https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_0cfe1d0b5f61827f1428c34cd_o.jpg
Azərbaycan-İsrail Beynəlxalq Assosiasiyası (AZİZ) nəzdində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru, diasporumuzun fəal üzvlərindən biri Yeganə Salman Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində olub.
Muzeyin icraçı direktoru Fərhad Cabbarovla görüşən Yeganə Salman ötçən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində Azərbaycandan İsrailə köçən bir soydaşımız tərəfindən aparılan tarixi artefaktı – saxsı badyanı muzeyə hədiyyə edib.
Xocalı-Gədəbəy mədəniyyətinə (e.ə. II minilliyin sonu-I minilliyin əvvələri) aid olan bu badyanın muzeyin zəngin arxeoloji kolleksiyasında yer alacağını deyən F.Cabbarov Azərbaycanın qədim tarixinin bir parçası olan eksponatın Vətənə qaytardığına görə Yeganə xanıma öz təşəkkürünü bildirib və İsraildə Azərbaycan mədəniyyətinin tanıdılması üçün gördüyü işlərdə ona uğurlar arzulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-07/_innews_0cfe1d0b5f61827f1428c34cd_o.jpg
Национальный музей истории Азербайджана посетила директор Азербайджанского Культурного Центра при Международной Ассоциации Азербайджан-Израиль (АЗИЗ), один из активных деятелей нашей диаспоры Егяна Сальман.
Во время встречи с исполнительным директором Фархадом Джаббаровым Е.Сальман передала в дар музею глиняную бадью – исторический артефакт, вывезенный в начале 90-х гг. прошлого века одним из наших соотечественников, переехавших из Азербайджана в Израиль.
Ф.Джаббаров отметил, что эта бадья, относящаяся к Ходжалы-Гедабекской культуре (конец II-начало I тыс. до н.э.), займет место в богатейшей археологической коллекции музея. Он также выразил благодарность Егяне ханым за то, что она вернула на родину экспонат, являющийся часть древней истории Азербайджана, а также пожелал ей успехов в деле популяризации азербайджанской культуры в Израиле.