"Baku Decides Gənclərin I İqlim Danışıqları" adlı beynəlxalq konfransının iştirakçıları Bakı Limanına səfər edib
"Baku Decides Gənclərin I İqlim Danışıqları" adlı beynəlxalq konfransının iştirakçıları Bakı Limanına səfər edib "Baku Decides Gənclərin I İqlim Danışıqları" adlı beynəlxalq konfransının iştirakçıları Bakı Limanına səfər edib
Bu gün Bakı Limanında qonaq olan "Baku Decides Gənclərin I İqlim Danışıqları" konfransının gənc ekspertlər və rəsmilərdən ibarət 60 iştirakçısına, regionun ilk “Yaşıl Liman”-olan Bakı Limanı haqqında geniş məlumat verilib.
Görüşün iştirakçıları Bakı Limanının strateji yerləşmə mövqeyi, burada tətbiq edilən ən son texnoloji yeniliklər, ətraf mühitin qorunması və inkişaf etdiirilməsi üçün icra edilən geniştərkibli ekoloji layihələr haqqında məlumat əldə ediblər.
Eyni zamanda qonaqlar limanının tarixi, inkişaf mərhələləri, ölkə iqtisadiyyatındakı rolu barədə informasiya toplayıb, terminallardakı iş prosesini izləyib və onları maraqlandıran suallara cavab tapıblar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi təşkilatçılığı ilə 29 yanvar – 1 fevral tarixi aralığında keçirilən beynəlxalq festivalda Türkiyə, ABŞ, İngiltərə, Moldova, Rusiya bir sıra digər ölkələrdən nümayəndələr təmsil olunur. Bu platforma ətraf mühit, ekologiya, kənd təsərrüfatı, enerji və iqlim dəyişiklikləri sahələrində fəaliyyət göstərən yerli, xarici dövlət qurumları və qeyri-hökumət təşkilatların nümayəndələrini bir araya gətirərək faydalı müzakirələrin aparılması üçün effektiv imkan təqdim edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_a133e06e358d41ef510f3269d_o.jpg
Today, 60 participants of the “Baku Decides: 1st Youth Climate Negotiations“ conference, consisting of young experts and officials, were given information about the Port of Baku, the first “Green Port” of the region.
The participants of the meeting were informed about the strategic location of the Port of Baku, the latest technological innovations applied in the port, and the comprehensive environmental projects implemented for the protection and development of the environment.
At the same time, the guests were given information about the port's history, its stages of development, and its role in the country's economy. Afterwards, the guests got acquainted with the work process at the terminals and received answers to their questions.
It should be noted that representatives from Türkiye, USA, England, Moldova, Russia and several other countries are represented at the international conference organized by the Ministry of Youth and Sports between January 29 and February 1. This platform brings together representatives of local and foreign government institutions and non-governmental organizations operating in the fields of environment, ecology, agriculture, energy and climate change, providing an effective opportunity for useful discussions.