https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_d3c06bf8155b0265176728737_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 24-də ölkəmizdə səfərdə olan Özbəkistan Ali Məclisinin Qanunverici Palatası sədrinin birinci müavini Akmal Saidovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Özbəkistan nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan Milli Məclisin sədri, xalqlarımız arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyəsindən məmnunluğunu bildirib və qeyd edib ki, xalqlarımız dil, din, tarix, mənəvi cəhətdən oxşardırlar. Spiker, Özbəkistan nümayəndə heyətinin belə böyük və nüfuzlu tərkibdə ölkəmizə səfərinin də əlaqələrimizin yüksək səviyyəsinin daha bir göstəricisi olduğunu söyləyib.
Görüşdə qeyd olunub ki, Özbəkistanla Azərbaycan arasında siyasi, iqtisadi, mədəni-humanitar sahələrdə əməkdaşlıq dinamik inkişaf edir. Vurğulanıb ki, Azərbaycan və Özbəkistan müstəqil, inkişaf edən və özünü təmin edən ölkələrdir. Ölkə başçılarımız arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayan Milli Məclisin sədri deyib ki, onlar eyni baxışlara malik böyük dövlət xadimləridir. Onlar öz xalqlarının daha da inkişafına, tərəqqisinə xidmət edirlər. Spiker hər iki ölkə prezidentlərinin qarşılıqlı səfərlərinin xüsusi əhəmiyyətini qeyd edib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri parlamentlərarası əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi istiqamətində görülən işlərdən söhbət açaraq, qanunverici orqanlar arasında münasibətlərin də yüksək səviyyədə olmasını, hər iki ölkənin parlamentində dostluq qruplarının fəaliyyət göstərməsini təqdir edib. O, özünün Özbəkistana səfərlərini və Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva və Ali Məclisin Qanunvericilik Palatasının sədri Nurdinjon İsmoilovla görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq bildirib ki, bu cür qarşılıqlı səfərlər və müsbət dialoq münasibətlərimizin daha da genişlənməsinə töhfələr verir. Sahibə Qafarova parlamentarilərimizin Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi, Parlamentlərarası İttifaq, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyası, TürkPA, MDB Parlamentlərarası Assambleya və digər beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlıq etdiyini bildirib.
Sahibə Qafarova Ermənistanın 30 ilə yaxın Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlamasından, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən və ölkəmizin öz suverenliyini tam bərpa etməsindən danışıb. Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Özbəkistan hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib. 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyimiz Qələbədən sonra özbək ictimaiyyətinin də böyük sevincinin şahidi olduq. O, işğaldan azad olunmuş Füzuli rayonunda Özbəkistanın tikdiyi məktəbin xalqlarımız və dövlətlərimiz arasındakı doğmalığın bir nümunəsi olduğunu qeyd edib.
Milli Məclisin sədri təəssüf hissi ilə bildirib ki, hazırda dünyada mövcud olan ikili standartlar bir sıra ölkələrə qarşı ədalətsiz mövqeyin sərgilənməsinə gətirib çıxarıb. O, Azərbaycanın öz torpaqlarını 30 illik işğaldan azad etdikdən sonra bəzi Avropa ölkələrinin və beynəlxalq təşkilatlarının Azərbaycana qarşı qərəzli münasibətinin təəssüf doğurduğunu nəzərə çatdıraraq, dost və qardaş xalqlar olaraq bu kimi hallara, ikili standartlara qarşı birgə mübarizə aparmağın vacibliyini qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin fevralın 7-də Azərbaycanda keçiriləcək növbədənkənar Prezident seçkiləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Milli Məclisin sədri deyib ki, bu seçkilər Azərbaycanın dövlətçilik tarixində çox mühüm əhəmiyyətə malikdir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın müasir dövlətçilik tarixində ilk dəfədir ki, seçkilər Azərbaycan ərazilərinin hər yerində, o cümlədən işğaldan azad olunmuş bütün şəhər və kəndlərimizdə keçiriləcək. Ona görə də, növbədənkənar prezident seçkiləri Azərbaycan tarixinə həm də Zəfər seçkiləri kimi yazılacaq və Azərbaycan xalqının, Azərbaycan seçicisinin iradəsi bu seçkilərin nəticəsində öz əksini tapacaqdır. Spiker vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqı öz Prezidentini dəstəkləyir və cənab Prezident İlham Əliyev xalqımızın və dövlətimizin daha da inkişafı və rifahı naminə öz işlərini davam etdirəcək.
