https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_d3c06bf8155b0265176728737_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 24-də ölkəmizdə səfərdə olan Özbəkistan Ali Məclisinin Qanunverici Palatası sədrinin birinci müavini Akmal Saidovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Özbəkistan nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan Milli Məclisin sədri, xalqlarımız arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyəsindən məmnunluğunu bildirib və qeyd edib ki, xalqlarımız dil, din, tarix, mənəvi cəhətdən oxşardırlar. Spiker, Özbəkistan nümayəndə heyətinin belə böyük və nüfuzlu tərkibdə ölkəmizə səfərinin də əlaqələrimizin yüksək səviyyəsinin daha bir göstəricisi olduğunu söyləyib.
Görüşdə qeyd olunub ki, Özbəkistanla Azərbaycan arasında siyasi, iqtisadi, mədəni-humanitar sahələrdə əməkdaşlıq dinamik inkişaf edir. Vurğulanıb ki, Azərbaycan və Özbəkistan müstəqil, inkişaf edən və özünü təmin edən ölkələrdir. Ölkə başçılarımız arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayan Milli Məclisin sədri deyib ki, onlar eyni baxışlara malik böyük dövlət xadimləridir. Onlar öz xalqlarının daha da inkişafına, tərəqqisinə xidmət edirlər. Spiker hər iki ölkə prezidentlərinin qarşılıqlı səfərlərinin xüsusi əhəmiyyətini qeyd edib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri parlamentlərarası əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində görülən işlərdən söhbət açaraq, qanunverici orqanlar arasında münasibətlərin də yüksək səviyyədə olmasını, hər iki ölkənin parlamentində dostluq qruplarının fəaliyyət göstərməsini təqdir edib. O, özünün Özbəkistana səfərlərini və Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva və Ali Məclisin Qanunvericilik Palatasının sədri Nurdinjon İsmoilovla görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq bildirib ki, bu cür qarşılıqlı səfərlər və müsbət dialoq münasibətlərimizin daha da genişlənməsinə töhfələr verir. Sahibə Qafarova parlamentarilərimizin Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi, Parlamentlərarası İttifaq, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyası, TürkPA, MDB Parlamentlərarası Assambleya və digər beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlıq etdiyini bildirib.
Sahibə Qafarova Ermənistanın 30 ilə yaxın Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlamasından, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən və ölkəmizin öz suverenliyini tam bərpa etməsindən danışıb. Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Özbəkistan hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib. 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyimiz Qələbədən sonra özbək ictimaiyyətinin də böyük sevincinin şahidi olduq. O, işğaldan azad olunmuş Füzuli rayonunda Özbəkistanın tikdiyi məktəbin xalqlarımız və dövlətlərimiz arasındakı doğmalığın bir nümunəsi olduğunu qeyd edib.
Milli Məclisin sədri təəssüf hissi ilə bildirib ki, hazırda dünyada mövcud olan ikili standartlar bir sıra ölkələrə qarşı ədalətsiz mövqeyin sərgilənməsinə gətirib çıxarıb. O, Azərbaycanın öz torpaqlarını 30 illik işğaldan azad etdikdən sonra bəzi Avropa ölkələrinin və beynəlxalq təşkilatlarının Azərbaycana qarşı qərəzli münasibətinin təəssüf doğurduğunu nəzərə çatdıraraq, dost və qardaş xalqlar olaraq bu kimi hallara, ikili standartlara qarşı birgə mübarizə aparmağın vacibliyini qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin fevralın 7-də Azərbaycanda keçiriləcək növbədənkənar Prezident seçkiləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Milli Məclisin sədri deyib ki, bu seçkilər Azərbaycanın dövlətçilik tarixində çox mühüm əhəmiyyətə malikdir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın müasir dövlətçilik tarixində ilk dəfədir ki, seçkilər Azərbaycan ərazilərinin hər yerində, o cümlədən işğaldan azad olunmuş bütün şəhər və kəndlərimizdə keçiriləcək. Ona görə də, növbədənkənar prezident seçkiləri Azərbaycan tarixinə həm də Zəfər seçkiləri kimi yazılacaq və Azərbaycan xalqının, Azərbaycan seçicisinin iradəsi bu seçkilərin nəticəsində öz əksini tapacaqdır. Spiker vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqı öz Prezidentini dəstəkləyir və cənab Prezident İlham Əliyev xalqımızın və dövlətimizin daha da inkişafı və rifahı naminə öz işlərini davam etdirəcək.
