https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e81f903a2fcb472b000e5a138_o.jpg
Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi Əlişir Nəvai adına Özbəkistan Milli Kitabxanası, Turan kitabxanası və Özbəkistanın vilayətlərində yerləşən 14 mərkəzi və aparıcı kitabxanalara Azərbaycana dair zəngin kitab kolleksiyası hədiyyə edib.
Əlişir Nəvai adına Özbəkistan Milli Kitabxanasına 30 nüsxə, Daşkənd, Xarəzm, Nəvai, Buxara, Səmərqənd, Kaşkadərya, Surxandərya, Cizzax, Sırdərya, Namanqan, Fərqanə, Əndican vilayət, Qaraqalpaqıstan Respublikası informasiya-kitabxana mərkəzi, habelə Səmərqənd şəhərindəki Puşkin adına Kitabxana-İnformasiya Mərkəzi, Kokand şəhərindəki Amiriy kitabxanası olmaqla hər bir kitabxanaya 20 adda, ümumilikdə isə 400 nüsxə kitab və elektron nəşr hədiyyə olunub.
Sözügedən kolleksiyada Azərbaycanın tarixinə, dövlətçiliyinə, mədəniyyətinə dair Azərbaycan, özbək və rus dillərində kitablar, “Azərbaycanca-Özbəkcə, Özbəkcə-Azərbaycanca” lüğət, danışıq kitabları, dərsliklər, elektron nəşrlər, habelə Ulu Öndərin nitqindən simvolik olaraq seçilmiş 100 sitatdan ibarət “Heydər Əliyev – 100 kəlam” adlı üçdilli nəşr, Özbəkistanda Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə 5 dildə nəşr edilmiş “Şuşa Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adlı ensiklopedik nəşr, Özbək dilində “Туркий давлатлар бирлиги”, “Kitobi Dada Qorqud”, “Azərbaycan və Özbək atalar sözləri, Maqollar”, Azərbaycan klassiklərinin əsərləri, müasir Azərbaycan ədəbiyyatına dair nəşrlər də yer alıb.
Cari ilin 31 yanvar tarixində Azərbaycana dair zəngin kitab kolleksiyası Özbəkistanın regionlarındakı 14 mərkəzi kitabxanaya çatdırılması məqsədilə Əlişir Nəvai adına Özbəkistan Milli Kitabxanasına təqdim olunub.
Qeyd edək ki, hədiyyə nəşrlərin Özbəkistan Milli Kitabxanasında sərgisi təşkil olunub və sözügedən kitabxanalara göndərilməsi məqsədi ilə Milli Kitabxanaya təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e81f903a2fcb472b000e5a138_o.jpg
Азербайджанский Культурный Центр имени Гейдара Алиева в Узбекистане подарил богатую коллекцию книг об Азербайджане Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои, библиотеке Турон и 14 Центральным и ведущим библиотекам, расположенным в провинциях Узбекистана.
Было подарено 30 экземпляров Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои, Информационно-библиотечным Центрам Ташкента, Хорезма, Навои, Бухары, Самарканда, Кашкадарьи, Сурхандарьи, Джизака, Сырдарьи, Намангана, Ферганы, Андижанской области, Республики Каракалпакстан, библиотеке Амирий города Коканд, а также Информационно-библиотечному Центру имени Пушкина в городе Самарканд. Каждой библиотеке, было передано по 20 наименований книг и электронных изданий, в общей сложности 400 экземпляров.
В данной коллекции представлены книги по истории, государственности, культуре Азербайджана на азербайджанском, узбекском и русском языках, “Азербайджано-узбекский, узбекско-азербайджанский” словарь, разговорники, учебники, электронные издания, а также книги “Гейдар Алиев – 100 цитат”, энциклопедическое издание “Шуша-культурная столица Тюркского мира", изданное на 5 языках по проекту Азербайджанского Культурного Центра в Узбекистане, “Туркий давлатлар бирлиги”, “Китаби Дада Горгуд”, “Азербайджанские и узбекские пословицы” на узбекском языке, произведения азербайджанских классиков, публикаций по современной азербайджанской литературе.
Богатая коллекция книг об Азербайджане была передана в Национальную библиотеку Узбекистана имени Алишера Навои для доставки в 14 центральных библиотек регионов Узбекистана.
Отметим, что подарочные издания были выставлены в Национальной библиотеке Узбекистана и переданы в Национальную библиотеку для отправки в указанные библиотеки.