https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_9d11adcbbd82092b79389e5ef_o.jpg
“No More Ransom” təşəbbüsü çərçivəsində “Kaspersky”nin pulsuz deşifrə alətləri beş il ərzində 360000 dəfədən çox yüklənib. Hazırda onların köməyi ilə 39 fidyə proqramı ailəsi tərəfindən kilidlənmiş faylların şifrəsini açmaq mümkündür.
Fidyə proqramı istifadəçi məlumatlarını şifrələyən, onu sahibi üçün əlçatmaz edən və onun kilidini açmaq üçün fidyə tələb edən zərərli proqramdır. Təcavüzkarlar bu cür proqramların yeni versiyalarını inanılmaz sürətlə inkişaf etdirirlər. Belə ki, 2022-ci ilin noyabrından 2023-cü ilin oktyabrına qədər “Kaspersky” tərəfindən 23364 fidyə proqramı modifikasiyası müəyyən edilib və bu cür zərərli proqramların 43 yeni ailəsi aşkar edilib.
“Kaspersky” 2016-cı ildə Europol və Hollandiya polisinin iştirakı ilə başladılan fidyə proqramları ilə mübarizə təşəbbüsü “No More Ransom”un təsisçi tərəfdaşlarından biridir. Təşəbbüsün iştirakçıları fidyə proqramlarının hücumları ilə bağlı risklər və onlara qarşı mübarizə aparmaq üçün ən yaxşı təcrübələr haqqında danışaraq deşifrə alətləri hazırlayırlar. 2023-cü ilin mart ayında “Kaspersky” əvvəllər sızdırılmış “Conti” proqramının koduna əsaslanan fidyə proqramı modifikasiyalarının qurbanlarına kömək etmək üçün deşifrə alətinin yeni versiyasını buraxıb.
“Kibertəhdidlər inkişaf etdikcə, dövlət və özəl təşkilatlar arasında əməkdaşlığın əhəmiyyəti daha da artır. “No More Ransom” layihəsi və https://noransom.kaspersky.com/ru/ saytı kollektiv səylərin vəziyyəti yaxşılığa doğru necə dəyişdirə biləcəyinə nümunədir. Biz qəti şəkildə tövsiyə edirik ki, bu cür zərərli proqramların qurbanı olmuş insanlar və şirkətlər fidyə ödəməsinlər, əvəzində qiymətli fayllara girişi bərpa etmək üçün pulsuz vasitələrdən istifadə etsinlər”, - deyə “Kaspersky”nin hökumətlə əlaqələr üzrə direktoru Yuliya Şlıçkova qeyd edir.
Fidyə proqramları ilə mübarizə, həmçinin “No More Ransom” təşəbbüsü haqqında daha çox məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz. “Kaspersky”nin məlumatlara girişi bərpa üçün alətləri bu səhifədə mövcuddur: https://noransom.kaspersky.com.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_9d11adcbbd82092b79389e5ef_o.jpg
Бесплатные инструменты «Лаборатории Касперского» для дешифровки, доступные в рамках инициативы No More Ransom, были скачаны более 360 тысяч раз за пять лет. На данный момент с их помощью можно расшифровать файлы, заблокированные 39 семействами программ-вымогателей.
Программы-вымогатели — это вредоносное программное обеспечение, которое шифрует данные пользователя, делая их недоступными для владельца, и требует выкуп за разблокировку. Злоумышленники разрабатывают новые версии программ-вымогателей с огромной скоростью. Так, с ноября 2022 года по октябрь 2023 года «Лаборатория Касперского» выявила 23 364 модификации шифровальщиков и обнаружила 43 новых семейства таких зловредов.
«Лаборатория Касперского» — один из партнёров-основателей инициативы по борьбе с программами-шифровальщиками No More Ransom, которая была запущена в 2016 году при участии Европола и полиции Нидерландов. Участники инициативы разрабатывают инструменты для дешифровки, рассказывают о рисках, связанных с атаками программ-вымогателей, и о лучших практиках для противодействия им. В марте 2023 года «Лаборатория Касперского» выпустила новую версию инструмента для дешифровки в помощь жертвам модификации программы-вымогателя, основанной на утекшем ранее коде программы Conti.
«По мере развития киберугроз необходимость сотрудничества между государственными и частными организациями становится всё более острой. Проект No More Ransom и сайт https://noransom.kaspersky.com/ru/ — это примеры того, как коллективные усилия могут менять ситуацию к лучшему. Мы настоятельно рекомендуем людям и компаниям, ставшим жертвам таких зловредов, не платить выкуп, а использовать бесплатные инструменты для восстановления доступа к ценным файлам», — комментирует Юлия Шлычкова, директор «Лаборатории Касперского» по связям с государственными органами.
Узнать подробнее о том, как бороться с программами-вымогателями, а также прочитать больше об инициативе No More Ransom можно на сайте. Инструменты «Лаборатории Касперского» для восстановления доступа к данным находятся на странице https://noransom.kaspersky.com.