Özbəkistan Ali Məclisinin Qanunverici Palatası sədrinin birinci müavini Akmal Saidov göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirərək, dost ölkələrimiz arasında münasibətlərin daim inkişaf etdiyini söyləyib. O, dövlətlərimizin və xalqlarımızın oxşar tarixə malik olduğunu diqqətə çatdıraraq, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin qorunmasında və inkişafında xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərini qeyd edib. Akmal Saidov deyib ki, Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqilliyini qoruyub saxlamışdısa, Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın suverenliyini, ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. Bu isə həm də o deməkdir ki, Heydər Əliyev tərəfindən başladılan işlər Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
O, dövlət başçılarımızın müəyyən etdiyi xəttə uyğun olaraq, parlamentlərimiz arasında münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Akmal Saidov Özbəkistanda ötən il keçirilmiş konstitusiya islahatları zamanı Azərbaycanın 2018-ci ildə bu sahədəki təcrübəsindən istifadə olunduğu barədə fikirlərini bölüşüb, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Akmal Saidov Milli Məclisin sədrinə Özbəkistan və Azərbaycan alimlərinin birgə əməyinin bəhrəsi olan tarix və mədəniyyət sahələrinə dair kitablar təqdim edib. Bu kitablardan biri Azərbaycan, Özbək və İngilis dilində nəşr olunan "İlham Əliyevin prezidentliyi dövründə Azərbaycanın ictimaiyyət tərəfindən qəbul edilmiş uğurları və nailiyyətləri" kitabıdır. Qeyd edək ki, kitabda ixtisasca hüquqşünas olan Akmal Saidovun ölkəmizin son 20 ildə əldə etdiyi uğurlarına dair beynəlxalq ekspert rəyinə yer verilmişdir. Burada Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş sabitliyin və təhlükəsizliyin qorunması, davamlı iqtisadi artım, müasir infrastrukturun yaradılması, enerji müstəqillyinin təmin olunması, geniş sosial təminat proqramlarının həyata keçirilməsi, texnoloji tərəqqi və elektron hökumətə keçid və digər uğurlar təhlil olunmuşdur.
Görüşdə Milli Məclisin Özbəkistanla parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Eldar İbrahimov, Parlament Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

Sahiba Gafarova Meets with First Deputy Chairman of Legislative Chamber of Uzbekistan’s Oliy Majlis
Sahiba Gafarova Meets with First Deputy Chairman of Legislative Chamber of Uzbekistan’s Oliy Majlis Sahiba Gafarova Meets with First Deputy Chairman of Legislative Chamber of Uzbekistan’s Oliy Majlis
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 24 January with the visiting delegation led by First Deputy Chairman of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of Uzbekistan Akmal Saidov.
The Chair of the Milli Majlis who welcomed the delegation of Uzbekistan cordially expressed her satisfaction with the high standards of the friendly and brotherly ties between our peoples. She also pointed up the peoples’ similarity in linguistic, religious, historical and moral terms. That such a large and representative delegation would arrive in our country is another indication of the high level of our relations, Mrs Gafarova added.
The dynamic advancement of the political, economic, cultural and humanitarian co-operation between Uzbekistan and Azerbaijan was mentioned at the meeting as well. It was said that Azerbaijan and Uzbekistan were independent, developing and self-sufficient states. The high degree of relations between the two Heads of State was referred to as well, with the Speaker of the Milli Majlis describing them as the outstanding statesmen who share the same views and serve the cause of their nations’ continued development and progress. Also, Sahiba Gafarova underscored the special importance of the two Presidents’ reciprocal visits.