Özbəkistan Ali Məclisinin Qanunverici Palatası sədrinin birinci müavini Akmal Saidov göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirərək, dost ölkələrimiz arasında münasibətlərin daim inkişaf etdiyini söyləyib. O, dövlətlərimizin və xalqlarımızın oxşar tarixə malik olduğunu diqqətə çatdıraraq, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin qorunmasında və inkişafında xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərini qeyd edib. Akmal Saidov deyib ki, Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqilliyini qoruyub saxlamışdısa, Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın suverenliyini, ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. Bu isə həm də o deməkdir ki, Heydər Əliyev tərəfindən başladılan işlər Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
O, dövlət başçılarımızın müəyyən etdiyi xəttə uyğun olaraq, parlamentlərimiz arasında münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Akmal Saidov Özbəkistanda ötən il keçirilmiş konstitusiya islahatları zamanı Azərbaycanın 2018-ci ildə bu sahədəki təcrübəsindən istifadə olunduğu barədə fikirlərini bölüşüb, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Akmal Saidov Milli Məclisin sədrinə Özbəkistan və Azərbaycan alimlərinin birgə əməyinin bəhrəsi olan tarix və mədəniyyət sahələrinə dair kitablar təqdim edib. Bu kitablardan biri Azərbaycan, Özbək və İngilis dilində nəşr olunan "İlham Əliyevin prezidentliyi dövründə Azərbaycanın ictimaiyyət tərəfindən qəbul edilmiş uğurları və nailiyyətləri" kitabıdır. Qeyd edək ki, kitabda ixtisasca hüquqşünas olan Akmal Saidovun ölkəmizin son 20 ildə əldə etdiyi uğurlarına dair beynəlxalq ekspert rəyinə yer verilmişdir. Burada Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş sabitliyin və təhlükəsizliyin qorunması, davamlı iqtisadi artım, müasir infrastrukturun yaradılması, enerji müstəqillyinin təmin olunması, geniş sosial təminat proqramlarının həyata keçirilməsi, texnoloji tərəqqi və elektron hökumətə keçid və digər uğurlar təhlil olunmuşdur.
Görüşdə Milli Məclisin Özbəkistanla parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Eldar İbrahimov, Parlament Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_d3c06bf8155b0265176728737_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 24-го января встретилась с прибывшей в Азербайджан делегацией, возглавляемой первым заместителем председателя Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Акмалом Саидовым.
Тепло приветствовавшая делегацию Узбекистана председатель Милли Меджлиса выразила удовлетворение высоким уровнем дружеских и братских уз наших народов, отметив также схожесть двух народов с языковой, религиозной, исторической и моральных точек зрения. То, что в нашу страну прибыла такая крупная и представительная делегация, тоже является показателем высокого уровня наших взаимоотношений, добавила г-жа Гафарова.
На встрече было отмечено динамичное развитие сотрудничества между Узбекистаном и Азербайджаном в политической, экономической и культурно-гуманитарной сферах. Подчёркивалось, что Азербайджан и Узбекистан являются независимыми, развивающимися и самодостаточными государствами. Говорилось о высоком уровне взаимоотношений глав двух государств, которых председатель Милли Меджлиса охарактеризовала как выдающихся государственных деятелей, разделяющих одинаковые взгляды, и служащим дальнейшему развитию, прогрессу своих народов. Сагиба Гафарова также отметила особую важность встречных визитов двух президентов.
Затем председатель Милли Меджлиса поведала о проделанной работе по углублению межпарламентского сотрудничества и отозвалась с похвалой о высоком уровне связей между законодательными органами, а также о деятельности групп дружбы в парламентах обеих стран. Она с удовлетворением упомянула свои визиты в Узбекистан и встречи как с председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой, так и с председателем Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурдинжоном Исмаиловым. Такие взаимные визиты и позитивный диалог способствуют дальнейшему расширению наших отношений, заметила г-жа Гафарова. Она сказала далее, что наши депутаты сотрудничают в рамках Парламентской сети Движения Неприсоединения, Межпарламентского Союза, Парламентской ассамблеи Организации Исламского Сотрудничества, ТюркПА, Межпарламентской ассамблее СНГ и других международных организациях.
