https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_a934e038cca487b6640397354_o.jpg
2023-cü ildə ölkənin aparıcı korporativ bankı olan “PAŞA Bank”ın daha bir 3 illik inkişaf strategiyası yekunlaşdı. “PAŞA Bank”ın Baş icraçı direktoru və İdarə heyətinin sədri Cavid Quliyevlə bankın biznesin inkişafı sahəsində əldə etdiyi uğurlar və onların Azərbaycan iqtisadiyyatının nailiyyətlərinə necə təsir etməsi barədə danışmaq qərarına gəldik.
Qeyri-neft sektorunun inkişafı "PAŞA Bank"ın əsas prioriteti kimi
“PAŞA Bank”ın 2023-cü il üzrə fəaliyyətinin nəticələri ilə bağlı dərc etdiyi maliyyə hesabatlarına əsasən, Bank biznesin bütün sahələrində, o cümlədən korporativ sektor, kiçik və orta biznes sektoru üçün kredit vəsaitlərinin ayrılması, eləcə də aktivlərin artırılması, nağdsız dövriyyə və s. üzrə əsaslı göstəricilərə nail olub. Beləliklə, 2023-cü ilin yekunlarına əsasən, “PAŞA Bank”ın aktivləri 8,65 milyard manata qədər artıb, xalis mənfəət isə rekord həcm - 199,2 milyon manat təşkil edib.
“PAŞA Bank”ın əldə etdiyi uğurları şərh edən Cavid Quliyev qeyd edir ki, bu cür nəticələr 2023-cü ildə Azərbaycan iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafı, xüsusilə real sektorun inkişafına bağlıdır. Beləliklə, "PAŞA Bank"da korporativ və KOS müştərilərinin ümumi sayı ötən ilə nisbətən 13% artıb. 2023-cü ilin sonunda verilmiş biznes kreditlərinin portfeli isə 2,69 milyard manat həcmində olan rekord həddini ötüb.
"İqtisadiyyatın qeyri-neft seqmentinin inkişafına fəal diqqət yetirən Azərbaycanın aparıcı korporativ maliyyə institutu olaraq, Bank real sektorun uğurlu inkişafında birbaşa iştirak etmək imkanına malikdir. Qeyd edək ki, “PAŞA Bank”a daxil olan ödənişlərin ümumi səviyyəsi 4 milyard manat artaraq 2023-cü ildə 54,5 milyard manat təşkil edib. POS-terminallar vasitəsilə nağdsız dövriyyənin artması hesabına təxminən 1,4 milyard manat artım baş verib. Bu, iqtisadiyyatın şəffaflaşdırılması və ölkədə maliyyə resurslarının dövriyyəsinin şəffaflığının artırılması məqsədilə bazar tənzimləyicilərinin həyata keçirdiyi uğurlu tədbirlərin birbaşa nəticəsidir", - deyə Cavid Quliyev vurğulayıb.
Müştərilərin və beynəlxalq ekspertlərin “PAŞA Bank”a etibarı
2023-cü ildə də bazar həyata keçirilən islahatlara müsbət cavab verməyə davam etdi. Bu islahatlar iqtisadiyyatın əsas seqmentlərinin inkişafının dayanıqlığını artırır və Azərbaycanda biznes mühitini yaxşılaşdırır.
Cavid Quliyevin sözlərinə görə, Bankın fəaliyyətinin uğurlu inkişafı və kapitallaşma səviyyəsinin artması həm iri layihələrin maliyyələşdirilməsinə, həm də kiçik və orta biznesin inkişafına dəstək göstərmək qabiliyyətinə gətirib çıxarır. Ölkənin ən böyük korporativ bankı olan “PAŞA Bank” da öz növbəsində potensial riskləri diqqətlə izləyir, təhlil edir və onları bütün portfel səviyyəsində peşəkar şəkildə idarə edir. “PAŞA Bank” iqtisadiyyatın real sektorunun etibarlı maliyyə tərəfdaşı kimi çıxış edərək daim kredit, bazar, əməliyyat, informasiya və kibertəhlükəsizlik risklərinin idarə edilməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərir və bunun aktuallığı dünyadakı geosiyasi risklər fonunda artır.
"Bütün bunları nəzərə alaraq, “PAŞA Bank”ın beynəlxalq reytinqinin 2023-cü ildə SP Rating tərəfindən “BB-“ səviyyəsinə yüksəldilməsi seçdiyimiz biznes strategiyasının uğurlu olduğunun daha bir sübutudur. Detallara varmadan vurğulamaq istəyirəm ki, bu reytinq Azərbaycanda özəl banklar arasında ən yüksək reytinqlərdən biridir. Bu yüksək reytinq təkcə “PAŞA Bank”ın sabit maliyyə mövqeyinin deyil, həm də tətbiq etdiyimiz biznes fəlsəfəsinin düzgün seçilməsinin təsdiqidir. Bunu müştərilərin və hüquqi şəxslərin artan etibarı da təsdiqləyir. Bu, bizim üçün uğurlu inkişafın bariz göstəricisidir", - Quliyev bildirib.
“PAŞA Bank”ın əsas dəyəri onun insan kapitalıdır
"PAŞA Bank"ın İdarə Heyətinin sədri bildirir ki, onun başçılıq etdiyi maliyyə qurumunun əsas fəaliyyət göstəriciləri vacib olsa da, təşkilatı yeni zirvələrə aparmaq üçün liderlik edən “PAŞA Bank” işçiləri şirkətin ən vacib dəyəridir.
