https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_f5a826d5ab9a6034352bba5f3_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycana rəsmi səfərə gələn Çex Respublikası Parlamenti Deputatlar Palatasının sədri Marketa Pekarova Adamovanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşdə Fransanın Azərbaycana qarşı davranışlarını kəskin tənqid edib. O, diqqətə çatdırıb ki, Fransa Cənubi Qafqazda sülhün əldə olunmasını istəmir və Ermənistanı silahla təmin edir. Bu, sülhə xidmət etməyən və yeni münaqişəni alovlandırmaq niyyətində olan yanaşmadır.
Spiker həmçinin qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb ki, məhz Azərbaycan işğal siyasətinin qurbanı olmağına baxmayaraq Ermənistana beynəlxalq hüququn 5 prinsipi əsasında sülh sazişi imzalamağı təklif edib. Lakin münaqişənin başa çatmasından 3 il ötməsinə baxmayaraq, Ermənistan hələ də sülh müqaviləsini imzalamaqdan yayınır, üzərinə götürdüyü öhdəliklərinin icrasını ləngidir. Milli Məclisin sədri Azərbaycanın bütün ölkələrin ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşdığını, özünün də ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hörmətlə yanaşılmasını tələb etdiyini bildirib. Bununla belə o, diqqətə çatdırıb ki, Ermənistanın Konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları əksini tapır.

Сагиба Гафарова: «Франция не желает достижения мира на Южном Кавказе» Сагиба Гафарова: «Франция не желает достижения мира на Южном Кавказе»
На встрече с прибывшей в Азербайджан с официальным визитом делегации под руководством председателя Палаты депутатов парламента Чешской Республики Маркеты Пекаровой Адамовой спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова подвергла суровой критике поведение Франции в отношении Азербайджана. Франция не желает достижения мира на Южном Кавказе и снабжает Армению оружием. Подобный подход не служит миру, а направлен на разжигание нового конфликта, заявила г-жа Гафарова.
Спикер также довела до сведения собеседницы, что именно Азербайджан, несмотря на то, что он был жертвой оккупационной политики, предложил Армении подписание мирного договора с основой на 5 принципах международного права. Однако Армения до сих пор уклоняется от подписания мирного договора и затягивает выполнение взятых на себя обязательств, хотя с завершения конфликта минуло 3 года. Председатель Милли Меджлиса говорила об уважительном отношении Азербайджана к территориальной целостности всех стран и о том, что Азербайджан также требует уважительного подхода к своей территориальной целостности и к своему суверенитету. Однако в конституции и прочих законодательных актах Армении отражены территориальные претензии к Азербайджану.