Сагиба Гафарова говорила и о почти 30-летней оккупации азербайджанских земель Арменией, освобождении этих земель от оккупации по итогам 44-дневной Отечественной войны под руководством президента Азербайджана Ильхама Алиева, и полном восстановлении нашей страной своего суверенитета. Как было отмечено, Узбекистан всегда поддерживал территориальную целостность Азербайджана. После победы в 44-дневной Отечественной войне мы также стали свидетелями большой радости узбекской общественности по этому поводу. Школа, построенная Узбекистаном в освобождённом от оккупации Физулинском районе, является примером родства между нашими народами и государствами.
Председатель Милли Меджлиса с сожалением отметила проявление несправедливой позиции по отношению к ряду стран по причине существующих в настоящее время в мире двойных стандартов. Азербайджан сожалеет о предвзятом отношении к себе некоторых европейских стран и международных организаций со времени освобождения азербайджанских земель от 30-летней оккупации, сказала Сагиба Гафарова, отметив, при этом, важность совместной борьбы дружественных и братских народов против подобных обстоятельств и двойных стандартов.
На встрече также состоялся обмен мнениями о предстоящих в Азербайджане 7-го февраля внеочередных президентских выборах. Как заметила председатель Милли Меджлиса, эти выборы очень важны в истории азербайджанской государственности: впервые в период современной государственности Азербайджана выборы пройдут на всей территории страны, в том числе во всех избавленных от оккупации городах и сёлах. Поэтому внеочередные президентские выборы впишутся в историю Азербайджана и как выборы Победы, а воля азербайджанского народа, азербайджанского избирателя выразится в их итогах. Сагиба Гафарова подчеркнула, что азербайджанский народ поддерживает своего президента, и что президент Ильхам Алиев продолжит свою работу во имя дальнейшего развития и благополучия народа и государства.
Первый заместитель председателя Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Акмал Саидов выразил признательность за оказанное щедрое гостеприимство, прежде чем отметить непрерывное развитие взаимоотношений двух дружественных стран. Отметив схожую историю наших государств и народов, он подчеркнул беспрецедентные заслуги Общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева в сохранении и развитии государственной независимости Азербайджана. Акмал Саидов также сказал, что, в то время как Гейдар Алиев сберёг независимость Азербайджана, то президент Ильхам Алиев восстановил суверенитет Азербайджана и его территориальную целостность. Это означает, кроме всего прочего, что начатое Гейдаром Алиевым дело успешно продолжается президентом Ильхамом Алиевым.
Важно продвигать и развитие связей между нашими парламентами согласно линии, обозначенной главами наших государств, добавил г-н Саидов.
Делясь мыслями о применении опыта Азербайджана, полученного в той же области в 2018-м году в ходе прошлогодних конституционных реформ в Узбекистане, Акмал Саидов подчеркнул необходимость обмена опытом.
Затем Акмал Саидов представил председателю Милли Меджлиса книги по истории и культуре, которые являются плодом совместного труда узбекских и азербайджанских ученых. Одной из таких книг является книга «Принятые обществом успехи и достижения Азербайджана в период президентства Ильхама Алиева», изданная на азербайджанском, узбекском и английском языках. В ней представлено международное экспертное заключение Акмала Саидова, юриста по специальности, об успехах нашей страны за последние 20 лет. Проанализированы сохранение стабильности и безопасности, устойчивый экономический рост, создание современной инфраструктуры, обеспечение энергетической независимости, реализация широких программ социального обеспечения, технологический прогресс и переход к электронному правительству, а также иные достижения, основу которым заложил Великой лидер Гейдар Алиев, а реализация была обеспечена под руководством президента Ильхама Алиева.
Во встрече принимали участие и другие официальные лица, в том числе руководитель рабочей группы Милли Меджлиса по межпарламентским связям с Узбекистаном Эльдар Ибрагимов и глава парламентского Аппарата Фарид Гаджиев.