Next, the Speaker of the Milli Majlis spoke about the work done to deepen our inter-parliamentary co-operation and praised the elevated ties between our legislative bodies as well as the activities of the friendship groups in the legislatures of both countries. She mentioned with satisfaction her visits to Uzbekistan and meetings with both Chair of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Narbayeva and Chairman of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Nurdinjon Ismoilov. Such mutual visits and the positive dialogue contribute to the further expansion of our relations, said Mrs Gafarova. She remarked that our MPs co-operated within the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, the Inter-Parliamentary Union, the Parliamentary Assembly of the Organisation of Islamic Co-operation, the TurkPA, the CIS Inter-Parliamentary Assembly and other international organisations.
Going further, Sahiba Gafarova also talked about the almost 30-year-long Armenian occupation of Azerbaijani lands, those lands’ de-occupation in the 44 days’ Patriotic War waged under the command of President Ilham Aliyev of Azerbaijan and our country’s having restored her sovereignty in entirety. It was mentioned that Uzbekistan had always supported the territorial integrity of Azerbaijan and that after the victory in the 44-day Patriotic War we witnessed the Uzbek society rejoicing at that triumph. The school that Uzbekistan had had built in the de-occupied Fuzuli Province is a token of affinity of our peoples and states.
The Speaker of the Milli Majlis mentioned with regret the manifestation of an unfair position towards several countries due to the double standards currently existing in the world. Azerbaijan deplores the prejudiced attitude of certain European countries and international organisations, manifest since the liberation of Azerbaijani lands from the 30-year occupation, Sahiba Gafarova continued. She then emphasised the importance of a joint struggle of the friendly and brotherly nations against such circumstances and double standards.
The conversation also saw an exchange of views on the forthcoming extraordinary presidential elections to be held in Azerbaijan on 7 February. The Speaker of the Milli Majlis said that these elections were very important in the history of Azerbaijani statehood since it would be for the first time in the modern Azerbaijani statehood period that elections would be held in the entire territory of the country, including in all towns and villages freed from occupation. Therefore, the extraordinary presidential elections will be written in the history of Azerbaijan as the elections of victory, and the will of the Azerbaijani people, the Azerbaijani voter will be expressed in their results. Sahiba Gafarova pointed out that the Azerbaijani people support their president and that President Ilham Aliyev will continue his work for the further development and well-being of the people and the state.
First Deputy Chairman of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of Uzbekistan Akmal Saidov thanked for the generous hospitality before turning to the on-going advancement of the two friendly countries’ relations. He broached the similar histories of our countries and nations before speaking about the unprecedented services of the National Leader of our people Heydar Aliyev in the preservation and evolution of Azerbaijan’s national independence. Akmal Saidov also said that whereas Heydar Aliyev had preserved the independence of Azerbaijan, President Ilham Aliyev had restored Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity. This means that, if anything, the work initiated by Heydar Aliyev is continued successfully by President Ilham Aliyev.
It is as important to take further the links between our parliaments, all in keeping with the vector drawn by our Heads of State, Mr Saidov continued.
Akmal Saidov stressed the necessity of the experience exchange as he was talking about the application of Azerbaijan’s relevant experience gained in 2018 in the course of last year’s constitutional reforms in Uzbekistan.
Then, Akmal Saidov presented the Speaker of the Milli Majlis the history and culture books that are the fruit of the joint labour of Uzbek and Azerbaijani scientists. One of the books, ‘The Socially Accepted Successes and Achievements of Azerbaijan during the Presidency of Ilham Aliyev’, is published in the Azerbaijani, Uzbek and English languages. It contains the international expert opinion of Akmal Saidov, a trained lawyer, about the successes that our country has made in the 20 years past. Preservation of stability and security, sustainable economic growth, creation of modern infrastructure, ensuring energy independence, implementation of wide social security programmes, technological progress and transition to e-government as well as other achievements sown by the Great Leader Heydar Aliyev and implemented under the leadership of President Ilham Aliyev are all analysed in this particular book.
The other officials who attended this meeting included Head of the Milli Majlis Working Group for the inter-parliamentary connections with Uzbekistan Eldar Ibrahimov and the Milli Majlis Chief of Staff Farid Hajiyev.