“Bankın təsisçilərinin əsas məqsədi Bankın təkcə yerli deyil, həm də beynəlxalq bazarlarda uğurlu rəqabət aparmaq imkanını təmin edəcək istedadlı azərbaycanlı mütəxəssislərdən ibarət güclü komanda toplamaq idi. Bütün bu illər ərzində birgə komanda səyləri nəticəsində qarşıya qoyulan məqsədə uğurla nail olunub – “PAŞA Bank” sistem əhəmiyyətli maliyyə institutuna, real sektorun təkcə Azərbaycanda deyil, həm də regional miqyasda etibarlı tərəfdaşına çevrilib. Əminəm ki, 2024-cü ildə ölkə iqtisadiyyatının, qeyri-neft sektorunun və bütövlükdə cəmiyyətin daha uğurlu inkişafına əhəmiyyətli töhfə verə biləcəyik”, - Cavid Quliyev bildirib.
Qeyd: “PAŞA Bank”ın fəaliyyətinə dair rəqəmlər, 2023-cü ilin audit olunmamış hesabatlarından götürülmüşdür.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_a934e038cca487b6640397354_o.jpg
В 2023 году подошла к концу очередная трехлетняя стратегия развития ведущего корпоративного банка страны - PASHA Bank. О том, каких успехов достиг Банк в развитии бизнеса, как они отразились на достижениях экономики Азербайджана, мы решили поговорить с главным исполнительным директором и председателем правления PASHA Bank Джавидом Гулиевым.
Развитие ненефтяного сектора как основной приоритет PASHA Bank
Согласно опубликованным PASHA Bank финансовым отчетам по итогам деятельности за 2023 год, Банк достиг внушительных показателей практически по всем направлениям бизнеса, в том числе в кредитовании корпоративного сектора, сектора малого и среднего предпринимательства, а также в наращивании активов, объемов безналичных оборотов и пр. Так, по итогам 2023 года активы PASHA Bank выросли до 8,65 млрд манатов, а чистая прибыль составила рекордные 199,2 млн манатов.
Комментируя достигнутые успехи PASHA Bank, Джавид Гулиев отмечает, что подобные результаты стали возможны благодаря устойчивому росту экономики Азербайджана в 2023 году, в частности – развитию реального сектора. Так, общее количество корпоративных клиентов и клиентов сектора МСБ в PASHA Bank увеличилось по сравнению с прошлым годом на 13%, а портфель выданных бизнес-кредитов по итогам 2023 года преодолели рекордную планку в 2.69 млрд. манатов.
«Будучи ведущим корпоративным финансовым институтом Азербайджана, активно сфокусированным на развитие ненефтяного сегмента экономики, Банк имеет возможность быть напрямую вовлеченным в успешное развитие реального сектора. Так, например, общий уровень платежей PASHA Bank вырос на 4 млрд. манатов, составив в 2023 году 54.5 млрд. манатов. Порядка 1,4 млрд. роста пришлось на долю увеличения безналичных оборота посредством POS-терминалов, что является прямым следствием проводимых регуляторами рынка успешных мероприятий, направленных на обеление экономики и повышение прозрачности оборота финансовых средств в стране”, - отмечает Джавид Гулиев.
Доверие клиентов и международных экспертов к PASHA Bank
В 2023 году рынок продолжил позитивно реагировать на экономические реформы, которые повышают стабильность развития ключевых сегментов экономики, улучшают бизнес-климат в Азербайджане.
По словам Джавида Гулиева, успешное развитие деятельности и увеличение уровня капитализации Банка приводит к способности финансировать как крупные проекты, так и помогать развитию малого и среднего бизнеса. Являясь крупнейшим корпоративным банком страны, PASHA Bank в свою очередь также внимательно следит и анализирует потенциально возможные риски и профессионально управляет ими на уровне всего портфеля. Выступая в качестве надежного финансового партнера реального сектора экономики, PASHA Bank постоянно работает над улучшением системы управления кредитными, рыночными, операционными, информационными рисками и кибер-безопасностью, актуальность чего растет на фоне геополитических рисков в мире.
«Учитывая всё это, повышение PASHA Bank в 2023 году международного рейтинга до отметки BB- со стороны SP Rating является дополнительным свидетельством успешности выбранной нами бизнес-стратегии. Не углубляясь в детали, хочу подчеркнуть, что данный рейтинг является одним из самых высоких среди частных банков Азербайджана. Рейтинг столь высокой для наших банков категории является дополнительным подтверждением не только устойчивой финансовой позиции PASHA Bank, но и подтверждением правильного выбора в применяемых нами бизнес-практиках. Это также подтверждается растущим доверием со стороны клиентов и заинтересованных сторон, что является для нас четким показателем успешного развития", - говорит Дж. Гулиев.
Главная ценность PASHA Bank – его человеческий капитал
Председатель правления PASHA Bank прямо заявляет, что хоть и абсолютные показатели деятельности возглавляемого им финансового института важны, коллектив PASHA Bank, который и ведет организацию к достижению новых высот, является самой важной ценностью компании.
«Собрать сильный коллектив из талантливых азербайджанских специалистов, которые обеспечил бы Банку возможность успешно конкурировать не только на местном, но и международных рынках - это было главной целью учредителей Банка. За все эти годы совместных командных усилий, цель была успешно достигнута - PASHA Bank стал системообразующим финансовым институтом, надежным партнером реального сектора не только в Азербайджане, но и в региональном масштабе. Уверен, что в 2024 году мы сумеем внести еще более весомый вклад в дальнейшее успешное развитие экономики страны, ненефтяного сектора и общества в целом", - подытожил Джавид Гулиев.