Hindistan, İndoneziya, İran, Yaponiya, Litva, Malayziya , Yeni Zelandiya, Sinqapur, Cənubi Koreya, Şri-Lanka, Tailand və Ermənistanın vokal ifaçıları iştirak ediblər.
Müsabiqə böyük rəqabət şəraitində özünü sınamaq istəyən müğənnilər üçün nəzərdə tutulub. Bu mövsümdə münsiflər heyəti üzvlərinin tələbələrinə müsabiqədə iştirak etmək icazəsi verilməyib.
Müsabiqədə ilk dəfə olaraq Azərbaycan təmsilçisi Urfan Cəfərov uğur qazanıb. 26 yaşlı soydaşımızın səsi və səhnə mədəniyyəti münsiflər heyətini heyran edib. Müsabiqənin müxtəlif kateqoriyalar üzrə qaliblərinə, o cümlədən Urfan Cəfərova “Karnegi Hall”da keçiriləcək qala-konsertdə iştirak etmək və bir solo-konsertlə çıxış etmək imkanı yaradılıb.
Qeyd edək ki, Urfan Cəfərov 2-5 dekabr 2021-ci il tarixlərində Ukraynanın Truskavets şəhərində keçirilən Müslüm Maqomayev adına IV Beynəlxalq vokalçılar müsabiqəsinin də qalibi olub. Həmin müsabiqə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin və Truskavets şəhər şurasının təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının məzunu Urfan Cəfərov xalq artisti, tanınmış vokal ifaçısı Xuraman Qasımovanın tələbəsi olub. Respublika və beynəlxalq müsabiqələr laureatı, gənc opera müğənniləri arasında Avropa çempionudur.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_2c60561c35647c77e30f8a409_o.jpg
Солист Aзербайджанского государственного академического театра оперы и балета Урфан Джафаров стал победителем международного вокального конкурса "American Protégé-2022”.
Информация об этом размещена на сайте конкурса https://americanprotege.com.
В мероприятии, состоявшемся в городе Нью-Йорк, принимали участие вокалисты из 20 стран – СШA, Aзербайджана, Aвстрии, Канады, Боснии и Герцеговины, Китая, Дании, Гонконга, Индии, Индонезии, Ирана, Японии, Литвы, Малайзии, Новой Зеландии, Сингапура, Южной Кореи, Шри-Ланки, Таиланда и Армении.
Конкурс предусмотрен для певцов, желающих попробовать себя в условиях жесткой конкуренции. B нынешнем сезоне студенты членов жюри не были допущены к участию в конкурсе.
Впервые на этом мероприятии успеха добился представитель Азербайджана Урфан Джафаров. Голос и сценическая культура нашего 26-летнего соотечественника восхитили жюри. Победителям конкурса в различных категориях, в том числе Урфану Джафарову, предоставлена возможность принять участие в гала-концерте, который состоится в “Karnegi Hall”, и выступить с сольным концертом.
Отметим, что Урфан Джафаров также стал победителем IV Международного конкурса вокалистов имени Муслима Магомаева, проведенного 2-5 декабря 2021 года в украинском городе Трускавец. Этот конкурс был организован Азербайджанским культурным центром имени Муслима Магомаева и Трускавецким городским советом при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой.
Выпускник Бакинской музыкальной академии Урфан Джафаров являлся студентом народной артистки, известной вокалистки Хураман Касимовой. Он – лауреат республиканских и международных конкурсов, чемпион Европы среди молодых оперных певцов.