https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_1b5808f16715256847dc6dcc1_o.jpg
“SOCAR Capital” şirkətindən verilən məlumata əsasən, nominal qiyməti 1000 ABŞ dolları, tədavül müddəti 5 il, illik gəlirliliyi 4,5% olan və faizləri rüblük qrafiklər əsasında ödənilən SOCAR İstiqrazlarının 9-cu faiz ödənişi 1 fevral 2024-cü il tarixində istiqraz sahiblərinin hesablarına köçürülüb.
Bakı Fond Birjasında yerləşdirildiyi 3 illik müddət ərzində ən çox investisiya edilən qiymətli kağıza çevrilmiş SOCAR İstiqrazları 9-cu kupon ödənişi nəticəsində sahiblərinə 1 milyon 125 min ABŞ dolları gəlir qazandırıb. Bununla da, istiqraz sahiblərinin ümumi qazancı 10 milyon 125 min ABŞ dollarına yüksəlib. (5 ilin yekununda toplam kupon gəliri 22,5 milyon ABŞ dolları təşkil edəcəkdir.)
Təkrar bazar əməliyyatları həcminin 40 milyon ABŞ dollarına çatması, bağlanmış əqd sayının 700-ə yüksəlməsi və ən çox ticarət olunan korporativ maliyyə aləti statusunu davam etdirməsi SOCAR İstiqrazlarına olan yüksək tələbatın göstəriciləridir.
1 və 5 saylı “ASAN xidmət” mərkəzləri və Azərbaycanda qeydiyyatdan keçmiş investisiya şirkətlərindən əldə edilməsi mümkün olan SOCAR İstiqrazları yüksək likvidliyə malikdir və qiyməti heç vaxt nominal dəyərindən (1000 ABŞ dolları) aşağı enməyib.
SOCAR İstiqrazlarının növbəti kupon ödənişi 1 may 2024-cü il tarixində baş tutacaq.
Əlavə məlumat üçün *1999 çağrı nömrəsi ilə əlaqə saxlaya və socarcapital.az, socaristiqraz.az veb-saytlarına müraciət edə bilərsiniz.
Xatırlatmaq istərdik ki, SOCAR İstiqrazları ilə bağlı rəsmi məlumatlar yalnız 1-5 saylı “ASAN xidmət” mərkəzləri, ölkəmizdə qeydiyyatdan keçən investisiya şirkətləri, yuxarıda qeyd olunan çağrı nömrəsi və rəsmi veb-saytlardan əldə edilə bilər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_1b5808f16715256847dc6dcc1_o.jpg
According to the SOCAR Capital Company, the 9th coupon payment on SOCAR bonds was credited to the bond holders’ accounts on 1 February 2024. SOCAR bonds have a par value of $1,000, maturity of 5 years, and 4.5 % coupon rate paid quarterly basis.
As a result of the ninth coupon payment, new SOCAR bonds, which have become the most in-demand securities for the 3-year period of their public offering on the Baku Stock Exchange, brought $1.125 million of income to bond holders. The total income of bond holders earned to the date, therefore, reached $10,125,000 (at the end of the 5-year period, the total income will be 22.5 million US dollars).
Strong demand for these bonds are reflected in the numbers, as the volume of operations in the secondary market has reached $40 million and the number of transactions has increased to 700.
SOCAR bonds, which can be subscribed in SOCAR bond kiosks created in ASAN Service centers No 1 and 5 as well as in investment companies registered in Azerbaijan, are highly liquid and their price never drops below the par value ($1000).
The next coupon payment on SOCAR bonds will take place on 1 May 2024.
It should be noted that official information on SOCAR bonds is available only in ASAN Service centers No 1-5, investment companies registered in our country as well as by phone number and on the websites mentioned above.