https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_f5a826d5ab9a6034352bba5f3_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycana rəsmi səfərə gələn Çex Respublikası Parlamenti Deputatlar Palatasının sədri Marketa Pekarova Adamovanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşdə Fransanın Azərbaycana qarşı davranışlarını kəskin tənqid edib. O, diqqətə çatdırıb ki, Fransa Cənubi Qafqazda sülhün əldə olunmasını istəmir və Ermənistanı silahla təmin edir. Bu, sülhə xidmət etməyən və yeni münaqişəni alovlandırmaq niyyətində olan yanaşmadır.
Spiker həmçinin qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb ki, məhz Azərbaycan işğal siyasətinin qurbanı olmağına baxmayaraq Ermənistana beynəlxalq hüququn 5 prinsipi əsasında sülh sazişi imzalamağı təklif edib. Lakin münaqişənin başa çatmasından 3 il ötməsinə baxmayaraq, Ermənistan hələ də sülh müqaviləsini imzalamaqdan yayınır, üzərinə götürdüyü öhdəliklərinin icrasını ləngidir. Milli Məclisin sədri Azərbaycanın bütün ölkələrin ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşdığını, özünün də ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hörmətlə yanaşılmasını tələb etdiyini bildirib. Bununla belə o, diqqətə çatdırıb ki, Ermənistanın Konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları əksini tapır.

Sahiba Gafarova: France Does Not Want Peace in the South Caucasus
Sahiba Gafarova: France Does Not Want Peace in the South Caucasus Sahiba Gafarova: France Does Not Want Peace in the South Caucasus
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova subjected France’s conduct towards Azerbaijan to stern criticism at her meeting with the delegation led by the Chair of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic Markéta Pekarová Adamová who are in Azerbaijan on an official visit. France does not want peace in the South Caucasus and supplied Armenia with weapons. Such an approach does not serve peace but, rather, aims to instigate a new conflict, Mrs Gafarova pointed out.
Mrs Gafarova also let Mrs Pekarová Adamová know that it was Azerbaijan which, despite having fallen victim to a policy of occupation, had invited Armenia to sign a peace treaty to be based on the 5 principles of the international law. However, Armenia has to date been evading the signing of a peace treaty and delaying the execution of the obligations it assumed – even though the conflict was over 3 years ago. The Speaker of the Milli Majlis spoke of Azerbaijan’s respectful attitude to the territorial integrity of all the countries and added that Azerbaijan also insisted on a respectful attitude towards her own territorial integrity and sovereignty. However, there are territorial claims directed against Azerbaijan in the Constitution and other legislative acts of Armenia.