https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e3aac3211310bbce31c59cde7_o.jpg
1-2 fevralda İsveçrənin paytaxtı Bern şəhərində Ümumdünya Poçt İttifaqının (ÜPİ) 150 illik yubileyi münasibətilə silsilə tədbirlər keçirilib.
Əlamətdar tədbirlərdə iştirak edən ÜPİ-yə üzv ölkələrin poçt operatorları poçt xidmətlərinin tarixi ilə tanış olmaq imkanı əldə ediblər.
“Azərpoçt” MMC-nin təşəbbüsü ilə ÜPİ-nin 150 illiyi münasibətilə hazırlanmış xatirə markası 1 fevralda Ümumdünya Poçt İttifaqının Beynəlxalq Bürosunun baş direktoru Masahiko Metokinin və Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyası və Lixtenşteyn Knyazlığındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Fuad İsgəndərovun iştirakı ilə möhürlənib və dövriyyəyə buraxılıb. Bu tədbirin gedişatında möhürlənən yeganə marka Azərbaycan markası olub.
Masahiko Metoki bu təşəbbüsə görə Azərbaycan tərəfinə dərin təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, sözügedən poçt markası artıq həm də ÜPİ-nin tarixinin bir hissəsidir.
Qonaqlara hədiyyə qismində markalı bukletlər təqdim olunub və “İlk gün” möhüründən istifadə imkanı yaradılıb.
Tədbirdə “Azərpoçt” MMC-nin İdarə Heyətinin üzvü Xəyyam Əlizadə və Marka şöbəsinin müdiri Sitarə Hüseynova da iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, 1874-cü ildə əsası qoyulmuş və qərargahı Berndə yerləşən Ümumdünya Poçt İttifaqı dünyanın ikinci ən qədim beynəlxalq təşkilatıdır və poçt sektoru iştirakçıları arasında əməkdaşlıq üçün əsas platforma rolunu oynayır.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_e3aac3211310bbce31c59cde7_o.jpg
Памятная марка, изготовленная по случаю 150-летия Всемирного почтового союза (ВПС) по инициативе ООО «Азерпочт», была погашена и введена в обращение 1 февраля. В мероприятии приняли участии генеральный директор ВПС Масахико Метоки и чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Швейцарской Конфедерации и Княжестве Лихтенштейн Фуад Искендеров.
1-2 февраля в Берне (Швейцария) прошел цикл мероприятий по случаю 150-летия Всемирного почтового союза. Почтовые операторы стран-членов ВПС, принявшие участие в знаменательных мероприятиях, получили возможность ознакомиться с историей почтовых услуг.
Азербайджанская марка была единственной, погашенной в ходе этого мероприятия.
Масахико Метоки выразил азербайджанской стороне глубокую благодарность за эту инициативу. Он отметил, что данная почтовая марка уже является частью истории ВПС.
В качестве подарков гостям были вручены буклеты с маркой и предоставлена возможность использовать штемпель первого дня.
В мероприятии также приняли участие член правления ООО «Азерпочт» Хайям Ализаде и заведующая отделом почты Ситара Гусейнова.
Отметим, что Всемирный почтовый союз, основанный в 1874 году со штаб- квартирой в Берне, является второй старейшей международной организацией в мире и служит основной платформой сотрудничества между участниками почтового сектора.